„Máme v provozu padesát procent tratí a obleva je už čtrnáct dní, situace je neutěšená. Počasí nám nepřeje a sníh leze dolů před očima,“ líčil Jaroslav Vrzgula, jednatel Ski Bílá, jednoho z největších areálů pro zimní radovánky v Beskydech. Sněhu tady měli po první polovině prosince 2022 kolem šedesáti centimetrů a v prvním týdnu ledna 2023 ho na svazích zůstala ani ne polovina.

Projevilo se to desetiprocentní slevou na služby tohoto střediska a až do odvolání zrušením večerního lyžování. „Svahy potřebují teď čas, aby se v noci zpevnily. Rolbovat nemůžeme více, než jednou denně,“ popisoval Vrzgula. Poukazoval i na nemalé teplotní rozdíly mezi nástupní a výstupní stanicí lanovky na Bílé, které činily sedm stupňů. Nejbližší vývoj počasí, jak podotkl, nenasvědčuje zlepšení.

Jak jsou na tom další ski areály v Beskydech

Po extrémně teplém počasí bohužel zavřeno! Tímto upozorněním zahájili letošní rok v Malenovicích pod Lysou horou. „Vloni se tady lyžovalo jen sedmnáctého a osmnáctého prosince. Poté to počasí znemožnilo, s podobnými podmínkami bojují všichni v Beskydech,“ řekla provozní Denisa Baslerová. Zdejší lyžařský a turistický areál každopádně ponechal pro zatím nezahájenou sezonu loňské ceny.

Z důvodu nedostatku sněhu jsou sjezdovky uzavřeny! To oznámili také ze Ski Parku Gruň. „Nelyžujeme od Silvestra a očekávám, že se obvyklý provoz rozeběhne někdy od 20. ledna,“ prohlásil ředitel Kemal Rušitovič s tím, že obleva nastala skutečně mocná. Služby tohoto střediska byly omezeny na restauraci, wellness, ubytování.

Mimo provoz! Nedostatek bílé pokrývky znemožnil lyžování též na Visalajích. Byť by podle provozovatelů sjezdovky z TJ Sokol Staré Město mohl nastat obrat k lepšímu už přespříští víkend. „Náš svah má dobrou severovýchodní orientaci. Teď jsou tam však jen zbytky sněhu, přerušili jsme provoz od svátků,“ uváděli. Služby nezdražili, jen zvedli zálohu na skipas na stovku (a nedá se zde platit kartou).

„Udělali jsme si pauzu,“ konstatovali ve Ski Opálená. Od úterka 3. do čtvrtka 5. se rozhodli nechat po náročném období na přelomu roku svah odpočívat a udržovat ho. „Podmínky jsou takové, že by se dala pokrývka udržet na víkend. V určitých místech je menší a jinde zase silnější vrstva, ale měli bychom být prakticky schopni po celé šířce jezdit,“ tvrdila obsluha areálu, kde funguje jen hospůdka.

Na opačné straně Beskyd na Severce nad Dolní Lomnou nicméně ještě lyžovat nestihli. „Sice jsme spustili zasněžování a připravovali areál na zimní provoz, ovšem počasí si s námi hrálo a nedovolilo v tom pokračovat,“ posteskl si Marcel Bogocz. Během dvou týdnů se nechystá spuštění sjezdovek, lanovka pro pěší jezdí o víkendech.

Ski Mosty u Jablunkova ještě využívali milovníci zimy na Silvestra, na Nový rok bylo „organizovaně“ zavřeno. „Po shlédnutí terénu se další den pro nepříznivé počasí a špatné podmínky provoz areálu do odvolání přerušil. Jen zbytky umělého sněhu,“ popsal personál.

Kempaland v Bukovci dokázal jako jeden z mála lyžování v prvním týdnu nového roku nabídnout. „Denně od 8:30 do 16 hodin. Večer je ale zrušeno,“ upřesnili v pokladně. Sjezdovku měli upravenou s asi třiceti čísly sněhu. Ve spodní části se učily jezdit děti ze školek.