Letošní osmý ročník soutěže se nesl v netradičním duchu. Kuchařské zápolení se muselo uskutečnit na dálku. Malé kuchtíky to ale vůbec neodradilo, právě naopak. Do Finále Zdravé 5 se přihlásilo 130 týmů a ukázaly, že i v době karantény se dalo soutěžit a vyplnit si tak volný čas.

„V období, kdy byla školka zavřená, jsme společně trávili čas na chatě, měli jsme spoustu času k přípravě různých svačinek,“ popisuje Veronika Charvátová, maminka malých kuchtíků.

Ocenění týmu z Havířova přineslo vrstvené ovocné smoothie s vůní čerstvých fialek. Na úvod kuchtíci rozmixovaly josty s červeným rybízem, hruškou a jogurtem, na ni přidali dvě vrstvy z banánu. Poslední vrstvu vytvořily z dřeně z jahod smíchané s jogurtem a ozdobili hroznovým vínem, jahodami a květem fialky. „Děti se parádně zabavily při vymýšlení postupu, krájení a mixování. Daly si záležet na servírování. Měly velkou radost, že smoothie všem moc chutnalo,“ těší se Veronika Charvátová.

Za svůj nejoriginálnější recept získal tým účast na kuchařském kurzu. Společně s dalšími vítězi se potkal v tomto týdnu v Praze a pod vedením profesionálního kuchaře si prohloubil dovednosti zdravého vaření. Připravil kompletní menu.

„Děti si při vaření užily spousty legrace, dověděly se a vyzkoušely si různé kuchařské triky a tipy,“ říká Alena Paldusová, manažerka projektu Zdravá 5.

„Letošní ročník poznamenala karanténní opatření, narychlo jsme upravovali pravidla, aby se soutěž vůbec mohla uskutečnit. Jsem moc ráda, jak se vše nakonec povedlo,“ dodala.