Výpovědi koncem ledna padaly například v Osramu nebo v Linasetu. Kolik lidí celkem bylo propuštěno v rámci zeštíhlovacích opatření, zástupci obou jmenovaných firem prozradit nechtěli.

Jak jsme informovali ZDE, o aktuálním dění, vizích, perspektivách a dalšímu vývoji podniku byli zaměstnanci Linasetu nedávno seznámení na mimořádné schůzi, kterou nechalo jeho vedení svolat. „Hovořili jsme o situaci i výhledu firmy, odpovídal jsem na dotazy. Je to ale otázka domácí kuchyně a prostřednictvím médií rozhodně odmítám cokoliv v této souvislosti prezentovat,“ vyjádřil se generální ředitel Linasetu Václav Frgál.

Několik desítek dalších pracovníků odešlo k 31. lednu také z Osramu. „V bruntálském závodě stále zůstane zaměstnáno přes 1 100 zaměstnanců,“ vyjádřil se k propouštění Martin Kocourek ze společnosti Osram.

Více než stovka pracovních sil nadbývá kvůli krizi a úbytku zakázek také ve firmě AL Invest Břidličná a. s. a téma propouštění skloňují rovněž v bruntálském Alfa Plastiku. „Do konce roku 2008 byla situace řešena tím, že pracovníkům nebyla již prodloužena smlouva a ukončily pracovní poměr ve smluvně stanoveném termín,“ informoval ředitel společnosti Rostislav Šimanský a pokračoval: „Následně v prvním čtvrtletí roku 2009 je nezbytné pokračovat v zeštíhlování počtu zaměstnanců naší společnosti, a to jak v důsledku vývoje na obchodním trhu, tak nižšího objemu zakázek. Řádově se jedná o třicet zaměstnanců a to jak z řad dělnických profesí, tak THP.“

Podle ředitele Úřadu práce v Bruntále Milana Horny bylo ke 4. 2. 2009 v evidenci 7 037 nezaměstnaných a míra nezaměstnanosti dosáhla 13,5 procent, což je přibližně o tři procenta více než ve stejném období loňského roku. Aktuálně mají zaměstnavatelé zájem o lékaře, zdravotní sestry, obráběče, seřizovače, projektanty, zedníky, kuchaře a číšníky. Volných míst na trhu bylo minulý týden celkem 250.


Zuzana Pršalová