„Oficiálně hromadné propouštění zatím neavizovala žádná firma v okrese. S některými jednáme, jsou to spíše jednání informativního charakteru,“ potvrdil ředitel Úřadu práce v Bruntále Milan Horna. Ve výpovědní lhůtě je například několik zaměstnanců Technických služeb Bruntál.

Město se rozhodlo rekonstruovat a přestavět krytý bazén, proto pro současný personál tohoto sportoviště práce nebude. „Týká se to jedenácti lidí,“ konstatoval ředitel Technických služeb Bruntál Petr Fiala. Problémy v automobilovém průmyslu se v Bruntále dotkly například společnosti Alfa Plastik.

„Poptávka ze strany dodavatelů pro automobilový průmysl je snížená. Snažíme se proto získat zakázky i mimo tento sektor a výpadky nahradit jinými zakázkami,“ uvedl generální ředitel Alfa Plastiku Luděk Šarman. Zástupci firmy objíždějí veletrhy a snaží se uzavřít nové kontrakty. „Nahradit vypadlou zakázku okamžitě je ale velmi těžké,“ dodal Šarman.

Podle finančních expertů mohou další otřesy na trhu práce i v obchodě přijít v první polovině příštího roku, kdy krizi pocítí řada podnikatelů v období účetních uzávěrek a daňových přiznání. Úřady práce jsou však na případné hromadné propouštění připraveny. „Jsme připraveni v případě většího počtu nezaměstnaných operativně převést pracovníky a všem žadatelům poskytnout standardní služby,“ dodal Milan Horna.

(zup)