Jsou to právě jarmarky, hrady a zámky, kde mohou návštěvníci uměleckého kováře Richarda Červinku z Valšova spatřit přímo při práci.

„Často si objednávají kovařinu zájemci z Olomouce, holt tam je asi větší kupní síla. Většinu kontaktů mám určitě právě z jarmarků, kde se pohybuje zpravidla více lidí,“ řekl kovář Richard Červinka. Jak říká, je schopen vyrobit na přání prakticky cokoliv, od prostého hřebíku až po velké kovové série či celé ploty.

„Před Vánoci je velký zájem o svícny, podkovičky nebo náčiní ke krbu. Vždycky předem s každým konzultuji, jak by si vlastně výrobek představoval,“ uvedl Červinka. Sám přizpůsobí přání zákazníků, a pokud to není technicky možné, zákazníkovi nabídne jiný přijatelný tvar a podobu výrobku. Zájemci přijedou, dají návrh své představy, a od toho se dílo odvíjí.

Velkou oporu má Richard Červinka ve své přítelkyni Kristíně. Žena mu toleruje, že je více v kovárně než doma. „Je samozřejmě lepší, když pracuje v kovárně, než by seděl v hospodě,“ těšila se z partnerovy píle Kristína, která na jarmarcích odlévá svíčky z čistého včelího vosku. Rodina se věnuje rovněž včelařství a činnostem s ním spojeným.

Práce je u Červinkových skutečně na prvním místě, když není muž v kovárně, spolu s Kristínou a maminkou Emilií rekonstruují společný rodinný domeček. Jeho oprava je pro pohodovou a pracovitou rodinku zásadní a prioritní.

„Než abych dnes seděl na úřadu práce a brečel, že práce není, jedu shánět zakázky, pracuji, nejhorší ze všeho je nakonec z lidí dostat peníze za odvedenou práci,“ vypočítal na prstech všední starosti okolo zakázek Červinka. V současné době se najde velké procento těch, kteří objednají kde co a ještě na míru, ale s placením mají později problémy. „Na zbohatnutí ani nějaké uživení to dnes rozhodně není, pořád pracujeme a sotva vyjdeme. Milionáři z nás určitě nikdy nebudou,“ krčil rameny Červinka.

V sobotu 17. prosince mohou vidět valšovského kováře Richarda Červinku, a při tom třeba koupit jeho výrobky jako vánoční dárky návštěvníci trhů v Jindřichově ve Slezsku. Třetí ročník jindřichovských vánočních trhů proběhne od 9 do 16 hodin v areálu tamního zámku. „Tam mě mohou viděl lidé přímo při práci. Určitě každého rád uvidím,“ zval na trhy Červinka.