Kofola byla jediným zájemce o polskou společnost, která je nyní v úpadku. Za Hellenu chtěla Kofola zaplatit 17,2 milionu zlotých (125,4 milionu korun). Hodnotu majetku polského podniku odhadl soud na 130 milionů zlotých (949 milionů korun). Podobně vysoké jsou dluhy společnosti. Kofola měla zájem o podstatnou část majetku, zejména stroje a firemní značku, ale nikoli o všechen.

"Jsme naprosto šokovaní zamítnutím. Nejprve soud naši nabídku přijal a v momentě, kdy měla nabýt právní moci, byla zamítnuta," uvedla firma ve zprávě zaslané ČTK. Kofola ve zprávě uvedla, že absolvovala výběrové řízení, splnila všechna kritéria, jako bylo složení kauce a věřila ve zdárný průběh řízení. V současné době je Hellena zavřená, zaměstnanci dostali v únoru výpověď. Hellena byla donedávna jedním z největších polských výrobců minerálek a limonád. Kofola chtěla výrobu údajně obnovit.

Soud v Kaliszi rozhodl o likvidaci Helleny na konci loňského roku. "Soud vydá rozhodnutí, v němž povolí správci konkurzní podstaty, aby si sám vybral nového vlastníka Helleny, ale jednoznačně bude vymezena minimální cena a termín prodeje," uvedla Glowacká-Andlerová. Kofola Holding se v březnu dohodla na fúzi s polskou nápojářskou trojkou Hoop. Sloučená skupina s názvem Kofola-Hoop S.A. s ročními tržbami kolem 8,6 miliardy korun bude působit v České republice, Polsku, Maďarsku, Rusku a na Slovensku. Akcie nové firmy se budou obchodovat na varšavské burze. Většinovým vlastníkem společnosti budou akcionáři Kofola Holding.

Jeden z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě Kofola vznikl v roce 1993 privatizací sodovkárny Nealko Olomouc. Působí v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku, exportuje však i do dalších zemí. Celkově zaměstnává více než 1100 lidí. Kofola je podle tržeb dvojkou na českém trhu. Firmu vlastní řecká rodina Kostase Samarase.