Areál Za Drahou je vzpomínkou na patnáct let působení Slezské univerzity v Krnově. Nevyšly plány zřídit zde fakultu a koleje či některý studijní obor, takže rozlehlý areál pro univerzitu ztratil smysl.

Slezská univerzita loni své aktivity v Krnově ukončila a začala hledat kupce pro soubor nemovitostí Za Drahou. Nabídla ho k prodeji formou veřejné aukce. Vyvolávací cena byla stanovena na 7,5 milionu. Zájem kupců Slezskou univerzitu příjemně potěšil, protože v dražbě dostala podstatně víc, než byla vyvolávací cena.

Kdo nemovitost koupil a za kolik?

„Krnovský areál byl v dražbě úspěšně prodán. Za 10,4 milionu korun jej koupila společnost Kofola, a. s.," uvedla mluvčí Slezské univerzity Karin Martínková.

Dražba proběhla loni v prosinci v Ostravě. Pro Slezskou univerzitu ji zajišťovala společnost Naxos. „Předmětem dražby je komerční areál, který tvoří dva ubytovací a vzdělávací objekty a jeden stravovací objekt, celkem se jedná o 6350 metrů čtverečních ploch na pozemku 13 336 metrů čtverečních.

Areál je z roku 1994, v letech 2002 až 2006 byl kompletně rekonstruován celkovým nákladem 18,25 milionu korun," představil krnovský areál Za Drahou na svých stránkách Naxos. Dnes je již u tohoto souboru nemovitostí uvedeno heslo „Vydraženo".

Kofola připravuje studii na využití

Jaké plány má s nově nabytým areálem společnost Kofola? O přesném konkrétném způsobu využití zatím ještě není rozhodnuto. „Nyní připravujeme střednědobou studii na optimalizaci logistiky našeho krnovského výrobního závodu. Studii bychom chtěli mít hotovou ve třetím čtvrtletí a podle jejích výsledků a náročnosti pak rozhodneme o dalších krocích.

Jsme v úzkém kontaktu i se zástupci města Krnova, které o jednotlivých krocích samozřejmě průběžně informujeme," uvedla mluvčí Kofoly Jana Ptačinská Jiráková.

Krnov a Slezská univerzita

Areál Za Drahou využívala Slezská univerzita 16 let. Na počátku v roce 1999 získala v Krnově budovy a pozemky, kde kdysi bývalo sídlo textilního učiliště.

Univerzita získala tyto objekty do svého vlastnictví v roce 1999 na základě rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Zpočátku areál sloužil studentům univerzity jako ubytovací a stravovací zařízení. Postupně se ale rozšířily univerzitní ubytovací kapacity přímo v Opavě a všichni studenti se z Krnova vystěhovali.

Poté vzniklo v Krnově centrum celoživotního vzdělávání neboli takzvaná univerzita třetího věku a školicí centrum pro státní správu. Vzdělávací činnost pro státní správu však později plně přešla do kompetence jiného subjektu a Slezská univerzita převedla do Opavy také centrum celoživotního vzdělávání.

Část areálu se ještě pronajala příspěvkové společnosti Harmonie. Tato společnost, zabývající se péčí o osoby se zdravotním postižením, ale plánovala využívat zmíněné nemovitosti pouze přechodně po dobu rekonstrukce svých dalších kapacit.

Ministerstvo objekt zpátky nechtělo

Univerzita nenašla pro objekty další využití a jejich provoz by ji ekonomicky zatěžoval, nabídla proto vrácení areálu zpět MŠMT.

„Vzhledem k tomu, že ministerstvo o vrácení objektu neprojevilo zájem, Slezská univerzita se rozhodla využít nejtransparentnější způsob prodeje nepotřebného majetku, a to formu veřejné aukce," uvedla již dříve pro Deník mluvčí Slezské univerzity.

Gabriela Mathiasová