Stěžejní informace na úvod. Piva je dostatek a točí se Radegast. Půl litru dvanáctky stojí 56 korun, desítka pak 49 korun. Letos, stejně jako další nápoje včetně třeba Kofoly (49 korun) nebo jiných ochucených nápojů, se podobně jako loni nepodává do vratných nicknacků, ale do jednorázových kelímků, které budou dále recyklovány. Kdo si však donese vlastní kelímek, dostane pití jako vždy i do něj. Kompletní přehled cen naleznete pod článkem.
Už první hodiny po otevření bran areálu bylo zřejmé, že mnozí jdou festival doslova ochutnat. V rukou návštěvníků byly k vidění nejrůznější pokrmy. Chutné langoše nabízí například Zdenka Třísková se syny v hlavní části Ruské ulice obsypané stánkaři.
Na Colours je potřetí, poprvé však pozná chování návštěvníků, kteří letos nebudou sáhnout po oblíbených Pálavských langoších, jejichž prodejci se kvůli podmínkám organizátorů letos rozhodli nepřijet. „Už loni po covidu byli lidé při chuti a věřím, že letos to bude neméně povedený ročník,“ věří a doufá, že lidem bude chutnat.
Se stánkem obráží všechny známé tuzemské festivaly včetně Rock for People, Beats for Love či Votvíráku, takže může potvrdit chuťovou anomálii na Ostravsku. „V Česku je oblíbený hlavně maďarský langoš, zejména však tady na Ostravsku, v Čechách si totiž lidé moc tatarku nedávají,“ říká Zdenka Třísková a doporučuje také slovenský langoš se zakysanou smetanou a pečenou slaninou.
Věří v první dojem
Designově nejpovedenější a nejvyzdobenější stánek má bezesporu Renata Baitoukou, která za Gongem prodává dvě na první pohled nesourodé pochutiny – bramboru z pece (tak zní ostatně i název stánku) a buchtu s posypkou.
„Trouba musí jet pořád, proto jsme přemýšleli, co v ní péct, když brambor bude dostatek,“ popisuje majitelka, která na Colours přijela ze „sousední“ Karviné. „Maso mají na každém rohu, navíc sladkého tu moc není,“ popisuje volbu. Lidé si u ní mohou dát brambory nebo batáty, doporučuje je namixovat se slaninou, masem, sýrem a bylinkami.
Poláci objevují Colours
Oproti předešlým rokům, kdy byl na Colours možná jeden dva polští prodejci, jich je letos v Ostravě jen mezi Národním zemědělským muzeem a Bolt Tower celá řada, což lze poznat letmým pohledem na polsky psanou nabídku.
„Dříve v Polsku festival jméno neměl, nikdo moc nevěděl, že v Ostravě takový festival je, dnes už jsou Colours v Polsku pojem,“ zdůvodňuje trend polská prodavačka z Pizza trucku. Za přesunem polských foodtrucků do Česka vidí finanční dopady války i všeobecně slabší polský trh. „Navíc to k vám máme kousek, blíž než na některá místa u nás,“ říká Polka.
Novodobý desátek
Růst cen se však nevyhnul ani občerstvení přímo na Colours of Ostrava. Například Zdenka Třísková musela zdražit například nejoblíbenější langoš ze 100 na 150 korun, a to nejen kvůli všeobecnému zdražování, ale také kvůli novému nastavení festivalu, který si kromě pronájmu plochy stánkařům bere nově také 20 procent z jejich zisku.
„My to však musíme promítnout do výsledné ceny, takže to ve finále bohužel musí zaplatit zákazník. Jinak by se vydělat nedalo. Na ostatních festivalech už to ale takto funguje běžně, že si organizátoři berou od stánkařů 20, někde dokonce i 25 procent ze zisku. Ale tady chodí lidé, kteří na to mají, a nekoukají, jestli někde dají o dvacet korun víc,“ vypozorovala Třísková.
Prodávají už před branami
Zcela netradiční krok zvolil Patrik Bauer z řeznictví U Bobra. Před kavárnou Cokafe, která se nachází ještě před oploceným festivalovým areálem na Hlubině, rozložil svůj foodtruck s konceptem Točím šišku.
„Jde o způsob vertikálně grilovaného masa na způsob kebabu, s hromadou zeleniny, sýrem a bramborami nebo rýží. Jako dodavatelé Cokafe jsme se s majitelem dohodli na spolupráci po dobu konání festivalu,“ popsal netradiční krok rozbít stan v první linii ještě před branami. Přesto očekává, že z naprosté většiny budou zákazníci zároveň návštěvníky Colours. „Nejsme schopni vydat 800 až 1000 porcí za den, abychom byli přímo v areálu, tady očekáváme klidnější provoz, navíc v areálu není kavárna, která by nabízela to, co Cokafe,“ věří Bauer ve vzájemnou symbiózu.
K TÉMATU
Kolik stojí občerstvení na Colours of Ostrava
PITÍ
Radegast 10°……………...49 korun/0,5 l
Radegast 12°……………...56 korun/0,5 l
Kofola…………...49 korun/0,5 l
Vinea…………….49 korun/0,5 l
Birell……………...49 korun/0,5 l
Frisco jablečný cider…………...59 korun/0,5 l
Frisco………………63 korun/0,33 l
Rajec v pet lahvi…………….45 korun/0,75 l
Prosecco……………...89 korun/0,25 l
Red Bull……………69 korun/0,25 l
Frankovka……………..49 korun/0,2 l
Veltínské zelené…………….89 korun/0,25 l
Becherovka……………..49 korun/0,04 l
Finlandia vodka……………..59 korun/0,04 l
Hennessy……………..99 korun/0,04l
JÍDLO
Belgické hranolky………….90 korun/malé, 130 – 150 korun/velké
Hranolky……………….60 – 80 korun
Bramborák…………….42 korun/100 g
Langoš (kečup, sýr, tatarka, česnek)…………..120 – 150 korun
Hot dog maxi se zeleninou………...90 korun
Párek v rohlíku…………...60 – 80 korun
Hamburger…………...110 – 120 korun
Kebab…………...180 – 200 korun
Burger a hranolky…………….199 korun
Grilovaná klobása…………….90 korun
Pizza (celá)…………..od 220 korun
Nachos……………...95 korun
Burrito……………..160 – 240 korun
Fish and Chips……………..220 korun
Mazaný krajíc…...………...80 korun
Točím šišku menu……….160 korun/malá miska, 200 korun/velká