Lázeňství se v Česku daří, přijíždí více pacientů, kterým léčbu hradí zdravotní pojišťovna, narůstá i počet lidí, kteří si pobyt zaplatí sami. V lázních v Karlově Studánce mají plány na další rozvoj, k jisté stabilitě přispělo před lety i rozhodnutí, že lázně zůstanou státní a nebudou se privatizovat, brzdí je ale dosud neuzavřený spor s Německým řádem.

Lázně se podařilo dostat ze ztráty do zisku. Bylo to díky tomu, že se zlepšila možnost posílat pacienty do lázní takzvaně na křížek, kde platí pobyt a léčbu zdravotní pojišťovna, a nebo to byla jiná opatření?

Změny v poskytování komplexní lázeňské péče určitě přispěly k ekonomickému zdraví podniku. Za úspěchem rovněž stojí i zaměstnanci lázní, kteří odvádí skvělou práci.

Přišel jste s návrhem těžit zde rašelinu. Bude to ekonomicky výhodnější?

Hlavně jsem přesvědčen o prospěchu léčebném, protože peloidní surovina je, mimo jiné, vhodná pro přípravu rašelinových zábalů. Těžbou vlastní rašeliny tak rozšiřujeme naše přírodní léčebné bohatství o další vlastní přírodní léčivý zdroj.

Máte záměr rozšířit lázeňské kapacity a zvětšit prostory pro poskytování léčby?

Představu a plán mám a věřím, že se nám povede realizovat. Ovšem, v současné době podnik čelí soudnímu sporu ohledně navrácení majetku Řádu německých rytířů. Do vyřešení sporu tak nemůžeme realizovat žádné investiční záměry či významné rekonstrukce, brání nám v tom zákon.

Dají se rozvíjet lázně a zlepšovat rentabilita ještě jinak, než plnou obsazeností? Zavést nějaké další služby?

Samozřejmě. Přijďte třeba vyzkoušet naši lázeňskou cukrárnu, kterou jsme letos otevřeli a ve které pečeme ty nejlepší domácí zákusky. Připravujeme i další změny, nechte se překvapit.

Vzhledem k tomu, že máte přes sezonu plno z řad klientů zdravotních pojišťoven, asi se nesnažíte získat jiné klienty?

Naším cílem je poskytovat kvalitní péči a služby pro všechny návštěvníky, ať už pacienty nebo rekreanty. Horské lázně Karlova Studánka jsou místem, kam můžete za relaxací a odpočinkem přijet kdykoliv bez ohledu na sezonu.

V každé roční době se vám pokusíme nabídnout vhodný pobytový balíček. Jen nesmíte dlouho váhat, protože jsme omezeni ubytovací kapacitou.

Jaká je přednost Karlovy Studánky před ostatními lázněmi?

Historie a tradice lázeňského místa, profesionální a usměvavý personál a čtyři přírodní léčivé zdroje na jednom místě, které můžete využívat pro svoje zdraví, to je přece úžasné.

Ing. Jan Poštulka, ředitel Horských lázní Karlova Studánka. Rodák z Ostravy. 33 let, svobodný. Praxe: 13 let působí v manažerských pozicích v oblasti HR, od roku 2016 personální manažer a zástupce ředitele Horských lázní Karlova Studánka. Od května 2017 ředitel Horských lázní.