VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledat práci s postižením pomůže projekt Rovná šance

Region - Pracovníky s postižením dnes v regionu zaměstnává například Segezha Packaging s. r. o., AFstav, Daneco a řada dalších zaměstnavatelů.

7.6.2008
SDÍLEJ:

Segezha Packaging v Úvalně zaměstnává již čtvrtým rokem Petra B..Foto: DENÍK/Lenka Bahounkova

Problematikou zaměstnávání osob s mentálním, těžším tělesným, smyslovým či kombinovaným postižením nebo duševním onemocněním se v uplynulých letech na Krnovsku a Bruntálsku zabývala mezi jinými i Slezská Diakonie prostřednictvím své Agentury podporovaného zaměstnávání.Agentura realizovala projekt Rovná šance, spolufinancovaný Evropskou unií, MMR a Moravskoslezským krajem. Vydávala brožury, které pomáhaly zaměstnavatelům orientovat se v systému státních pobídek a zjistit, jak jim může být pracovník se zdravotním postižením užitečný.

Zároveň agentura připravovala své klienty, aby dokázali obstát na trhu práce. Mohla tak potenciálním zaměstnavatelům garantovat, jaké úkoly zvládnou v pracovním procesu. Mezi největší úspěchy agentury patří zaměstnání klientů ve firmách Segezha Packaging s. r. o., Daneco a AF-stav.

Agentura podporovaného zaměstnávání loni dokončila svou transformaci na středisko Rút – sociální rehabilitace, které pomáhá klientům kromě hledání a udržení práce s mnohem širší paletou různých životních situací a problémů.

„Naše zkušenosti porovnáváme s kolegy z různých koutů republiky. Ukázalo se, že sehnat práci pro člověka se zdravotním postižením je na Krnovsku a Bruntálsku obzvlášť těžké. Firmy často neslyšely ani na dotační politiku státu. Stále jsme slyšeli tentýž argument: nemáme dost práce a financí ani pro své zaměstnance a často jsme sami nuceni propouštět. Neměli zájem zaměstnat naše klienty ani na dobu určitou,“ popsala situaci v našem regionu Iva Volná ze střediska Slezské diakonie Rút – sociální rehabilitace a pokračovala: „Větší úspěchy jsme měli s umísťováním uživatelů našich služeb do krnovských firem na tzv. cvičné praxe. Na nich získávají či znovu si obnovují pracovní návyky a dovednosti. Firma poskytuje jen pracovní místo bez nároku na mzdu. Tato spolupráce je výhodná jak pro firmu, tak pro uživatele, pro které může být dalším podstatným krokem k trvalému zaměstnání.“

Typickým příkladem je příběh Petra B. s lehčím mentálním hendikepem. Úvalenská Segezha Packaging mu dala šanci, aby během praxe firmě dokázal, že jí může být prospěšný. Dnes už tam pracuje čtvrtým rokem za mzdu jako dělník. „Ve firmě pomáhám ve skladě, ale nejvíc mě baví práce s lisem. V práci jsem si našel i dobrého kamaráda, se kterým si můžu o všem povídat a chodíme spolu i na svačinu,“ pochvaluje si Petr.

„V současné době je Petr v uvedených pracovních činnostech opravdu zcela samostatný. Je pravda, že při zapracovávání a začleňování do pracovního kolektivu potřeboval výraznější podporu, a to ze strany pracovního asistenta agentury i svých kolegů na pracovišti. Výsledek ale stojí za to – lisování papírového odpadu a s tím související úklid zvládá stejně dobře jako kterýkoliv kvalifikovaný dělník. Ani jeho zdravotní omezení nejsou na překážku. Petrův přínos pro firmu spočívá také v tom, že umožňuje ostatním zaměstnancům, aby se nemuseli zdržovat úklidem a věnovali se naplno náročnější a odbornější práci,“ doplnil Jan Kuba, který pracuje ve středisku Rút – sociální rehabilitace na pozici pracovníka v sociálních službách.

Velké firmy si často zakládají na tom, že zaměstnávají pracovníky se zdravotním postižením. „Ve velkých firmách, hlavně v Praze a dalších větších městech, jsou naopak hrdí, když mají na recepci třeba vozíčkáře, který symbolizuje sociální cítění zaměstnavatele a vylepšuje mu image. Podle zákona každá firma, která má nad 25 zaměstnanců, musí vytvořit místo pro pracovníka s postižením. U nás firmy spíše volí jinou možnost, a to přednostně odebírat zboží a služby od firem, které zaměstnávají lidi s postižením. Zaměstnávat pracovníky se zdravotním postižením se dosud nestalo běžnou součástí firemní kultury,“ dodal Jan Kuba.

Autor: František Kuba

7.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Hospodyně v domácnostech 5 000 Kč

Hospodyně v domácnostech Hospodyně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Chcete si přivydělat? Hledáme šikovnou hospodyni pro výpomoc s úklidem rodinného domu v Krnově., , Co bude Vaší náplní práce?, , " Úklid rodinného domu, " Zodpovědnost za vybavení, " Drobné pochůzky a zařizování, , Co po Vás požadujeme?, , " Schopnost fyzicky náročnější práce, " Loajalitu, pečlivost, dodržování soukromí, " Ochotný a profesionální přístup, , Co Vám za to nabízíme?, , " Práci na Dohodu o pracovní činnosti (2 dny v týdnu - 16 hodin, možné přizpůsobit možnostem zájemkyně), " 5000,- Kč / měsíc, Hlásit se na e - mail : personalni@znackymorava.cz, Z : 18.4.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .

Kultura a sport - Kultura a sport Překladatelé a tlumočníci 15 000 Kč

Překladatelé a tlumočníci Překladatel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Překládání z ruského jazyka., Znalost ruského jazyka., Z : 9.4.2018. Pracoviště: Štefan kováč, 792 01 Bruntál 1. Informace: Štefan Kováč, +420 732 330 415.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 25 000 Kč

Inženýři technologové, normovači v ostatních oborech Procesní inženýr. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, PROCESNÍ INŽENÝR, , , Vybraný kandidát bude zodpovídat za:, " efektivní řízení procesů výroby, " dodržování technologické kázně ve výrobě výbojek, " zavádění kontrolních metod a zařízení , " zaškolování personálu, " vývoj nových metod, " plnění plánu výroby po stránce kvality, BOZP, " procesy stálého zlepšování technologie, " tvorbu a změnu dokumentace, pracovních postupů , " poskytování technické podpory při řešení problémů při výrobních operacích, , Po kandidátech požadujeme:, " minimálně SŠ vzdělání technického zaměření, " velmi dobrou znalost práce na PC , " znalost AJ na komunikativní úrovni , " výhodou je znalost statistických metod a řízení procesů, " organizační a řídící schopnosti, technické a koncepční myšlení, samostatnost, , Nástup možný ihned, Smlouva na dobu neurčitou, Zajímavá práce v nadnárodní společnosti a široká škála zaměstnaneckých výhod (25 dnů dovolené, kvartální a roční odměny, odborné vzdělávání a další)., , Hlásit se na e - mail t.frantis@osram.com nebo na telefon 724 105 185 nebo 554 793 447, Z : 13.4.2018. Pracoviště: Osram česká republika s.r.o., Zahradní, č.p. 1442, 792 01 Bruntál 1. Informace: Tomáš Františ, +420 554 793 447.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 610 Kč

Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I a II. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22610 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prosíme zájemce, aby se pečlivě seznámili s podmínkami výběrového řízení na: http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4389232, Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 18. května 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj, Na Jízdárně 3162/3, 709 00 Ostrava, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna3200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID 4hun2cu., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místa 320469, 320910 a 321426 vrchní referent/rada v Odboru kontrolním – Bruntál“.. Pracoviště: Finanční úřad pro moravskoslezský kraj, územní pracoviště v bruntále, Ruská, č.p. 1870, 792 01 Bruntál 1. Informace: Pařízková, +420 554 792 330.


Ilustrační foto

Opět benefiční koncert pro Ukrajinu

Jmenuji se ANTONÍN ČERVENKA, narodil jsem se 16.dubna 2018, při narození jsem vážil 3570 gramů a měřil 52 centimetrů. Moje maminka se jmenuje Petra Červenková a můj tatínek se jmenuje Antonín Červenka, doma v Bruntále se na mě těší sestřičky Petra, Tereza
7

Děti narozené v krnovské nemocnici

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Koncert sedmdesátníka Drupiho byl hned vyprodaný

Italský zpěvák Drupi je vlastně dvojnásobný sedmdesátník. Jednak věkem, ale především byl v československém popu největší hvězdou sedmdesátých let.  

Krnov vyčlenil na participativní rozpočet jeden milion korun

Celý jeden milion korun z rozpočtu města mají v Krnově k dispozici občané v rámci participativního rozpočtu.

Kam o víkendu za fotbalem

Přinášíme Vám přehled fotbalových utkání o víkendu 21. a 22. dubna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT