Přehrada vyhovuje hlavně lidem, kteří nebaží po adrenalinových zážitcích, ale vyhledávají spíše klid v lůně přírody. Slezská Harta je ale bezesporu rájem pro rybáře. Hladinu však už nebude brázdit oblíbený parník s Oldřichem Kodedou z Bruntálské paroplavební společnosti za kormidlem. „Nedostal jsem výjimku na použití dieslového motoru. Problém je také nabíjení agregátu, trvá třeba devět hodin a motor vydrží tak čtyři. Navíc nemá dostačující výkon, aby zvládl třeba větší poryvy větru. Nemůžu ohrozit bezpečí cestujících a také nemohu věčně provoz plavidla dotovat ze svého,“ posteskl si Kodeda.

V okolí přehrady však možná v příštích letech vyrostou hotely, kempy, moderní aquapark a další zařízení i služby, které by měly do opuštěného regionu přilákat turisty. Hotely a další ubytovací kapacity by podle studií mohly mít celkovou kapacitu až dva tisíce lůžek. Vznikají i plány na výstavbu cyklostezek, golfového hřiště s devíti jamkami, základen pro rybáře, jezdecká střediska, tenisových kurtů, loděnice, kuželny a dalších sportovišť i služeb. Pomoci by měly dotace z Evropské unie, aktivity hodlá podpořit i kraj. S takovou myšlenkou přišly obce sdružené v mikroregionu Slezská Harta.

Některé obce se ale případného zvýšeného zájmu turistů obávají. „Musíme se snažit skloubit přírodu a život místních lidí, aby se ze Slezské Harty nestala továrna na rekreaci,“ obává se starosta Razové Václav Bártek. Jedním z turistických center u přehrady je Nová Pláň s malým koupalištěm, půjčovnou lodiček a malým penzionem, které provozuje Petr Bobek. „Je tady sice moc krásně, ale kvůli horskému klimatu máme sezonu maximálně měsíc v roce,“ tvrdí.

Místní však věří, že čas přehrady teprve přijde. „Slezská Harta nám vlastně spadla z nebe. Podle plánů se měla napouštět až do roku 2007, jenže povodně ji naplnily mnohem dříve. Doufáme, že za tři roky už to tady bude veselejší,“ shodují se místní podnikatelé. „Slezská Harta by jednou mohla být Lipnem Moravskoslezského kraje,“ uvedl dokonce nedávno s nadsázkou náměstek hejtmana Pavel Drobil. Zda se to skutečně podaří, ukáže až čas.