Zavzpomínala také na svého prvního klasického císaře a porovnala jej s tím letošním. „Tehdy jsem malého viděla pár vteřin, pak celý den ne. Kdežto malou jsem si vytáhla a měla ji hned na sobě. Potom se mnou byla celou dobu na pokoji. Kojila jsem, všechno bylo v pohodě,“ uvedla.

Jedná se o unikátní zákrok, který v porodnici zvažovali dlouho, a začali s ním až poté, kdy detaily vychytali díky videu zahraničních kolegů. „To, že si žena sama vytáhne z břicha dítě, je atraktivní. Za hlavní přínos ale považuji, že si může hned po narození miminko k sobě přitulit,“ řekla Deníku gynekoložka Iva Staňová, která zavedení tohoto typu porodu iniciovala.

Když si sterilně oblečená matka dítě přitulí, je to podle ní emotivní okamžik. „My předtím vysuneme jeho hlavičku, kousek tělíčka a ručičky. Ona si ho pak vytáhne za hrudník. Zastaví se čas, všichni se koukají, co se děje,“ řekla lékařka.

Běžný císařský řez dělají lékaři v narkóze, Ostravané ale používají anestezii, kdy je matka při vědomí, umrtvená jen od pasu dolů.

Nízké riziko 

Předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák pro Deník uvedl, že inovativní způsob císařského řezu nepovažuje za trend. „Zdravotní benefit je nulový, rizika nízká, ale nikoli nezanedbatelná. Je to zviditelnění pracoviště a některé ženy to určitě uvítají. Nemám důvod to jakkoli odsoudit, ale nedivím se těm, kteří to nechtějí praktikovat,“ konstatoval.