Ještě před několika měsíci byl rozdíl mezi českými a polskými čerpacími stanicemi až téměř 13 korun. Na běžně velké čtyřicetilitrové nádrži se tak dalo ušetřit více než 500 korun. To je ale již minulostí.

Například v pátek 28. října nabízely čerpací stanice v polském Porajówu u hlavní silnice mezi Libercem a Žitavou v Sasku benzin v přepočtu od 37,80 do 38,30 korun.

V Česku se na trase z Varnsdorfu do Děčína pohybují ceny od 39,90 u čerpací stanice v Huntířově až po 42,90 na Benzině v České Kamenici.

Pro palivo se tak do Polska dnes vyplatí dojíždět z výrazně menší vzdálenosti, než tomu ještě bylo před několika měsíci. Pokud řidič vezme 40 litrů a jeho auto má průměrnou spotřebu 6 litrů na sto kilometrů, neměl by dojíždět dál než 25 kilometrů, aby na polském benzinu netratil.

Nepatrně vyšší cenové rozdíly platí také pro naftu. Tu nabízejí čerpací stanice na polské straně Trojzemí za 42,20 až 42,90 korun. V Česku pak za naftu motoristé zaplatí od 45,90 do 46,50.

Oproti tomu německým motoristům se vyplatí vyrazit k českým i polským čerpacím stanicím. Například u čerpací stanice Aral v Žitavě stál v pátek litr benzinu 45,40 a litr nafty 51 korun. Němečtí zákazníci tak mohou na jedné nádrži ušetřit v Polsku okolo deseti euro, tedy 250 korun.

Nejbližší polská čerpací stanice leží přitom přímo na hranicích Žitavy a Saska.