Lákání investorů do připravených zón na zelených loukách odzvonilo. Cestou do budoucna je nabízení takzvaných brownfieldů. Tedy území, která kdysi byla využívána pro průmysl či zemědělství a nyní leží ladem.

Takovéto areály je však nutné nejdříve regenerovat, což je pro případné zájemce mnohdy komplikace navíc. Agentura CzechInvest se jim proto snaží vysvětlit, že finanční podporu na obnovu zatíženého území lze získat i z dotačních programů.

„O brownfieldy bohužel stále není tak velký zájem jako o připravené zóny, poptává je asi kolem sedmi procent z celkového počtu investorů. V současné době nemám informace o žádném, který by se nově zajímal o nějaké takovéto území v Moravskoslezském kraji,“ uvedla Lenka Matýsková z ostravského zastoupení agentury CzechInvest.

Na regeneraci takto poškozené krajiny mohou přitom obce nebo podnikatelé získat od Evropské unie a z národních zdrojů dotace v celkové výši několika desítek miliard korun.

„Výhodou brownfieldů je, že se často nacházejí v místech s již existující infrastrukturou. Naším cílem je vysvětlit všechny výhody i nevýhody investic do brownfieldů a ukázat, že mohou být více než dobrou alternativou ke stavbám na zelené louce,“ uvedla Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

Nejlepším příkladem využití dříve zatíženého území je dvacetihektarová průmyslová zóna Baliny v Třinci, která je plně obsazená podnikateli. „Zřejmě největší brownfield v kraji, na kterém se realizuje nějaká investice, je dvaatřicetihektarové území po koksovně Karolina, kde se začalo stavět nové centrum Ostravy. Výstavbu však nyní přibrzdila finanční krize,“ dodala ještě Matýsková.