V šicí dílně v Rejvízské ulici v Jeseníku panoval koncem ledna čilý ruch. Švadleny tu pracovaly na exkluzivní zakázce, olympijském oblečení pro české biatlonisty. Členkou ženské biatlonové reprezentace v Pchjongčchangu bude také závodnice původem ze Starého Města u Bruntálu Veronika Zvařičová.

„Na olympiádu tu děláme patnáct bund a sedmnáct vest. Je to poslední várka,“ řekla vedoucí jesenické dílny firmy Atex Jarmila Šarmanová koncem minulého týdne. V těchto dnech by se už měly předávat reprezentaci .

Oblečení pro olympioniky v horském městě vzniklo během několika desítek hodin. „Měli jsme na to dva dny. K tomu ale musíme stihnout i spoustu jiné práce. I ostatní firmy mají termíny, které musíme dodržet,“ dodala Jarmila Šarmanová.

Vesty a bundy z Jeseníku budou čeští reprezentanti využívat i při tréninku. „Firma Atex pro nás vyrábí závodní oblečení, to je kombinézy, čepice a čelenky. Dále tréninkové oblečení: kalhoty, vesty a bundy. Čelenka a čepice budou dodány v tenkém a tlustém provedení,“ shrnul již před časem Ota Binder z Českého svazu biatlonu. Část vzniká v centrále společnosti v Brně, část v pobočce v Jeseníku.

Oblečení šijí Jeseničtí sportovcům na míru. „My ty olympioniky už roky známe, víme, který co potřebuje prodloužit či zkrátit. Ale jinak zvláštní nároky nemají. Je paradox, že ti nejlepší sportovci mají většinou nejméně požadavků,“ sdělil jednatel firmy Atex Oldřich Sova.

Biatlonová reprezentace není jediná, kterou firma Atex na nadcházející sportovní svátek obléká. „Počty se pomalu zvětšují. K dnešnímu dni šijeme minimálně pro osmnáct týmů či jednotlivců z jedenácti zemí,“ vypočítával s úsměvem jednatel Oldřich Sova.

Atex s biatlonovým svazem včera podepsal smlouvu na dalších pět let. Oděvy „Made in Jeseník“ tak pravděpodobně čeští fandové uvidí i na další olympiádě v čínském Pekingu za čtyři roky.