Důvodem stěhování je potřeba získat prostor pro další rozvoj firmy, která má dnes asi šedesát zaměstnanců. Za pozemek a rekonstrukci objektu na Chářovské zaplatila firma přes 28 milionů korun. „Bohužel stavební ani řemeslnické práce na novém sídle neprobíhaly takovým tempem jak jsme plánovali. Očekával jsem, že touto dobou už budeme mít po velkém stěhování, ale snad to bude všechno připravené koncem října,“ uvedl majitel firmy Květoslav Bašista.

Jeho firma patří k nejstarším v Krnově, protože byla založena už v roce 1991. „Pana Bašistu znám už velmi dlouho, patřil k nejschopnějším zaměstnancům Strojosvitu. Dnes má šedesát zaměstnanců a roční obrat šedesát milionů. Obrat milion korun na jednoho zaměstnance, to už o něčem vypovídá,“ konstatoval ředitel Okresní hospodářské komory (OHK) Jaroslav Balcárek.

Firma Bašista začala s výrobou velkosériových jednoduchých kovových dílů pro export do Německa, Holandska a Dánska.

„Zásadní zlom nastal když se začal otevírat čínský trh a odběratelé tam přecházeli s jednoduchou výrobou. V tom okamžiku jsem změnil strategii firmy a rozhodl se přejít na náročné, přesné a kvalitní výrobky s vyšší přidanou hodnotou. Byl to z podnikatelského hlediska risk, protože jsme museli investovat přes dvacet milionů do nákupu nových technologií na obrábění, ale vyplatilo se to. Dnes už je po našich službách velká poptávka. Během krátké doby jsme se stali pro německé partnery největším dodavatelem dílů a už nám důvěřují natolik, že kromě výroby součástek nám svěří také konečné nátěry, montáž a zabalení hotových strojů pro transport. Našim hlavním programem bude výroba náročných přesných dílů a strojů pro export do Německa. V této výrobě najdou uplatnění snad všechny strojírenské profese. Jen do konce roku potřebujeme přijmout minimálně 15 zaměstnanců. Právě proto potřebujeme pro rozvoj firmy nové prostory,“ dodal Květoslav Bašista.