Celkově zhoršující se epidemiologická situace vzbuzuje obavy o zdraví a lidé tak mají strach navštěvovat zdravotnická zařízení. To však ohrožuje zásobení krví a plazmou.

Předseda představenstva Agel Transfúzní služby Václav Kokeš informoval: „Jelikož nesmíme dopustit, aby se zásobení krví a plazmou dotklo nemocnic a krevních bank, informovali jsme naše dárce o možnostech, jak se k nám bez problémů k odběru dostanou. Úzce spolupracujeme s nemocnicemi na zajištění optimální míry zásobení krví.“

Očkovací centrum na Černé louce, 1. Března 2021 v Ostravě.
Ve velkokapacitním centru na Černé louce v Ostravě již začalo očkování!

Až 15 % dárců přijíždí do zařízení Agel Transfúzní služby ze sousedních okresů. „Máme dárce nejen v okrese Šumperk, ale i v olomouckém a jesenickém okrese. Do bruntálského odběrového zařízení přijíždí zase mnoho dárců z Opavy a okolí,“ doplnil Kokeš.

V případě, že dárce bydlí v jiném okrese, než je AGEL Transfúzní služba, je nutné se při přechodu hranic jednotlivých okresů prokázat u kontroly předem vyplněným a vytištěným čestným prohlášením. Formulář čestného prohlášení dárci naleznou na stránkách Ministerstva vnitra České republiky nebo na webových stránkách transfuznisluzba.agel.cz Jako důvod cesty mimo okres bydliště dárce pak stačí uvést, že cestuje do transfúzního střediska na odběr krve, nebo plazmy.

Očkování seniorů proti covidu-19.
Registrace očkování: Hlásit se mohou i lidé nad 70 let. Kde a jak žádost vyplnit

Stejná situace je i v případě Nemocnice Agel Nový Jičín, jejíž transfúzní stanice ubezpečuje všechny dobrovolné dárce krve a plazmy, že i přes Usnesení vlády ČR o omezení volného pohybu osob, mohou lidé i nadále přijíždět do novojičínské nemocnice darovat nejcennější tekutinu.

„Volají nám dárci, zda mohou v současné situaci přijít darovat krev či plazmu, ať už mají bydliště v rámci či mimo okres Nový Jičín. Pro všechny zájemce během nouzového stavu platí, že na dárcovství se vztahuje výjimka a dárcům stačí čestné prohlášení k vycestování mimo okres. Následně jim také bude u nás potvrzen odběr do karty dárce - jako „důkaz“ pro případné kontroly. Zároveň velmi rádi uvítáme zpět dárce z našeho okresu, kteří mířili dříve na jiná pracoviště a nechtějí podstupovat výše popsaný administrativní úkon a chtějí navštívit naše komfortně zrekonstruované oddělení,“ uvedla Markéta Matušů, vedoucí provozu transfuzního oddělení Nemocnice Agel Nový Jičín s tím, že zde za loňský rok darovalo krev nebo plazmu přibližně 20 procent dárců, kteří měli trvalé bydliště mimo okres Nový Jičín.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (na snímku vpravo).
Hejtman kraje Ivo Vondrák: Vakcíny bude tolik, jako za předešlé dva měsíce

„Také do našich zařízení musí vstupovat s ochrannými respirátory a dodržovat již známé pravidlo 3R – desinfekce rukou, nošení respirátoru a dodržování rozestupu. Klademe maximální důraz na bezpečnost našich dárců a v neposlední řadě i personálu AGEL Transfúzní služby. Z tohoto důvodu jsme přistoupili na zvýšení četnosti úklidu, desinfekce povrchů a vnitřních prostor. Rozšířili jsme hygienická opatření nákupem bezdotykového návykového automatu na obuv a nově naše zdravotnická zařízení pravidelně desinfikujeme ozonovým generátorem,“ uzavřel Václav Kokeš.