Lidé mohli nahlédnout do justičního zákulisí, zavítali i do míst, kam se běžní návštěvníci nedostanou. Návštěvníci byli zvědaví především na prohlídku Ústavu soudního lékařství a prostorů krajského soudu, plno však bylo i na některých přednáškách, besedách a diskusích.

Na přednášky, exkurze a setkání si zájemci museli rezervovat místa. Jedinou výjimkou byla prezentace policie, vězeňské služby, strážníků a dalších složek před budovou Okresního soudu v Ostravě.

Manipulace a lži. Hejtman MS kraje Vondrák kritizuje Šmuclera kvůli zubařům

Kroky nejen dětí, ale i dospělých směřovaly zejména ke stánku s vybavením těžkooděnců. Mnozí se také nechali dobrovolně zavřít do vězeňského autobusu. Pozornosti se těšily i ukázky strážníků se psy a koňmi.

Dětem se velmi líbilo ve vězeňském autobuse.Dětem se velmi líbilo ve vězeňském autobuse.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

Pozornosti se těšil také simulovaný proces v případu reálného loupežného přepadení. Součástí akce byla i projekce filmu Dvanáct rozhněvaných mužů, jehož děj se odehrává v jedné místnosti, kde má dvanáct soudních porotců jednomyslně rozhodnout o vině.

Ostravský advokát a předseda správní rady Nadačního fondu Paragraf Petr Kausta.
Jsme šílená země! Lidé se musejí naučit znát svá práva, i to, co už je za hranou

Na své si přišli i milovníci divadla, na které čekalo představení Thrill Me! (Vzruš mě!), v níž vězněný muž po letech opět vypovídá o svém dávném zločinu.

Akce, kterou zorganizovaly Nadační fond Paragraf a Krajský soud v Ostravě, bude v sobotu pokračovat v Olomouci prohlídkou zdejší soudní budovy.