Obrovský úspěch zažívá v těchto dnech po skončení juniorského mistrovství světa v Kanadě česká reprezentantka v biatlonu Veronika Zvařičová. Z Kanady si veze rodačka ze Starého Města u Bruntálu, která prošla přes lyžařskou školu v Bruntále a oddíl biatlonu Břidličná až do lyžařského centra v Jilemnici, zlatou medaili ze štafetového závodu na 3x6 kilometrů.

Veronika Zvařičová prožila kanadský světový šampionát stejně jako její kolegyně Veronika Vítková a Gabriela Koukalová: v pohodě. V individuálním závodě na 12,5 kilometrů obsadila Zvařičová slušné 12. místo a ve sprintu na 7,5 kilometrů se umístila na 14. příčce. Také umístění Veroniky Vítkové a Gabriely Soukalové dávalo před štafetovým závodem českým děvčatům šanci na úspěch.

„Výsledky z individuálních závodů nás do značné míry naplňovaly optimismem. Děvčata, která byla nominována pro štafetu, v nich neskončila hůře než patnáctá, což byly opravdu dobré výsledky,“ řekl trenér českých reprezentantek Jindřich Šikola. „Věřili jsme, že holky na bednu dosáhnou,“ doplnil člen týmu Michael Málek.

Naše reprezentantky zajely závod skvěle a vyhrály jej nevídaným způsobem start-cíl. Výborně si na prvním úseku vedla Vítková, která doběhla do cíle s neočekávaným náskokem 43 sekund. Druhý úsek běžela Veronika Zvařičová a před úvodní střelbu udržela náskok, který převzala od Vítkové.

Byla hodně nervózní

Problémy měla Zvařičová při střelbě vleže, ale při druhé, bezchybné položce se uklidnila a svým soupeřkám se vzdálila na 52 vteřin. Ve hře už zůstaly jen Rusky a Němky. Poslední úsek běžela nejmladší členka české štafety Gabriela Soukalová, která musela hájit vedoucí postavení před kvalitními soupeřkami. Také ona se vypořádala se svým úkolem výborně a doběhla do cíle s více jak dvanáctivteřinovým náskokem před druhými Ruskami. Třetí skončily se ztrátou 23 vteřin Němky.

„Máme za sebou závod snů,“ řekl po zlatém závodě dojatý a šťastný trenér reprezentace Jindřich Šikola. Pro českou juniorskou reprezentaci je to v historii teprve třetí titul mistrů světa po Michalu Šlesingrovi z roku 2002 a Petru Hradeckému z roku 2006.

Veroniku Zvařičovou čeká nyní další událost roku, kterou je start na seniorském mistrovství světa v Koreji, kam již odletěla.

„Po příletu do Kanady bylo těžké vyrovnat se s časovým posunem, velkými mrazy a větrem, který je na střelnici velmi nepříjemný. Při individuálních závodech jsem nebyla spokojena se střelbou a nebyla jsem ani v ideální psychické pohodě,“ vyprávěla Zvařičová. „Když jsme odjížděly na start posledního, štafetového závodů, tak jsem byla ještě hodně nervózní. Nakonec to vyšlo a byl to pro nás všechny neuvěřitelný závod,“ dodala po mistrovském závodě sympatická česká reprezentantka.

Veronika Zvařičová, pro níž to byl poslední start v juniorské kategorii, se s ním rozloučila naprosto skvěle. „Mým snem je dostat se do A týmu české reprezentace a jsem velmi šťastná, že jsem dostala šanci reprezentovat Českou republiku na nadcházejícím seniorském mistrovství světa v Koreji,“ zakončila nesmírně šťastná a spokojená biatlonistka.