Orlické hory byly dějištěm dalšího pokračování seriálu závodů na kolečkových lyžích Silvini Skiroll Classics. Po minulých náročných výjezdech na Praděd a Dlouhé Stráně čekaly v sobotu a v neděli dva výjezdy na sedlo Šerlich do výšky 1025 metrů.

Na startu se opět sešla velice silná konkurence. I když tentokrát chyběl vítěz obou jesenických závodů Lukáš Bauer, nemohli chybět přední čeští reprezentanti, nejlepší laufařské týmy i spousta amatérských běžců. Samozřejmě v první řadě na startu stál dosavadní lídr seriálu, náš nejlepší dálkový běžec Stanislav Řezáč. Vedle něj pak druhý muž pořadí, také zkušený laufař z Rýmařova Václav Sedláček.

SOBOTNÍCH DESET KILOMETRŮ

Desetikilometrová trať, kterou závodníci absolvovali v sobotu, vedla na Šerlich z Orlického Záhoří a měla převýšení 330 metrů. „Není to tak náročná trať svým profilem, jako třeba Praděd. Jedete úvodní tři, čtyři kilometry po rovině a pak teprve do kopečka. Ale jsou to lehčí kopce," popisoval trať Václav Sedláček a pokračoval:

„Těžký je ten závod v tom, že se opravdu jede hodně rychle, maximálně nadoraz." Hned po startu ujel Stanislav Řezáč, který hned na třetím kilometru získal sprinterskou prémii. „Ten úvod po rovině byl pro Standu, ale i pro všechny, kteří jsou zvyklí jezdit soupaží, docela výhoda.

Tam jsme získali mírný náskok. Je to hodně poznat. On to chtěl hned od začátku roztrhat a to se mu povedlo," podotkl rýmařovský lyžař.

Startovní pole se tak rozdělilo do několika skupinek, kdy vedoucího Řezáče se alespoň trochu držel český reprezentant Petr Novák. Václav Sedláček jel ve skupince za ním. „Nemělo smysl se za tou vedoucí dvojicí nějak hnát, oni měli dost náskok. Tak jsme se drželi společně s Jirkou Ročárkem na tom třetím, čtvrtém místě. Těsně před koncem jsem ho pak předjel," povídal Sedláček, ale hned dodal:

„Jirka jel v rámci tréninku všechno soupaž, já jsem v tom kopci přidal i nohy. Kdyby jel stejně, byl by to o to třetí místo větší boj."

Stanislav Řezáč zvítězil v rekordním čase 27 minut a 47 vteřin, před Petrem Novákem a svým kolegou ze Silvini Maudshus Team Václavem Sedláčkem. Pořadí žen ovládla také v rekordu vítězka Vasova běhu Kateřina Smutná před reprezentantkou Sandrou Schützovou, třetí pak dojela Adéla Boudíková.

PROPRŠENÁ NEDĚLE

V neděli čekal na závodníky výjezd na Šerlich z druhé strany ze Skuhrova nad Bělou přes Deštné. Ten měřil už osmnáct kilometrů. A navíc mu nepřálo počasí, protože celý závod propršelo. „Největší liják přišel v tom největším kopci. Na cestě to vypadlo, jako bychom jeli korytem řeky," usmál se Václav Sedláček a pokračoval: „Ale byl to super závod, krásná členitá trať, já jsem si to hodně užil."

Krátce po startu mírně unikla dvojice Řezáč a Novák a potupně navyšovala svůj náskok před skupinkou pronásledovatelů ve složení Máka, Harcuba, Sedláček a Ročárek. Před Deštným Stanislav Řezáč Petra Nováka utrhl a v tomto pořadí dojeli až do cíle. Pro třetí místo si dojel Jiří Harcuba.

Václav Sedláček proťal cílovou fotobuňku jako pátý. Ženskou kategorii opět jednoznačně ovládla Kateřina Smutná před Klárou Moravcovou a opět třetí Adélou Boudíkovou.

„Trať to byla hrozně hezká. Dvě třetiny byly víceméně po rovině, jen takové houpačky. Až na Šerlich pak byl asi čtyřkilometrový prudký kopec. I když se jelo v dešti, tak se mi jelo hodně dobře. Na trati jsem se rozhodl to celé absolvovat soupaž. Mohl jsem být třeba do třetího místa, ale s pátým jsem spokojený," konstatoval Václav Sedláček.

V celkovém pořadí Silvini Skiroll Classics patří rýmařovskému lyžaři-běžci stále druhá příčka za Stanislavem Řezáčem. Do konce zbývají ještě čtyři závody ve dvou víkendech. „Ještě jsou Krkonoše a na závěr Ještěd. Ale jestli tam pojedu, to ještě nevím. Manželce se blíží termín porodu, navíc to musím samozřejmě skloubit s prací. Jako mohl bych skončit celkově druhý nebo třeba třetí, ale momentálně jsou tady daleko důležitější věci," usmíval se na závěr Václav Sedláček.

.Zdroj: .

Silvini Skiroll Classics výjezdy na Šerlich v Orlických Horách

Sobota z Orlického Záhoří na Šerlich 10 KM

Muži: 1. Stanislav Řezáč, 2. Petr Novák, 3. Václav Sedláček, 4. Jiří Ročárek, 5. Daniel Máka, 6. Jiří Harcuba… 9. Pavel Ondrášek
Ženy: 1. Kateřina Smutná, 2. Sandra Schützová, 3. Adéla Boudíková, 4. Klára Moravcová, 5. Karolína Grohová, 6. Kateřina Janatová

Neděle ze Skuhrova nad Bělou přes Deštné na Šerlich 18 km

Muži: 1. Stanislav Řezáč, 2. Petr Novák, 3. Jiří Harcuba, 4. Daniel Máka, 5. Václav Sedláček, 6. Jiří Ročárek
Ženy: 1. Kateřina Smutná, 2. Klára Moravcová, 3. Adéla Boudíková, 4. Karolína Grohová. 5. Katarzyna Witek