Prázdninový průvodce
in-line bruslením
1. díl

Ať vezmeme jakýkoliv sport či lidskou aktivitu, nic nevzniklo hned, ale postupně se vyvíjelo, zdokonalovalo a stávalo se atraktivnějším, až nastal módní boom a danému trendu propadli úplně všichni. Nejinak je tomu u in-line bruslení neboli jízdě na kolečkových bruslích. Tento způsob aktivního odpočinku se stává neustále populárnějším a stal se módním trendem všech věkových generací. In-line bruslení nemá žádná pravidla ani omezení, která by stanovovala, kdo může bruslit, a kdo ne.

Limitující není ani věk, neboť nezřídka na stezkách potkáte prarodiče a jejich vnoučata, jak prohání kolečka a náramně se u toho baví. Jediným, co nás napadá, že by mohlo být omezením pro in-line bruslení, je pouze vaše fantazie, čas a chuť trávit svůj volný čas aktivně. Každý sport, nevyjímaje in-–line bruslení, vyžaduje určitou výzbroj a výstroj, která nám bude sloužit a nebude nám in-line bruslení znepříjemňovat.

Další podmínkou úspěšného a bezpečného in-line bruslení je zvládnutí základních bruslařských dovednosti. Deník a Univerzitní sportovní klub Slezské univerzity v Opavě pro vás připravily pravidelný týdeník Prázdninový průvodce in-line bruslením, ve kterém se vám pokusíme přiblížit taje in-line bruslení a postupně vám poskytnout návod, jak se tomuto krásnému sportu věnovat co možná nejbezpečněji.

Správné in-line bruslení začíná již v obchodě. In-line brusle bychom jsme měli kupovat v renomovaných sportovních obchodech. Důvodů může být hned několik. Ve specializovaném obchodě vám poskytnou ty správné a potřebné informace a nabídnou více typů a velikostí k vyzkoušení, dále v případě poškození brusle víte, na koho se obrátit či případně si zakoupit potřebný náhradní díl. Při výběru bruslí bychom si měli předem uvědomit, co od bruslí očekáváme a jak budeme chtít bruslit.

Vyberte si správně svoje brusle

Máme na výběr mezi fitness bruslemi, speed-rychlobruslařskými bruslemi, freestyle bruslemi, agresivními bruslemi a hokejovými in-line bruslemi. Fitness brusle slouží především ke kondiční rekreační jízdě a patří mezi nejrozšířenější typ in-line bruslí. V této kategorii se také nezapomíná na něžnější pohlaví, a tudíž jsou zde i speciální brusle pro ženy. Nejsou odlišné jen designem, ale také zpracováním vnitřní botičky, která je užší, zadní část má níže posazenou a lépe tvarovanou pro ženské níže posazené lýtko. Velikost koleček se zde pohybuje od 76 mm až po 90 mm a cena těchto bruslí se pohybuje od 1500 do 10 000 Kč.

Speed brusle slouží především k závodním účelům, případně jsou určeny zkušeným bruslařům, kteří již dokážou ovládnout jejich vysokou rychlost, nižší obratnost a hltají in-line kilometry po desítkách. Velikost koleček se zde pohybuje od 90 mm až po 110 mm a cena se pohybuje od 5000 do 25 000 Kč.
Freestyle brusle jsou speciálně navrženy pro technicky náročné bruslení, kde nenajezdíte desítky kilometrů, ale vystačíte si s pouhými pár metry kvalitního povrchu.

Jsou určeny pro slalomovou jízdu mezi kelímky, tanec, případně skoky. Tento typ brusle vypadá podobně jako fitness brusle, ovšem vyniká vyšší tuhostí, přesností a snadnější ovladatelností. Často se u tohoto typu brusle využívá kombinace dvou velikostí koleček, kdy přední a zadní kolečko bývá menší z důvodu lepšího, rychlejšího a snadnějšího zatáčení. Kolečka se zde pohybují ve velikostech od 74 mm do 80 mm a cena od 2000 do 11 000 Kč.

Agresivní brusle jsou určeny, jak již název napovídá, pro agresivní jízdu v U-rampách, na překážkách či jízdu po zábradlí. Tento typ brusle je zkonstruován tak, aby odolal co možná nejvyššímu zatížení a nárazům. Kolečka jsou zde o rozměrech pouhých 55 mm a cena se pohybuje od 1500 do 14 000 Kč.

Hokejové in-line brusle jsou určeny výhradně pro in-line hokej. Bota je stejná jako u hokejových bruslí, jen místo nože na led je zde rám s kolečky. Kolečka se zde pohybují od velikosti 70 mm do 80 mm a cena od 2000 do 15 000 Kč.

Jak vybrat velikost?

Již jsme si vybrali nám nejbližší styl bruslení a teď už zbývá jen zvolit správnou velikost. Brusle bychom vždy měli zkoušet na kvalitní bruslařskou ponožku, která nám zajistí potřebný komfort a zabrání vzniku nepříjemných otlaků, případně puchýřů.

Po obutí brusle by nás neměla nikde tlačit a při správném zapnutí brusle na nohu se musíme cítit pohodlně. Musíme dbát na to, abychom měli patu dobře usazenou v brusli, a nemělo by docházet k pohybům paty v brusli.

Dále bychom měli mít dostatek místa kolem prstu nohy, ovšem ne moc, neboť většina nových bruslí má již vnitřní vložku udělanou tak, že po několika hodinách strávených v bruslích se vnitřní botička lehce natáhne a příjemně vytvaruje kolem nohy. Pokud si zakoupíme brusle tzv. do výrůstu, může se stát, že do brusle nedorosteme a brusle nám budou velké a nepohodlné.

Nezapomeňte na ochranné prvky

Jakmile již máme vybrané brusle, neměli bychom zapomínat také na bezpečnostní ochranné pomůcky jako jsou chrániče zápěstí, loktů a kolen. Zvláště u dětí a začátečníků je dobré používat všechny chrániče. Mohou nás totiž ušetřit nepříjemné odřeniny, případně zabránit vážnějším zraněním. Nedílnou součástí vybavení každého bruslaře by se měla stát helma, ať už cyklistická nebo bruslařská.

Stejně jako chrániče, také helma nás může ochránit před nepříjemnými úrazy a tyto bezpečnostní prvky by měly být nedílnou součástí výstroje každého vyznavače takovéhoto krásného sportu, jako je in-line bruslení, neboť ze začátku se nevyhneme náhodným pádům, které vás nesmí odradit, ale pouze poučit.

Jaroslav Kaina
Pavel Kaina