Čtvrteční zápas s jedním z kandidátů na titul ale český tým nakonec prohrál 1:3 (-20, -21, 23, -22). Proti dalším hvězdám nastoupí v pondělí, jejích soupeřem v osmifinále bude Francie, olympijský vítěz z Tokia.  

Jako lvi

Italům šlo v posledním utkání základní skupiny B jen o prestiž, Česku o vylepšení pozice v tabulce. I proto se do soupeře zakousli jako lvi a hráli odvážně.

„Vlítli jsme do toho po hlavě a tak se to musí, proti takovým soupeřům hrát bázlivě nejde. Museli jsme riskovat,“ poznamenal univerzál Michal Finger, který strávil dvě sezony právě na Apeninském poloostrově.

Zlatá trofej pro volejbalové mistry Evropy dorazila do Ostravar Arény.
Zlatý pohár už je v hale. Za ním přiletí do Ostravy i olympijští vítězové

Spolu s dvaadvacetiletým blokařem Josefem Polákem byli tajnou zbraní trenéra Nováka, kterou tasil právě na Italy. A oba hráči si vedli skvěle - Finger uhrál 23 bodů, Polák 11. „Super zážitek. Jako malý jsem doufal, že si zahraju v české reprezentaci. A ještě proti Itálii, neuvěřitelné,“ prozradil Polák po zápase své pocity.

Italský servis

Odvážní Češi vedli nad Italy hned v 1. setu. Naposledy 10:9, pak jejich odpor zlomil svým servisem Michieletto. V dalším dějství svůj náskok náskok až do koncovky (20:19), ale závěr od stavu 21:21 zařídil Pinali esy z podání.

„Italové měli vynikající servis, který nás velice trápil, ale pomohli jsme si náhradními údery,“ řekl univerzál Finger.

Češi se prosadili až ve 3. sadě, když v závěru ustáli tlak znervóznělých Italů. A ve čtvrtém předvedli nemožné. I když prohrávali o šest bodů (12:18), dokázali se soupeři přiblížit na dostřel jednoho (22:23). Poslední dva body ale zkušeněji zvládl soupeř.

Čeští volejbalisté podruhé na mistrovství Evropy v Ostravě zvítězili. Po Slovinsku (3:1) porazili v úterý Černou Horu (3:0). Univerzál Jan Hadrava (2) si na síti dobře poradil s blokem soupeře.
Češi jdou na Italy a chtějí si to užít. Hadrava má soupeři co splácet

„Byl to výkon na hranici našich možností. Bohužel zakončený prohrou…,“ litoval trenér Jiří Novák. „Rozhodují věci, které nejsou tolik vidět, ale misku vah mohou překlopit na naší stranu. Těší mě, že jsme nezabalili čtvrtý set, ale zase se do něj dostali, a že se prezentujeme bojovným výkonem na hranici našich možností,“ konstatoval český kouč.

Odvahu bude jeho tým potřebovat i v pondělí, kdy v Ostravar Aréně nastoupí od 19 hodin v osmifinále proti Francii - olympijskému vítězi z Tokia. Ze zlatého kádru dorazí na sever Moravy a Slezska hned deset hráčů.

Mistrovství Evropy volejbalistů

Základní skupina B v Ostravě:

Česko - Itálie 1:3 (-20, -21, 23, -22)

Rozhodčí: Cambré (Bel.) a Porvazník (SR). Čas: 124 min. Diváci: 3675.

Česko: Galabov 6, Polák 11, Finger 22, Vašina 18, Sedláček 4, Bartůněk 3, libero Moník - Licek 2, Hadrava, Janouch, Patočka 1. Trenér: Novák.

Itálie: Galassi 9, Giannelli 5, Michieletto 20, Anzani 12, Pinali 22, Lavia 8, libero Balaso - Sbertou, Bottolo 3, Cortesia. Trenér: De Giorgi.

Další zápas: Bulharsko - Bělorusko 3:1 (13, 18, -24, 22).


Osmifinálový program v Ostravar Aréně:

Neděle 12. září - 16.00: Itálie - Lotyšsko, 19.00: Německo - Bulharsko.

Pondělí 13. září - 16.00: Slovinsko - Chorvatsko, 19.00: Česko - Francie.