Gabriela Pokorná si v opavském týmu vyzkoušela první ligu a mohla nakouknout i výše. Nabídek bylo hned několik, ona se však rozhodla setrvat ve slezské metropoli. Dlouhá část jejího života přitom byla ve znamení jízd mezi Opavou a Krnovem.

„Do Opavy jsem se přestěhovala teprve před třemi a půl roky. Cesty mi nijak nevadily. Jezdila jsem tak už během studií na střední škole od svých patnácti let, v Opavě jsem totiž studovala strojní průmyslovku. Pak jsem zde začala hrát volejbal.

Do svých třiceti jsem dojížděla vlakem, pak jsem si udělala řidičák a vlak vyměnila za auto. Tohle přejíždění mi nikdy nedělalo velký problém," komentovala velezkušená nahrávačka.

MOHLA ZKUSIT I ZAHRANIČÍ

Už v Krnově naplno ukázala své kvality a na začátku devadesátých let, kdy se přesunula do opavského klubu, hrála krajský přebor za krnovské družstvo a také za Opavu. Později však byla možnost střídavých startů zrušena a musela si vybrat.

Zvítězila druholigová Opava, se kterou se později dostala i do první ligy. O talentovanou nahrávačku byl velký zájem. „Tenkrát mi bylo nabídnuto, abych šla do zahraničí. Zajímal se o mě také extraligový Frýdek-Místek. Já však měla malého syna, dobrou práci a nechtěla se stěhovat pryč.

Rozhodla jsem se zůstat v Opavě. I když jsem si extraligu nezkusila, v opavském družstvu jsem si s řadou extraligových hráček zahrála. Volejbal jsem vždycky hrála na pohodu, nechtěla jsem se jím nějak stresovat," vysvětlovala.

HRAJÍCÍ TRENÉRKA A SRDCE TÝMU

Gabriela Pokorná se s postupem času stala legendou a srdcařkou P.E.M.A. Opava. Zhruba před osmi lety jí bylo nabídnuto, aby se ujala trénování. Pozici hrající trenérky si drží doposud.

„Mělo to být dočasné a vidíte, stále trénuji. V současnosti máme potíže s odlivem hráček. Některé se rozhodly skončit, jiné otěhotněly a čekají je mateřské povinnosti. Zvažovalo se, jestli bude mít smysl se do druhé ligy vůbec přihlásit. V pěti nebo šesti lidech se dá fungovat jen stěží," uvedla krnovská rodačka a ještě pokračovala:

„Nakonec to dáme dohromady. Byla by škoda se účasti v soutěži vzdát. Klub by pak musel začínat od píky a postupně si probojovat cestu zpět. Hráčky, které jsou teď těhotné, navíc v budoucnu chtějí hrát. Jakmile budou po porodu opět schopny hrát, připojí se k nám zpátky, takže náš kádr se rozšíří. Problémy s nedostatkem volejbalistek jsou tak pouze dočasného charakteru."

VOLEJBAL JAKO DROGA

Elitní opavská nahrávačka se dá považovat za sportovní nadšenkyni. Kromě klasického volejbalu se v létě věnuje beachvolejbalu a přes týden si stíhá chodit zahrát i badminton. Také její zaměstnání je zaměřeno na sport. Pracuje jako plavecká instruktorka dětí od školek až po pátou třídu základních škol.

„Máme to v rodině. Všichni sportujeme. Já navíc neumím odpočívat. Beach klidně hraji i v dešti. (smích) Když s holkami například domluvíme, že si půjdeme odpoledne zahrát a počasí se během dne zhorší, ostatní mi volají, jestli to nezrušíme nebo nepřeložíme. Já ale vždycky říkám: neexistuje," poznamenala Gabriela Pokorná, které se však pod enormním sportovním nasazením začíná ozývat tělo.

„Hrála jsem pravou rukou, ale tu jsem přetížila, takže teď více používám levou. Hlavně v beachvolejbalové sezoně je důležité, aby si namožená ruka trochu odpočinula. Na place jsem prakticky neustále. Zajímavostí je, že jsem od svých jednadvaceti let v klasickém volejbale nikdy nestřídala. Všechny zápasy jsem odehrála celé," smála se opavská nahrávačka, jejíž kariéru nakrátko přibrzdily vlastně jen porody syna Adama a dcery Saši.

Nebyla by to ovšem Gabriela Pokorná, aby se co nejrychleji nepokusila o návrat. „Jakmile jsem zdravotně byla opět v pořádku, okamžitě jsem se vrátila. Lékaři mě museli brzdit, abych to moc neuspíšila. Bylo to ale těžké. Volejbal je pro mě jako droga," uzavřela.

Gabriela Pokorná se narodila 21. března v Krnově. V Opavě vystudovala strojní průmyslovku a momentálně pracuje jako plavecká instruktorka v bazénu. Řadu let působí ve volejbalovém celku P.E.M.A. Opava, kde funguje jako hrající trenérka. Klub aktuálně hraje druhou ligu a v minulosti byl i o soutěž výše.

Za opavský tým nastupuje také její mladší sestra Barbora Halířová. Gabriela Pokorná pochází z rodiny sportovních nadšenců. Maminka Jiřina Halířová i v pětašedesáti letech stále hraje volejbal a pravidelně absolvuje dlouhé vyjížďky na kole. Otec Josef Halíř závodně hrál tenis a oblékal dres krnovského fotbalového i hokejového celku.

Opavská nahrávačka ke sportu vede i své děti. Třiadvacetiletý syn Adam se podílí na trénování krnovské volejbalové mládeže, dcera Alexandra se rovněž věnuje volejbalu a kromě toho zvládá také badminton.