Když se řekne krnovský šipkový sport, napadnou většinu příznivců jména jako Tomáš Havlíček, Karel Čožík, Vladimír Adámek, Karel Povolný a Jiří Vlček.

Celé roky se účastní ligy aktivně, působí ve výboru KŠL, organizuje turnaje, moderuje ples KŠL, cestuje po republikových turnajích. Patří mezi osobnosti, které si vydobily respekt a uznání.

Jak byste přiblížil šipkový sport lidem, kteří jej neznají?
Pro spoustu lidí je šipkový sport pouze ledabylým házením šipek na terč v hospodě. Realita je však odlišná. Šipkový sport je náročný na koncentraci, přesnost, pevné nervy i strategii. Přirovnal bych to ke střelbě, kde o úspěchu také rozhodují milimetry. Nemusíte běhat 90 minut po hřišti, ale když jste na velkém republikovém turnaji a máte po osmi hodinách na sále podávat stále stoprocentní výkony, tak je to také o fyzičce. Bez poctivého tréninku ani v tomto sportu ničeho nedosáhnete, ti nejlepší trénují i několik hodin denně. Myslím, že všem pochybovačům by stačilo si nějaký turnaj zahrát nebo se podívat, jak se hrají šipky na republikových akcích. Změnili by názor.

Jak vidíte KŠL po těch letech?
Krnovská šipková liga je především unikát. Nezávislá soutěž na svazech, 39 týmů z celého regionu. A nutno podotknout, že fungující soutěž. Samozřejmě, že to má také své nevýhody. Z této soutěže se nedá nikam postoupit, je to jakási uzavřená konzerva. Pro mnoho hráčů postupně přestává být motivací. Naštěstí jsou tu i jiné turnaje a organizace, kde se dají výkonnostní šipky hrát…

KŠL není výkonnostní liga

Výkonnostní? KŠL podle tebe není výkonnostní liga?
Není. Samozřejmě, že je tady celá řada výborných hráčů, jmenovat bych mohl skoro tři desítky těch opravdu dobrých. Ale pokud z ligy nikam výše nepostupuješ, pokud se pořád motáš v kruhu, nemůže být o výkonnostních šipkách řeč. Nehledě na to, že pro spoustu lidí to znamená jeden den v týdnu, kdy mohou vypadnout z domu, dát si pivko a hodit si šipky, popřípadě pak posedět a pokecat. V podstatě společenská záležitost, sport už v mnohem menší míře.

Celé roky se v KŠL také hrají pořád stejné hry…
V tom moc problém nevidím. Ten, kdo systém vymýšlel, to udělal poměrně citlivě. Jsou tady „hry jednoho čísla“ (Hi- score, 501 DOE), i hry mnoha čísel (rull a bas) a vše vrcholí týmovým cricketem. Navzdory tomu, že tuto hru nemám rád, do ligy patří. Jasně, že by nějaká změna soutěž oživila, ale chce to asi citlivý zásah. KŠL jako organizaci vnímám jako hodně konzervativní.

Konzervativní? A v čem?
A jak! Na můj vkus až příliš! Poznáš to podle toho, jak těžce se prosazují změny. Většina je zvyklá fungovat podle zavedeného scénáře a jen nerada bere na vědomí něco jiného. Vzpomínám, kolik bylo bouřek kolem změny hracího dne druhé ligy na čtvrtek, s jakou nevolí byl přijat systém ISYS povinného posílání zápisů po internetu a co jsem si vyslechl kvůli dresům. Některá rozhodnutí nejsou populární, ti lidé by ovšem měli pochopit, že je to pro dobro KŠL.

Vlček: Nepřeji si nic jiného než demokracii

Přesto se vám tyto změny podařilo prosadit…
A vidíš, funguje to. Všechna ta opatření se činí pouze proto, aby to zlepšilo chod ligy směrem dopředu. Jenže to si předtím musíš vyslechnout spoustu breptání, řečí a narážek. Také zde to beru jinak. Jsem připraven na kritiku, pokud je věcná a nabízí krom kritizování také řešení. Naopak, pokud má někdo plnou pusu keců a nikdy pro ligu nic neudělal, ani se tím moc nezabývám.

V KŠL by ale měla fungovat demokracie…
Nepřeji si nic jiného než právě demokracii. Ovšem při takovém množství lidí je to nesmírně složité, zvláště když valná většina je krutě pasivních a do chodu ligy se nijak nezapojuje. Tady demokracie začíná a končí volbami do výboru. Na to má právo každý člen KŠL. Výbor pak soutěž řídí a upravuje podle nejlepšího svědomí a vědomí. Také na schůzích je možnost diskuze, tady na internetu. Využívá to jen málokdo. A v tom je problém.

Zažil jste i staré složení výboru, teď pracujete s novým. Můžete to porovnat?
To není jednoduché. Mám k lidem jako je Tomáš Havlíček, Ondra Bezruč či Dan Řeha velký respekt. Celé roky svou práci dělali výborně a dokázali KŠL dostat z těch problémů, kam je někdo jiný dostal. Odvedli náramnou práci a hlavně za jejich éry se podařilo přejít na ISYS, pravidla doznala nejzásadnějších změn. Některé věci se ale prosazovaly špatně, protože jiní ve výboru hájili hospodské lobby. To už dnes nechceme dovolit. Lidé v tomto výboru již fungují druhým rokem. Ledacos se ještě učíme, jiné věci děláme odlišným způsobem. Stále je to však v zájmu ligy.

Povinné dresy nejsou osobním vítězstvím

Letos jste prosadil povinné dresy…
Takhle. Navrhl jsem to a byl jsem iniciátorem toho, aby dresy byly povinné. Ale sám jsem to schválit nemohl. Jen jsem pro tento návrh dokázal získat většinu výboru. Nebyl to až takový problém, protože hospodská lobby už nemá na dění ve výboru takový vliv a to je dobře. Byli jsme opravdu ti poslední „looseři“. Všichni šachisti, kuželkáři, bowlingáři, ti všichni už dresy měli x let před námi. Všude v republice se šipky v soutěžích musejí hrát v dresech. Je to snad součást sportu a samozřejmost.Navíc to soutěž zviditelňuje v očích veřejnosti, může to pomoci přinést peníze ze strany města nebo sponzora. Prostě to není výmysl pro moje hnědé oči. Někteří to však nepochopili dodnes, takže jsem z toho nemile překvapený.

Berete to jako své vítězství?
Nic takového. Nejsou osobní prohry a vítězství, musíš to brát s nadhledem a patřičným odstupem. Jinak se to změní v boj o koryta a vlastní zájmy. Takovou KŠL by hráči snad ani nechtěli…

Prý chystáte také nový systém KŠL?
No, přemýšlíme, jak celou soutěž zatraktivnit a oživit. Mým favoritem je rozdělení do tří skupin, ve kterých by se utkali každý s každým a pak týmy podle pořadí dohrály druhou polovinu už ve výkonnostních skupinách. Ono se to takhle špatně vysvětluje, pokusím se udělat prezentaci v power pointu, aby si každý mohl udělat obrázek. Pro bližší představu nastíním, jak by skupiny vypadaly za tohoto stavu tabulky. Je to jen příklad podle současného pořadí: Skupina A: DC Mirage Krnov, SC Daps, Best Of Hošťálkovy, DC Cobra, DC Brežněv, Hotel Albrechtice, Taxi Titz, Čerti z Hradu, Kačabar 2, Černí Kocouři, Démoni, SC Valhalla, Club 13. Skupina B: Tipsport, 74 T, Kofola, SC Max, Tajfun Brumovice, Špica, Myslivci, Arcano, Andílci z Hradu, Happy Falcon, Pendolino, Stolplast, SC Absolom. Skupina C: Texas Úblo, Kačabar 1, Kukačky, Scorpion Kamenec, SC Alubra, Na Pile Brantice, Afro- Bar, Cobra United, DC Silesia, Kelta, Kováři, Hobiti, Taxi Junior. Nejlepších šest týmů z každé skupiny by si to rozdalo o titul, zbytek o další umístění, bylo by jednotné financování, na které by dosáhl každý podle své snahy a výsledků. Vše se ale může změnit, protože pořadí týmu samozřejmě není pevné, někdo se může pro příští rok rozpadnout, vznikne zase nový tým. To je jen příklad toho, jak by to mohlo vypadat. Ale těch možností asi bude více.

Proč chcete systém měnit? Vždyť funguje?
Funguje i nefunguje. Během roku se zdá všechno idilické, prostě KŠL běží. Přijde však nový ročník a ty musíš dorovnat počet týmů mezi první a druhou ligou. Nemůže to být tak, že v 1. lize bude 15 týmů a ve 2. lize 25. To by přece nešlo. Řešíme to postupem a sestupem, ale když se některý tým rozpadne, hned tam vzniká nepoměr. A pamatuji moc dobře, jak jsem na schůzi skoro žadonil, aby některé týmy z 2. ligy dorovnaly počet v první lize. Čest takovým, kteří tam šli ze spodních pater jako Špica, Hotel Albrechtice a další. Ti zasluhují uznání, i když jsou to kolikrát jednoznačné zápasy. Na druhou stranu se moc dobře pamatuji, kdo to odmítl a pamatovat si to samozřejmě budu. Takže ta změna bude potřebná a zřejmě k nějaké úpravě dojde.

KŠL je v republice respektována

Systém KŠL versus 501 DO…
Tak tady je to pro mě jednoznačné. U 501 DO hraješ, jsi v tempu a máš konkrétního soupeře. Je to atraktivní systém a naplňuje mě adrenalinem. KŠL je opravdu spíše společenská událost. Více sedíš, než hraješ, moc času, moc cigaretového kouře, moc kecání. Ale jako týmová hra dobrý, jen to postrádá tempo. KŠL je vhodný doplněk k republikovým soutěžím, naučíš se alespoň ostatní čísla než jen T20 nebo T19 a double. Myslím, že tento názor již zastává mnohem více lidí, kteří v soubojích jeden na jednoho nebo párech našli zalíbení. Alespoň mi to potvrzuje účast na turnajích.

Jak je na tom KŠL v republice?
Stále je respektována, ví se o její existenci i velikosti. Tím to ale hasne. Přijeď od Ostravy na turnaj nebo kamkoliv na republiku. Každý známější hráč ví, že existuje Mirage Krnov. Vždyť v předchozích letech pod vedením Tomáše Havlíčka dosáhla Mirage mimořádných výsledků. Ale zeptej se, koho tam z Krnova znají? A oni vědí, kdo je to Karel Povolný, Karel Čožík, Vlaďa Adámek, Vlčák. Dnes už i Míra Stacho či Jarda Mohelník, pamětníci jako Benischko či Vorsa si vzpomenou na Tomáše Havlíčka, Kamila Hrtoně. Jiřího Kabaju tam zná asi každý, ale to je zatím všechno. Nová jména přibudou, v to doufám a když vidím ty výpravy na grandy, tak mám radost, jezdí nás poměrně dost.

Takže jak vidíte budoucnost šipkového sportu v Krnově?
Jedna věc je KŠL a druhá šipkový sport. O KŠL strach nemám, pokud se něco zásadního nestane, tak bude fungovat dále ještě několik let. Nejvíc si ale přeji, aby v Krnově opět začala normálně fungovat republiková liga, abychom mohli jezdit na mistrovství republiky družstev. To mi asi chybí nejvíc. Je jedno, jestli se sformuje Krnovsko, domluvíme se s Bruntálem, Slezskou ligou nebo Jesenickem. Je třeba, aby se to tady zase rozjelo, a to co nejdříve.