VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlček: Snažíme se o změny, které by KŠL posunuly

Krnov /ROZHOVOR/ - Pro spoustu lidí je šipkový sport pouze ledabylým házením šipek na terč v hospodě, realita je však odlišná, řekl v rozhovoru Jiří Vlček, matador šipkového sportu na Krnovsku.

27.7.2009
SDÍLEJ:

Jiří Vlček, významná osobnost šipkového sportu na Krnovsku.Foto: DENÍK/Jiří Gajdoš

Když se řekne krnovský šipkový sport, napadnou většinu příznivců jména jako Tomáš Havlíček, Karel Čožík, Vladimír Adámek, Karel Povolný a Jiří Vlček.

Celé roky se účastní ligy aktivně, působí ve výboru KŠL, organizuje turnaje, moderuje ples KŠL, cestuje po republikových turnajích. Patří mezi osobnosti, které si vydobily respekt a uznání.

Jak byste přiblížil šipkový sport lidem, kteří jej neznají?
Pro spoustu lidí je šipkový sport pouze ledabylým házením šipek na terč v hospodě. Realita je však odlišná. Šipkový sport je náročný na koncentraci, přesnost, pevné nervy i strategii. Přirovnal bych to ke střelbě, kde o úspěchu také rozhodují milimetry. Nemusíte běhat 90 minut po hřišti, ale když jste na velkém republikovém turnaji a máte po osmi hodinách na sále podávat stále stoprocentní výkony, tak je to také o fyzičce. Bez poctivého tréninku ani v tomto sportu ničeho nedosáhnete, ti nejlepší trénují i několik hodin denně. Myslím, že všem pochybovačům by stačilo si nějaký turnaj zahrát nebo se podívat, jak se hrají šipky na republikových akcích. Změnili by názor.

Jak vidíte KŠL po těch letech?
Krnovská šipková liga je především unikát. Nezávislá soutěž na svazech, 39 týmů z celého regionu. A nutno podotknout, že fungující soutěž. Samozřejmě, že to má také své nevýhody. Z této soutěže se nedá nikam postoupit, je to jakási uzavřená konzerva. Pro mnoho hráčů postupně přestává být motivací. Naštěstí jsou tu i jiné turnaje a organizace, kde se dají výkonnostní šipky hrát…

KŠL není výkonnostní liga

Výkonnostní? KŠL podle tebe není výkonnostní liga?
Není. Samozřejmě, že je tady celá řada výborných hráčů, jmenovat bych mohl skoro tři desítky těch opravdu dobrých. Ale pokud z ligy nikam výše nepostupuješ, pokud se pořád motáš v kruhu, nemůže být o výkonnostních šipkách řeč. Nehledě na to, že pro spoustu lidí to znamená jeden den v týdnu, kdy mohou vypadnout z domu, dát si pivko a hodit si šipky, popřípadě pak posedět a pokecat. V podstatě společenská záležitost, sport už v mnohem menší míře.

Celé roky se v KŠL také hrají pořád stejné hry…
V tom moc problém nevidím. Ten, kdo systém vymýšlel, to udělal poměrně citlivě. Jsou tady „hry jednoho čísla“ (Hi- score, 501 DOE), i hry mnoha čísel (rull a bas) a vše vrcholí týmovým cricketem. Navzdory tomu, že tuto hru nemám rád, do ligy patří. Jasně, že by nějaká změna soutěž oživila, ale chce to asi citlivý zásah. KŠL jako organizaci vnímám jako hodně konzervativní.

Konzervativní? A v čem?
A jak! Na můj vkus až příliš! Poznáš to podle toho, jak těžce se prosazují změny. Většina je zvyklá fungovat podle zavedeného scénáře a jen nerada bere na vědomí něco jiného. Vzpomínám, kolik bylo bouřek kolem změny hracího dne druhé ligy na čtvrtek, s jakou nevolí byl přijat systém ISYS povinného posílání zápisů po internetu a co jsem si vyslechl kvůli dresům. Některá rozhodnutí nejsou populární, ti lidé by ovšem měli pochopit, že je to pro dobro KŠL.

Vlček: Nepřeji si nic jiného než demokracii

Přesto se vám tyto změny podařilo prosadit…
A vidíš, funguje to. Všechna ta opatření se činí pouze proto, aby to zlepšilo chod ligy směrem dopředu. Jenže to si předtím musíš vyslechnout spoustu breptání, řečí a narážek. Také zde to beru jinak. Jsem připraven na kritiku, pokud je věcná a nabízí krom kritizování také řešení. Naopak, pokud má někdo plnou pusu keců a nikdy pro ligu nic neudělal, ani se tím moc nezabývám.

V KŠL by ale měla fungovat demokracie…
Nepřeji si nic jiného než právě demokracii. Ovšem při takovém množství lidí je to nesmírně složité, zvláště když valná většina je krutě pasivních a do chodu ligy se nijak nezapojuje. Tady demokracie začíná a končí volbami do výboru. Na to má právo každý člen KŠL. Výbor pak soutěž řídí a upravuje podle nejlepšího svědomí a vědomí. Také na schůzích je možnost diskuze, tady na internetu. Využívá to jen málokdo. A v tom je problém.

Zažil jste i staré složení výboru, teď pracujete s novým. Můžete to porovnat?
To není jednoduché. Mám k lidem jako je Tomáš Havlíček, Ondra Bezruč či Dan Řeha velký respekt. Celé roky svou práci dělali výborně a dokázali KŠL dostat z těch problémů, kam je někdo jiný dostal. Odvedli náramnou práci a hlavně za jejich éry se podařilo přejít na ISYS, pravidla doznala nejzásadnějších změn. Některé věci se ale prosazovaly špatně, protože jiní ve výboru hájili hospodské lobby. To už dnes nechceme dovolit. Lidé v tomto výboru již fungují druhým rokem. Ledacos se ještě učíme, jiné věci děláme odlišným způsobem. Stále je to však v zájmu ligy.

Povinné dresy nejsou osobním vítězstvím

Letos jste prosadil povinné dresy…
Takhle. Navrhl jsem to a byl jsem iniciátorem toho, aby dresy byly povinné. Ale sám jsem to schválit nemohl. Jen jsem pro tento návrh dokázal získat většinu výboru. Nebyl to až takový problém, protože hospodská lobby už nemá na dění ve výboru takový vliv a to je dobře. Byli jsme opravdu ti poslední „looseři“. Všichni šachisti, kuželkáři, bowlingáři, ti všichni už dresy měli x let před námi. Všude v republice se šipky v soutěžích musejí hrát v dresech. Je to snad součást sportu a samozřejmost.Navíc to soutěž zviditelňuje v očích veřejnosti, může to pomoci přinést peníze ze strany města nebo sponzora. Prostě to není výmysl pro moje hnědé oči. Někteří to však nepochopili dodnes, takže jsem z toho nemile překvapený.

Berete to jako své vítězství?
Nic takového. Nejsou osobní prohry a vítězství, musíš to brát s nadhledem a patřičným odstupem. Jinak se to změní v boj o koryta a vlastní zájmy. Takovou KŠL by hráči snad ani nechtěli…

Prý chystáte také nový systém KŠL?
No, přemýšlíme, jak celou soutěž zatraktivnit a oživit. Mým favoritem je rozdělení do tří skupin, ve kterých by se utkali každý s každým a pak týmy podle pořadí dohrály druhou polovinu už ve výkonnostních skupinách. Ono se to takhle špatně vysvětluje, pokusím se udělat prezentaci v power pointu, aby si každý mohl udělat obrázek. Pro bližší představu nastíním, jak by skupiny vypadaly za tohoto stavu tabulky. Je to jen příklad podle současného pořadí: Skupina A: DC Mirage Krnov, SC Daps, Best Of Hošťálkovy, DC Cobra, DC Brežněv, Hotel Albrechtice, Taxi Titz, Čerti z Hradu, Kačabar 2, Černí Kocouři, Démoni, SC Valhalla, Club 13. Skupina B: Tipsport, 74 T, Kofola, SC Max, Tajfun Brumovice, Špica, Myslivci, Arcano, Andílci z Hradu, Happy Falcon, Pendolino, Stolplast, SC Absolom. Skupina C: Texas Úblo, Kačabar 1, Kukačky, Scorpion Kamenec, SC Alubra, Na Pile Brantice, Afro- Bar, Cobra United, DC Silesia, Kelta, Kováři, Hobiti, Taxi Junior. Nejlepších šest týmů z každé skupiny by si to rozdalo o titul, zbytek o další umístění, bylo by jednotné financování, na které by dosáhl každý podle své snahy a výsledků. Vše se ale může změnit, protože pořadí týmu samozřejmě není pevné, někdo se může pro příští rok rozpadnout, vznikne zase nový tým. To je jen příklad toho, jak by to mohlo vypadat. Ale těch možností asi bude více.

Proč chcete systém měnit? Vždyť funguje?
Funguje i nefunguje. Během roku se zdá všechno idilické, prostě KŠL běží. Přijde však nový ročník a ty musíš dorovnat počet týmů mezi první a druhou ligou. Nemůže to být tak, že v 1. lize bude 15 týmů a ve 2. lize 25. To by přece nešlo. Řešíme to postupem a sestupem, ale když se některý tým rozpadne, hned tam vzniká nepoměr. A pamatuji moc dobře, jak jsem na schůzi skoro žadonil, aby některé týmy z 2. ligy dorovnaly počet v první lize. Čest takovým, kteří tam šli ze spodních pater jako Špica, Hotel Albrechtice a další. Ti zasluhují uznání, i když jsou to kolikrát jednoznačné zápasy. Na druhou stranu se moc dobře pamatuji, kdo to odmítl a pamatovat si to samozřejmě budu. Takže ta změna bude potřebná a zřejmě k nějaké úpravě dojde.

KŠL je v republice respektována

Systém KŠL versus 501 DO…
Tak tady je to pro mě jednoznačné. U 501 DO hraješ, jsi v tempu a máš konkrétního soupeře. Je to atraktivní systém a naplňuje mě adrenalinem. KŠL je opravdu spíše společenská událost. Více sedíš, než hraješ, moc času, moc cigaretového kouře, moc kecání. Ale jako týmová hra dobrý, jen to postrádá tempo. KŠL je vhodný doplněk k republikovým soutěžím, naučíš se alespoň ostatní čísla než jen T20 nebo T19 a double. Myslím, že tento názor již zastává mnohem více lidí, kteří v soubojích jeden na jednoho nebo párech našli zalíbení. Alespoň mi to potvrzuje účast na turnajích.

Jak je na tom KŠL v republice?
Stále je respektována, ví se o její existenci i velikosti. Tím to ale hasne. Přijeď od Ostravy na turnaj nebo kamkoliv na republiku. Každý známější hráč ví, že existuje Mirage Krnov. Vždyť v předchozích letech pod vedením Tomáše Havlíčka dosáhla Mirage mimořádných výsledků. Ale zeptej se, koho tam z Krnova znají? A oni vědí, kdo je to Karel Povolný, Karel Čožík, Vlaďa Adámek, Vlčák. Dnes už i Míra Stacho či Jarda Mohelník, pamětníci jako Benischko či Vorsa si vzpomenou na Tomáše Havlíčka, Kamila Hrtoně. Jiřího Kabaju tam zná asi každý, ale to je zatím všechno. Nová jména přibudou, v to doufám a když vidím ty výpravy na grandy, tak mám radost, jezdí nás poměrně dost.

Takže jak vidíte budoucnost šipkového sportu v Krnově?
Jedna věc je KŠL a druhá šipkový sport. O KŠL strach nemám, pokud se něco zásadního nestane, tak bude fungovat dále ještě několik let. Nejvíc si ale přeji, aby v Krnově opět začala normálně fungovat republiková liga, abychom mohli jezdit na mistrovství republiky družstev. To mi asi chybí nejvíc. Je jedno, jestli se sformuje Krnovsko, domluvíme se s Bruntálem, Slezskou ligou nebo Jesenickem. Je třeba, aby se to tady zase rozjelo, a to co nejdříve.

Autor: Anna Stramová

27.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montéři kovových konstrukcí Montážní dělník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : ČR, ŘP výhodou, montážní práce po ČR, montáže lehkých ocelových konstrukcí fóliovníků., Hlásit se na tel. č. 776 816 878 - p. Krupár, Z : 13.3.2018 A : 17.4.2018. Pracoviště: Konstrukce schwarz s.r.o., 795 01 Rýmařov. Informace: Milan Krupár, +420 776 816 878.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 23 000 Kč

Ostatní úředníci jinde neuvedení Úředník/ce - Sociální pracovník/ce oddělení sociálně-právní ochrany dětí, odboru sociálních věcí. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, na dobu: určitou na zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou , s místem výkonu práce: Bruntál a správní obvod obce s rozšířenou působností , zařazení v platové třídě: 10, , , Předpoklady pro vznik pracovního poměru:, , Úředníkem se může stát fyzická osoba, která:, - je státním občanem České republiky, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v České republice povolení k trvalému pobytu dle příslušných právních předpisů, - dosáhla věku 18 let, , Další požadavky:, - ukončené vzdělání v souladu s § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, tzn. minimálně, , o vyšší odborné vzdělání získané absolvováním vzdělávacího programu akreditovaného podle zvláštního právního předpisu v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost, nebo, , o vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku, akreditovaném podle zvláštního právního předpisu, dále viz zákon, , - odborná způsobilost dle zákona č. 312/2002 Sb. výhodou, - uživatelská znalost práce na PC, - řidičský průkaz sk. B výhodou , - konvenčnost, flexibilita, komunikativnost, odolnost vůči stresům, , Písemná přihláška uchazeče musí obsahovat tyto náležitosti:, - jméno, příjmení a titul uchazeče, - datum a místo narození uchazeče , - státní příslušnost uchazeče, - místo trvalého pobytu uchazeče, - číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, - datum a podpis uchazeče, , K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, - životopis, ve kterém se uvedou údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností, - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením , - ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, - souhlas se zpracováním osobních údajů v rámci evidence uchazečů o zaměstnání , , Nabízíme:, 5 týdnů dovolené, 5 dnů sick days, vyplácení odměn a další benefity, , Písemnou přihlášku lze podat:, ve lhůtě do 31. 05. 2018 na podatelně Městského úřadu Bruntál, Nádražní 20, 792 01 Bruntál nebo ji odeslat na adresu: Městský úřad Bruntál, sekretariát tajemníka, Nádražní 20, 792 01 BRUNTÁL, , Vyhlašovatel výběrového řízení si vyhrazuje právo zrušit výběrové řízení bez udání důvodů., , Z : 10.4.2018. Pracoviště: Město bruntál, Nádražní, č.p. 994, 792 01 Bruntál 1. Informace: Podatelna, +420 554 706 111.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 74 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízeč - ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 5, Hledáme pracovníka na běžný úklid kancelářské budovy. Práce na dohodu - zástup za nemocenskou a dovolenou., Požadujeme čistý trestní rejstřík, zkušenosti s úklidem, pečlivý a zodpovědný přístup. Úklid probíhá denně od 7.00 - 12.00., , Nástup IHNED!!, Hlásit se na tel. č. 720 283 986 / Po - Pá vždy od 7.00 do 12.00 hodin /., Z : 16.4.2018. Pracoviště: Gardia, s.r.o. - pracoviště bruntál, Zahradní, č.p. 885, 792 01 Bruntál 1. Informace: Věra Vacková, +420 720 283 986.

Kultura a sport - Kultura a sport Překladatelé a tlumočníci 15 000 Kč

Překladatelé a tlumočníci Překladatel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Překládání z ruského jazyka., Znalost ruského jazyka., Z : 9.4.2018. Pracoviště: Štefan kováč, 792 01 Bruntál 1. Informace: Štefan Kováč, +420 732 330 415.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zážitková pedagogika a první pomoc.
5

Zážitková pedagogika, první pomoc: umělá krev, simulace zlomenin a zranění

Ilustrační foto
4

Poznámka Fidela Kuby - Hitler a Bauer

Moravský Beroun: neuhlídali odběr vody a dostali flastr

Pokutu půl milionu korun dostal Moravský Beroun, protože bez platného povolení měsíc odebíral podzemní vodu. Běžnou pitnou vodu pro zásobování obyvatel.

AKTUALIZOVÁNO

Letěli k motorkáři do Janovic, když dostali zprávu o podobné havárii v Ondřejově

Janovice jsou od Ondřejova vzdálené čtyři kilometry. V sobotu 21. dubna v 16.30 hodin havaroval motorkář u Janovic a v 17 hodin jiný motorkář u Ondřejova. Záchranáři se o tom dozvěděli ve vrtulníků během letu do Janovic. 

Krnov získá nový park

/VIZUALIZACE UVNITŘ/ Prostor u Koncertní síně sv. Ducha v Krnově by měl být upraven ještě letos.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT