VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlček: Snažíme se o změny, které by KŠL posunuly

Krnov /ROZHOVOR/ - Pro spoustu lidí je šipkový sport pouze ledabylým házením šipek na terč v hospodě, realita je však odlišná, řekl v rozhovoru Jiří Vlček, matador šipkového sportu na Krnovsku.

27.7.2009
SDÍLEJ:

Jiří Vlček, významná osobnost šipkového sportu na Krnovsku.Foto: DENÍK/Jiří Gajdoš

Když se řekne krnovský šipkový sport, napadnou většinu příznivců jména jako Tomáš Havlíček, Karel Čožík, Vladimír Adámek, Karel Povolný a Jiří Vlček.

Celé roky se účastní ligy aktivně, působí ve výboru KŠL, organizuje turnaje, moderuje ples KŠL, cestuje po republikových turnajích. Patří mezi osobnosti, které si vydobily respekt a uznání.

Jak byste přiblížil šipkový sport lidem, kteří jej neznají?
Pro spoustu lidí je šipkový sport pouze ledabylým házením šipek na terč v hospodě. Realita je však odlišná. Šipkový sport je náročný na koncentraci, přesnost, pevné nervy i strategii. Přirovnal bych to ke střelbě, kde o úspěchu také rozhodují milimetry. Nemusíte běhat 90 minut po hřišti, ale když jste na velkém republikovém turnaji a máte po osmi hodinách na sále podávat stále stoprocentní výkony, tak je to také o fyzičce. Bez poctivého tréninku ani v tomto sportu ničeho nedosáhnete, ti nejlepší trénují i několik hodin denně. Myslím, že všem pochybovačům by stačilo si nějaký turnaj zahrát nebo se podívat, jak se hrají šipky na republikových akcích. Změnili by názor.

Jak vidíte KŠL po těch letech?
Krnovská šipková liga je především unikát. Nezávislá soutěž na svazech, 39 týmů z celého regionu. A nutno podotknout, že fungující soutěž. Samozřejmě, že to má také své nevýhody. Z této soutěže se nedá nikam postoupit, je to jakási uzavřená konzerva. Pro mnoho hráčů postupně přestává být motivací. Naštěstí jsou tu i jiné turnaje a organizace, kde se dají výkonnostní šipky hrát…

KŠL není výkonnostní liga

Výkonnostní? KŠL podle tebe není výkonnostní liga?
Není. Samozřejmě, že je tady celá řada výborných hráčů, jmenovat bych mohl skoro tři desítky těch opravdu dobrých. Ale pokud z ligy nikam výše nepostupuješ, pokud se pořád motáš v kruhu, nemůže být o výkonnostních šipkách řeč. Nehledě na to, že pro spoustu lidí to znamená jeden den v týdnu, kdy mohou vypadnout z domu, dát si pivko a hodit si šipky, popřípadě pak posedět a pokecat. V podstatě společenská záležitost, sport už v mnohem menší míře.

Celé roky se v KŠL také hrají pořád stejné hry…
V tom moc problém nevidím. Ten, kdo systém vymýšlel, to udělal poměrně citlivě. Jsou tady „hry jednoho čísla“ (Hi- score, 501 DOE), i hry mnoha čísel (rull a bas) a vše vrcholí týmovým cricketem. Navzdory tomu, že tuto hru nemám rád, do ligy patří. Jasně, že by nějaká změna soutěž oživila, ale chce to asi citlivý zásah. KŠL jako organizaci vnímám jako hodně konzervativní.

Konzervativní? A v čem?
A jak! Na můj vkus až příliš! Poznáš to podle toho, jak těžce se prosazují změny. Většina je zvyklá fungovat podle zavedeného scénáře a jen nerada bere na vědomí něco jiného. Vzpomínám, kolik bylo bouřek kolem změny hracího dne druhé ligy na čtvrtek, s jakou nevolí byl přijat systém ISYS povinného posílání zápisů po internetu a co jsem si vyslechl kvůli dresům. Některá rozhodnutí nejsou populární, ti lidé by ovšem měli pochopit, že je to pro dobro KŠL.

Vlček: Nepřeji si nic jiného než demokracii

Přesto se vám tyto změny podařilo prosadit…
A vidíš, funguje to. Všechna ta opatření se činí pouze proto, aby to zlepšilo chod ligy směrem dopředu. Jenže to si předtím musíš vyslechnout spoustu breptání, řečí a narážek. Také zde to beru jinak. Jsem připraven na kritiku, pokud je věcná a nabízí krom kritizování také řešení. Naopak, pokud má někdo plnou pusu keců a nikdy pro ligu nic neudělal, ani se tím moc nezabývám.

V KŠL by ale měla fungovat demokracie…
Nepřeji si nic jiného než právě demokracii. Ovšem při takovém množství lidí je to nesmírně složité, zvláště když valná většina je krutě pasivních a do chodu ligy se nijak nezapojuje. Tady demokracie začíná a končí volbami do výboru. Na to má právo každý člen KŠL. Výbor pak soutěž řídí a upravuje podle nejlepšího svědomí a vědomí. Také na schůzích je možnost diskuze, tady na internetu. Využívá to jen málokdo. A v tom je problém.

Zažil jste i staré složení výboru, teď pracujete s novým. Můžete to porovnat?
To není jednoduché. Mám k lidem jako je Tomáš Havlíček, Ondra Bezruč či Dan Řeha velký respekt. Celé roky svou práci dělali výborně a dokázali KŠL dostat z těch problémů, kam je někdo jiný dostal. Odvedli náramnou práci a hlavně za jejich éry se podařilo přejít na ISYS, pravidla doznala nejzásadnějších změn. Některé věci se ale prosazovaly špatně, protože jiní ve výboru hájili hospodské lobby. To už dnes nechceme dovolit. Lidé v tomto výboru již fungují druhým rokem. Ledacos se ještě učíme, jiné věci děláme odlišným způsobem. Stále je to však v zájmu ligy.

Povinné dresy nejsou osobním vítězstvím

Letos jste prosadil povinné dresy…
Takhle. Navrhl jsem to a byl jsem iniciátorem toho, aby dresy byly povinné. Ale sám jsem to schválit nemohl. Jen jsem pro tento návrh dokázal získat většinu výboru. Nebyl to až takový problém, protože hospodská lobby už nemá na dění ve výboru takový vliv a to je dobře. Byli jsme opravdu ti poslední „looseři“. Všichni šachisti, kuželkáři, bowlingáři, ti všichni už dresy měli x let před námi. Všude v republice se šipky v soutěžích musejí hrát v dresech. Je to snad součást sportu a samozřejmost.Navíc to soutěž zviditelňuje v očích veřejnosti, může to pomoci přinést peníze ze strany města nebo sponzora. Prostě to není výmysl pro moje hnědé oči. Někteří to však nepochopili dodnes, takže jsem z toho nemile překvapený.

Berete to jako své vítězství?
Nic takového. Nejsou osobní prohry a vítězství, musíš to brát s nadhledem a patřičným odstupem. Jinak se to změní v boj o koryta a vlastní zájmy. Takovou KŠL by hráči snad ani nechtěli…

Prý chystáte také nový systém KŠL?
No, přemýšlíme, jak celou soutěž zatraktivnit a oživit. Mým favoritem je rozdělení do tří skupin, ve kterých by se utkali každý s každým a pak týmy podle pořadí dohrály druhou polovinu už ve výkonnostních skupinách. Ono se to takhle špatně vysvětluje, pokusím se udělat prezentaci v power pointu, aby si každý mohl udělat obrázek. Pro bližší představu nastíním, jak by skupiny vypadaly za tohoto stavu tabulky. Je to jen příklad podle současného pořadí: Skupina A: DC Mirage Krnov, SC Daps, Best Of Hošťálkovy, DC Cobra, DC Brežněv, Hotel Albrechtice, Taxi Titz, Čerti z Hradu, Kačabar 2, Černí Kocouři, Démoni, SC Valhalla, Club 13. Skupina B: Tipsport, 74 T, Kofola, SC Max, Tajfun Brumovice, Špica, Myslivci, Arcano, Andílci z Hradu, Happy Falcon, Pendolino, Stolplast, SC Absolom. Skupina C: Texas Úblo, Kačabar 1, Kukačky, Scorpion Kamenec, SC Alubra, Na Pile Brantice, Afro- Bar, Cobra United, DC Silesia, Kelta, Kováři, Hobiti, Taxi Junior. Nejlepších šest týmů z každé skupiny by si to rozdalo o titul, zbytek o další umístění, bylo by jednotné financování, na které by dosáhl každý podle své snahy a výsledků. Vše se ale může změnit, protože pořadí týmu samozřejmě není pevné, někdo se může pro příští rok rozpadnout, vznikne zase nový tým. To je jen příklad toho, jak by to mohlo vypadat. Ale těch možností asi bude více.

Proč chcete systém měnit? Vždyť funguje?
Funguje i nefunguje. Během roku se zdá všechno idilické, prostě KŠL běží. Přijde však nový ročník a ty musíš dorovnat počet týmů mezi první a druhou ligou. Nemůže to být tak, že v 1. lize bude 15 týmů a ve 2. lize 25. To by přece nešlo. Řešíme to postupem a sestupem, ale když se některý tým rozpadne, hned tam vzniká nepoměr. A pamatuji moc dobře, jak jsem na schůzi skoro žadonil, aby některé týmy z 2. ligy dorovnaly počet v první lize. Čest takovým, kteří tam šli ze spodních pater jako Špica, Hotel Albrechtice a další. Ti zasluhují uznání, i když jsou to kolikrát jednoznačné zápasy. Na druhou stranu se moc dobře pamatuji, kdo to odmítl a pamatovat si to samozřejmě budu. Takže ta změna bude potřebná a zřejmě k nějaké úpravě dojde.

KŠL je v republice respektována

Systém KŠL versus 501 DO…
Tak tady je to pro mě jednoznačné. U 501 DO hraješ, jsi v tempu a máš konkrétního soupeře. Je to atraktivní systém a naplňuje mě adrenalinem. KŠL je opravdu spíše společenská událost. Více sedíš, než hraješ, moc času, moc cigaretového kouře, moc kecání. Ale jako týmová hra dobrý, jen to postrádá tempo. KŠL je vhodný doplněk k republikovým soutěžím, naučíš se alespoň ostatní čísla než jen T20 nebo T19 a double. Myslím, že tento názor již zastává mnohem více lidí, kteří v soubojích jeden na jednoho nebo párech našli zalíbení. Alespoň mi to potvrzuje účast na turnajích.

Jak je na tom KŠL v republice?
Stále je respektována, ví se o její existenci i velikosti. Tím to ale hasne. Přijeď od Ostravy na turnaj nebo kamkoliv na republiku. Každý známější hráč ví, že existuje Mirage Krnov. Vždyť v předchozích letech pod vedením Tomáše Havlíčka dosáhla Mirage mimořádných výsledků. Ale zeptej se, koho tam z Krnova znají? A oni vědí, kdo je to Karel Povolný, Karel Čožík, Vlaďa Adámek, Vlčák. Dnes už i Míra Stacho či Jarda Mohelník, pamětníci jako Benischko či Vorsa si vzpomenou na Tomáše Havlíčka, Kamila Hrtoně. Jiřího Kabaju tam zná asi každý, ale to je zatím všechno. Nová jména přibudou, v to doufám a když vidím ty výpravy na grandy, tak mám radost, jezdí nás poměrně dost.

Takže jak vidíte budoucnost šipkového sportu v Krnově?
Jedna věc je KŠL a druhá šipkový sport. O KŠL strach nemám, pokud se něco zásadního nestane, tak bude fungovat dále ještě několik let. Nejvíc si ale přeji, aby v Krnově opět začala normálně fungovat republiková liga, abychom mohli jezdit na mistrovství republiky družstev. To mi asi chybí nejvíc. Je jedno, jestli se sformuje Krnovsko, domluvíme se s Bruntálem, Slezskou ligou nebo Jesenickem. Je třeba, aby se to tady zase rozjelo, a to co nejdříve.

Autor: Anna Stramová

27.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 21 000 Kč

Technici elektronici technologové, normovači Mistr rozpisu elektro - provozní technolog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Mistr rozpisu elektro – provozní technolog, Výrobní společnost s dlouholetou tradicí hledá zkušeného mistra rozpisu pro přípravu elektromontážních činností., Budete odpovědný/á za:, . prohlídku železničních vozů při přístavbě do opravy,, . identifikaci úbytků a poškození,, . přípravu předpisu práce, konstrukčního kusovníku opravy,, . ověřování norem spotřeby času i materiálu na dílně,, . aktualizaci a optimalizaci stávajících postupů,, . odpovědnou práci v informačním systému společnosti., Profil uchazeče/ky:, . SŠ vzdělání nejlépe v oboru elektro,, . kvalifikace dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. výhodou,, . technické myšlení a velmi dobrá orientace ve výkresové dokumentaci,, . zkušenosti s tvorbou technologických postupů,, . svědomitost, zodpovědnost a flexibilita,, . schopnost týmové práce,, . dobrá uživatelská znalost práce na PC, především MS Excel,, . znalost prostředí IS SyteLine bude výhodou., Nabízíme:, . odpovídající finanční ohodnocení (21 000 + odměny + benefity),, . po zapracování zaměstnání na dobu neurčitou,, . zodpovědnou a různorodou práci,, . týden dovolené nad rámec platné legislativy,, . dotované stravování přímo ve firmě,, . odborné zaškolení, absolventy zaučíme,, . nástup možný od 1. 8. 2018., Jiná sdělení:, Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz do 31. 8. 2018., Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, Z : 29.6.2018 A : 11.7.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 25 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení pro zpracování chemikálií drcením, mícháním, teplem, filtrováním a destilací Dělník výroby. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46c, POŽADAVKY:, - nejlépe SOU vzdělání, - samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, , NÁPLŇ PRÁCE:, - práce v nepřetržitém provoze, - obsluha výrobního zařízení, , NABÍZÍME, - práci v expandující společnosti, - pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek, - nástupní hodinová mzda 118,80 Kč/hod.+ příplatky nad rámec zákoníku práce, bonusy, růst mzdy po zaučení, nárůst mzdy 25 - 30 tis. Kč v průběhu zaměstnání., - firemní benefity: roční prémie, čtvrtletní prémie, příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, na sportovní akce, týden dovolené navíc, a jiné., , POZNÁMKA, - fyzicky náročná práce, činnost zahrnuje zvedání břemen, roční prémie, čtvrtletní prémie, příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, na sportovní akce, týden dovolené navíc, a jiné., Hlásit se na e - mail : monika.miklikova@macco.cz nebo na tel. č. 555 530 312, 724 248 631 / Po - Pá vždy od 7.00 do 15.00 hodin /., Z : 16.5.2018 A : 21.5.2018. Pracoviště: Macco organiques, s.r.o., Zahradní, č.p. 1938, 792 01 Bruntál 1. Informace: Monika Miklíková, +420 555 530 312.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : ČR, EU, ŘP sk. C + E, alespoň 1/2 roku praxe, profesní průkaz, prémie za úsporu nafty, příspěvek na dopravu, hrazené pojištění za škodu způsobenou zaměstnavateli, hlásit se na tel. č. 777 799 510 / po - pá vždy od 6.30 do 17.30 hodin /, Z : 4.7.2018. Pracoviště: Stanislav juřena, třída Hrdinů, č.p. 135, 795 01 Rýmařov. Informace: Stanislav Juřena, +420 554 703 460,777 799 510.

Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 35 000 Kč

Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Programátor CNC obráběcích strojů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe v oboru, znalost programování CNC strojů a čtení výkresové dokumentace. Pracoviště: Ing. jan bacho - provozovna dívčí hrad, 793 99 Osoblaha. Informace: Jan Bacho, +420 554 650 080.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Divize 2016/2017: Klatovy (červené dresy) - Aritma Praha 0:1

Blíží se start divizních soutěží. Diváky tradičně potěší i dopolední zápasy

Fotbalový trenér Radim Truksa.

Radim Truksa: Loňská sezona se nesmí opakovat

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONU
včera 16:36

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

včera 14:50

Snad jsem přispěl k současné úrovni, říká končící legenda MFK Vyškov Hodinář

/ROZHOVOR/ V utkání z posledního jarního kola Moravskoslezské ligy s Petřkovicemi vyběhl na trávník v 87. minutě a s krátkým nastavením hry to byly jeho poslední chvíle v dresu Vyškova, který oblékal dlouhých dvanáct let. „Bylo to krásné období, ale teď se chci věnovat svým koníčkům a profesním záměrům, včetně studia,“ říká David Hodinář, dlouholetá opora MFK Vyškov a v posledních dvou sezonách asistent trenéra Trousila.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
včera 16:32

Cíl Viktorie? Obhájit titul a neztratit se v Lize mistrů

Když hrajete pravidelně evropské poháry, ve sbírce máte máte pět domácích titulů a navíc jste úřadující šampioni, tak i pro novu sezonu musíte mít ty nejvyšší cíle.

včera 14:29

Brankář Vaclík po přestupu do Sevilly: Škoda, že s Ronaldem jsme se minuli

/ROZHOVOR/ Loni se brankář Tomáš Vaclík přestupu do Benfiky Lisabon nedočkal, letos mu však přesun na Pyrenejský poloostrov vyšel. Zamířil do španělské Sevilly.

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

Juniorka? Mehanović normálně trénuje s týmem, říká Grygera

Dvaadvacet hráčů do pole a tři brankáři. Tolik fotbalistů momentálně čítá kádr Fastavu. Ševci po loňském průvanu letos v létě spíše konsolidovali kabinu.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. 1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
2. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
3. SFC Opava 0 0 0 0 0:0 0
4. SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
5. SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
6. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
7. FS Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
8. AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
9. FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
10. FC Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0
11. FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT