„Jezdí s námi po soustředěních i po Evropě. Po sportovní stránce se jedná o partnerský režim. Naši plavci mají možnost s Rosťou trénovat, což je vynikající,“ řekl předseda krnovského oddílu.

Rostislav Vítek si ve čtvrtek 21. srpna odbyl svou premiéru na olympijských hrách v Pekingu. V závodě na deset kilometrů obsadil sedmnáctou příčku. „Viděl jsem celý závod, bylo to maximum možného. Oceňuji fakt, že celou dobu vydržel pohromadě se světovou špičkou, závěr už nebyl v jeho silách,“ pokračoval Mrůzek.

Dvaatřicetiletý Vítek doplaval se ztrátou padesáti sekund na prvního Nizozemce Van der Weijdena. „Před jeho výkonem klobouk dolů, lepší to být nemohlo, jedině, že by se soupeři uvařili více než Rosťa,“ dodal. „Ty podmínky jsou tristní. Když má voda 29 stupňů, tak podáváte vrcholový výkon v sauně,“ pokračoval.

S Krnováky v Lipně

Ostatně samotný Vítek během závodu chvílemi zvažoval, že odstoupí. Nakonec ale doplaval na velmi dobré sedmnácté příčce. „Je to i nebezpečné, pokud plavci nemají svůj den. Tak teplá voda je příliš na dálkový závod. V rybníku máme teplotu mezi 17 a 20 stupni, v krnovském bazénu maximálně 28, což je při tréninku nezvládnutelný pocit. Smekám před jeho výkonem,“ uvedl Mrůzek.

Český plavec skočil do vody při hromadném startu až jako úplně poslední ze všech závodníků. Na výsledek ale podle Mrůzka nemá start u dálkových tratí prakticky žádný vliv. „Je to Rosťův tradiční zvyk. Start ale není tak důležitý,“ prozradil.

Vítek nyní absolvuje náročný program. Z Pekingu se vrací zpět do vlasti a již zítra startuje na mistrovství České republiky v dálkovém plavání. Na Lipně se utká mimo jiné s krnovskými plavci. Útočit na medaile bude především Libor Smolka, jenž před nedávnem na známé přehradě vyplaval tři zlaté kovy. Ostatně oba plavci se dobře znají z krnovského bazénu a rovněž působí v reprezentačním dálkařském týmu. Mistrovský závod na Lipně tak bude pro Smolku s Vítkem i kvalifikací pro zářijové mistrovství Evropy v chorvatském Dubrovníku.