K tomu přidala ještě bronzovou medaili v drezuře. Letošní mistrovství republiky se konalo ve Zduchovicích u Prahy a sjela se tu opravdu velká konkurence. Dohromady se na startu objevilo sto koní a jezdců. V kategorii, kterou vládla Viktorka, pak patnáct nejlepších závodníků z celé republiky, kteří prošli kvalifikačním sítem.

Zlato ze skoků, poslední, které chybělo

Právě zlato ve skocích je to poslední, co jezdkyni z Rudné pod Pradědem chybělo ve sbírce. „Ona vozí prakticky medaile každý rok. Titul mistryně republiky získala už počtvrté, ale v téhle disciplíně je to poprvé,“ mohla se pochlubit úspěchem své dcery maminka, trenérka a sama velice zkušená závodnice Naďa Knopová a pokračovala:

„V devíti získala mistryni republiky v drezuře, pak dvakrát ve všestrannosti a teď ty skoky.“

Úspěchy nepřicházejí jen tak

Vrcholnému podniku jezdeckého kalendáře předcházela tvrdá dřina a desítky a stovky hodin tréninku. „Důležité je, aby se jezdec s koněm sehrál, aby jim to pak v závodě ladilo. Velkou zásluhu na tom má právě mamka, která mě trénuje a na mistrovství mě připravovala,“ povídala čerstvá mistryně republiky Viktorie Theimerová.

Velká konkurence

Ve Zduchovicích se sešla velká konkurence, ale se všemi svými soupeři si Viktorka poradila. Kdo byl jejím největším protivníkem? „Soupeři se vždycky najdou, ale letos už jsem s nimi v podstatě problém neměla. Je to tím, že v té kategorii 8-12 let patřím k nejstarším.

Ostatní soupeři z předchozích mistrovství už jsou ve starší kategorii 13-16 let. Já jsme vlastně tu mladší kategorii jela letos naposled,“ uvedla ke konkurenci jezdkyně z Rudné.

Jednu soupeřku však nakonec zmínila. „Výborná je Nikol Švihorová z Ostravy. Čtrnáct dní před republikou jsme měli oblastní mistrovství, což je vlastně kvalifikace na mistrovství republiky, v Trojanovicích. A tam mě právě Nikol porazila a já jsem skončila druhá,“ říkala Viktorka.

Bez Sagara by to nešlo

Už druhý rok sedlá Viktorka Theimerová koně jménem Sagar. Je to dvanáctiletý poník. Nějaký ten pátek trvá, než se jezdec s koněm sžije. „To záleží na obou, jak na koni, tak na tom jezdci. Záleží na tom, jak si vzájemně sednou. Když to klapne, je to chvilka, než si začnou rozumět. Ale pokud nastane nějaký problém, může to trvat docela dlouho,“ osvětlila práci s koňmi jezdkyně.

Poník nebo velký kůň?

Je tak velký rozdíl mezi poníkem a velkým koněm? „Myslím, že ani ne. Ony jsou tři velikosti poníků. Ti malí, pak jsou střední a pak jsou velcí. Já mám toho většího. Takže rozdíl mezi těmi většími poníky a velkými koňmi už takový není. Kůň měří okolo sto padesáti centimetrů a víc a ti ti poníci jsou do sto čtyřiceti osmi centimetrů, takže tam už ten rozdíl opravdu velký není. Kromě toho jezdím i velké koně, takže ani s nimi problém nemám,“ usmívala se mistryně.

S maminkou a trenérkou Naďou Knopovou. foto: Deník/Pavel Habram

Jak probíhají závody?

Mistrovství ve skocích je trojkolová soutěž v parkuru, kdy jezdec musí přeskákat od deseti do patnácti překážek ve stanoveném čase. Samozřejmě nejlepší je, když žádnou překážku neshodí. Výška překážek se pohybuje od devadesáti do sta centimetrů. Důležitý je také kurs závodu, tedy cesta, kudy se má závodník ubírat, ten si nesmí splést.

Drezura je estetická disciplína

Kromě zlata ve skocích získala Viktorie Theimerová také bronz v drezuře. „To je taková estetická záležitost, hezká. Jezdí se drezurní cviky podle písmenek na drezurním obdélníku a hodnotí se harmonie, ladnost, chody koně, jak si jezdec rozumí s tím koněm. Sedí tam tři rozhodčí, každý dává své body za určité cviky,“ vysvětlila fungování závodu v drezuře Viktorčina maminka Naďa.

Příští rok v nové kategorii

V příštím roce už Viktorka přejde z mladší kategorie mezi jezdce od 13 do 16 let na pony anebo už může také závodit na velkých koních. „No, všechny záležitosti okolo tréninků i závodů jsou u poníků i velkých koní stejné. Navíc ona už normálně jezdí na velkých koních. Těžký bude přechod do té starší kategorie, tam bude prakticky nejmladší. Jsou tam už jezdci, kteří jsou zkušenější, jezdí déle. Může se stát, že to bude trvat rok dva, než se v té kategorii prosadí a srovná,“ osvětluje další působení své dcery Naďa Knopová.

V září na MČR ve všestrannosti

Teď se Viktorie Theimerová pod dohledem své maminky a trenérky už pilně připravuje na další republikový šampionát. Bude jím mistrovství České republiky v jezdecké všestrannosti. To se uskuteční druhý zářijový víkend v Lošticích u Olomouce.

Další povídání s Viktorií Theimerovou i její trenérkou si budete moci přečíst v dalších vydáních Bruntálského a krnovského deníku.