Jak bazénové sprinty, tak dálkoplavecký závod jsou již roky pevně zakotveny v plaveckém kalendáři a není divu, že na sprinty se sjíždí nejlepší plavci, zejména žákovských a juniorských kategorií z celé Moravy a Slezska. Krnovská 5, poslední závod dálkoplavecké sezony, je na tom s obsazením ještě lépe. Na krnovský bazén si vždy najde cestu česká „štrekařská" špička i skvělí zhraniční plavci.

Dálkoví plavci

Před závodem sice pořadatelé dostali nekolik omluvenek, ale třeba brněnskýJakub Tobiáš ukázal už v páteční rozplavbě, že o hodnotné výkony nouze nebude. Časem 54:20 min. ukázal své ambice na stupně vítězů. Také Rostislav Vítek si vzpomněl na svá nejlepší léta a při svém patnáctém startu v Krnově se počtrnácté dostal pod magickou hodinu.

Z krnovských borců zaplavali Horký s Junou standardně dobře, Michael Mrůzek výborně. Na Liborovi Smolkovi, který už startoval v Krnově desetkrát pod hodinu, byl vidět výrazný výpadek v tréninku. 
Z děvčat měl Krnov zase po dlouhé době zastoupení v osobě Dominiky Geržové.

Závod žen měl hlavní hvězdu v Janě Pechanové z Komety Brno. Naše historicky nejúspěšnější dálková plavkyně se vrací po dvouleté mateřské přestávce, a to způsobem, který nikoho nenechal na pochybách, že je rozhodnuta kvalifikovat se na olympiádu v Riu. Čas 58:10 min. znamenal skvělý odrazový můstek a výraznou psychickou vzpruhu do další tréninkové dřiny.

Také plavkyně za Pechanovou dosahovaly dobrých časů. Věkem ještě juniorky sestry Benešovy se rvaly o české rekordy ve svých kategoriích. Aleně to ještě ve starších dorostenkách nevyšlo, ale čas 59:07 min. je výtečný. Anně-Marii však útok v kategorii mladších dorostenek vyšel a časem 1:00:45 min.vymazala z rekordních tabulek krnovskou Hanu Křemenovou.

Domácí Dominika Geržová doplavala osmá v disciplíně, která je pro ni jen hodně doplňkovou.

Závod mužů je již spoustu let vyvrcholením ceny Krnovska a událostí, která láká plavecké borce nejvyšší kategorie. Skvělý rus Serebrennikov vzal na sebe roli zajíce a pelášil v čele celých 3,5 kilometru. Za ním plaval loňský vítěz Ondřej Baumrt z Chomutova, který na vlně vyvezl Karla Balouna z Komety.

Po třetím kilometru se skvěle plavající Baloun utrhl, doplaval vedoucího Serebrennikova a nastala taktická bitva, kdy se oba plavci celý poslední kilometr zkoušeli, komu zbylo víc fyzických sil. Poslední padesátka byl nevídaný finiš dvou plaveckých expresů, jenž byl vyřešen banální chybou Dana Serebrennikova, který špatně odpočítal zbývající bazény a otočil do další padesátky.

Karel Baloun dohmátl na prvním místě a poprvé se radoval z celkového vítězství. Časem 54:09 min. udolal druhého Serebrennikova o sedm desetin sekundy. V historii Krnovan 5 se jednalo o nejtěsnější dohmat. Na třetím místě se umístil Jakub Tobiáš, když Ondřej Baumrt v posledním kilometru doplatil na velkou krizi a propadl se na 4. místo.

Z Krnovanů byl letos nejlepší na 13. místě Jakub Říha, momentálně v barvách brněnské Komety. Michael Mrůzek st. poprvé porazil Libora Smolku, když obsadili 16. a 17. místo. Radek Juna skončil 19. a Jiří Horký 21. Jedenáct mužů a dvě ženy stlačili čas pod hodinu.

Bazénové sprinty

Skoro dvě stě plavců se vrhalo do krnovského bazénu, aby si změřili své síly na tratích sto metrů ve všech stylech. K vidění byly kategorie mladších a starších žáků a žákyň, žen a mužů na sto metrů prsa, znak, motýlek, volný způsob a polohový závod. V žákovských kategoriích se ve velmi dobrém světle ukázali mladí Komety Brno, kterým se snažili vyrovnat domácí Krnováci a pozadu nezůstávali ani plavci ze Slavoje Bruntál.

Vynikající výkony viděli diváci v kategorii dospělých. Mnozí z dálkových plavců neodolali a vrhli se i na stometrové tratě. Ukázali, že špičkoví plavci dokážou být univerzální. Proto jsme viděli skvělé výkony Chrápavého, Tobiáše, sester Benešových či Baumrta, tedy zejména mladých, nastupujících borců.

Krnovanů se kvalifikovalo dvacet devět a nevedli si vůbec špatně. Třiadvacetkrát se jim podařilo vystoupit na stupně vítězů, z nich Dan Flora, Domika Geržová hned třikrát, Martina Mrůzková, Jakub Osadník a Magdaléna Osadníková pětkrát dokázali dobýt stupínek nejvyšší. Mimo vítěze si cenné kovy ještě vyplavali Tomáš Jůna a Leona Rybářová.

Bruntálští nasadili do boje deset plavců v žákovských kategoriích. Vynikající výkonnost ukázal Roman Procházka, který byl na stupních vítězů jako doma a odvezl si celkem čtyřikrát cenu za první místo, jen jednou na sto metrů prsa se musel sklonit před krnovským Jakubem Osadníkem.

Roman v příštím roce přechází do kategorie juniorů a zřejmě ho také uvidíme na trati pět kilometrů. Z ostatních Procházkových kolegů zabojovali zejména sourozenci Dendisovi, Michael byl na sto metrů prsa třetí, Terezie stejný kov vybojovala hned třikrát na sto metrů znak, v polohovém závodě a volným způsobem.

Sedmatřicátý ročník plavecké ceny Krnovska je minulostí, pro plavce TJ Krnov a Slavoje Bruntál však nabitá sezona pokračuje dalšími závody. Nejbližšími jsou krajské přebory, které jsou zároveň kvalifikací na zimní mistrovství ČR.