Skvělá atmosféra, výborná úroveň a velký zájem provázely již 38. ročník Ceny Krnovska v plavání. V celé České republice se během roku plave velké množství závodů, na nichž se mezi sebou utkávají plavci všech věkových kategorií ve dvou základních směrech plavání, v bazénovém a v dálkovém.

„Jen v Krnově se jednou za rok sejdou obě skupiny, aby si společně po dva dny užily krásu a napětí obou plaveckých směrů. Pravda je, že pro dálkové plavce může být bazénové prostředí trochu jednotvárné a málo přírodní, ale dá se to pro jednou vydržet," říkal jeden z pořadatelů z krnovského plaveckého oddílu Ivan Smolka.

V Krnově zase po roce vřela voda a praskal bazén ve stařičkých švech. Na jedno místo se sjelo dvě stě jedenáct bazénových a osmačtyřicet dálkových plavců.

V pátečních rozplavbách na pět kilometrů, které se plavaly v rámci Ceny Krnovska už posedmnácté, zazářila brněnská Silvie Rybářová. Vítězka Světového poháru v dálkovém plavání z roku 2014 se vrací ke svému „chlebíčku" po dvou letech zdravotních lapálií. Rybářová zaplavala čas 59 minut a 7 sekund, usadila se na trůnu nejrychlejší ženy a už před sebe nikoho nepustila.

Z dalších výkonů stojí jistě za zaznamenání český rekord domácí Petry Mrůzkové v kategorii žen nad padesát let časem 1:35:57, Rostislava Vítka z Brna v mužích nad čtyřicet let časem 1:00:40 anebo Jiřího Bruse z Trutnova v mužích nad pětapadesát let výkonem 1:18:14.

Z domácích plavců, kteří si tentokrát nedělali velké ambice na medailová umístění, předvedli kvalitní vystoupení například Michael Mrůzek starší nebo Dominika Geržová. Libor Smolka zase startoval na Krnovské pětce už popatnácté, zúčastnil se už prvního ročníku v roce 2000. V sobotu nebylo na krnovském bazénu k hnutí. Od rána soupeřily všechny věkové kategorie od osmi let v disciplínách od 100 metrů znak, motýlek, prsa, kraul a polohový závod o co nejlepší umístění.

„Celkem se plavci vrhli do vody osm set sedmdesát jedenkrát, což znamenalo pro nás pořadatele obrovský záběr od samého rána až do pozdního večera. K vidění byly velmi různorodé výkony od snaživých prvních temp s nepřeberným množstvím začátečnických chyb až po vyzrálé plavecké představení těch nejlepších, jejichž časy patřily k výraznému republikovému nadprůměru," vykládal Ivan Smolka a pokračoval:

„Velmi solidní časy zaplavali členové Komety Brno, mimořádně kvalitního oddílu, který se pečlivě věnuje pěstování vlastní plavecké líhně. Za vše snad mluví jediný údaj. Brněnští borci se postavili na stupně vítězů celkem sedmatřicetkrát a pro milovníky statistik to představuje jednačtyřicet procent ze všech rozdělovaných medailí za bazénové sprinty," dodával Smolka.

Z ostatních účastníků se v dobrém světle představily oddíly z Nového Jičína, Kroměříže, slovenského Trenčína či poprvé v Krnově startující mladí plavci z klubu Vega Opolského vojvodství. „Jako zeměpisnou zajímavost můžeme označit účast mladého plavce z ruské Kondopogy, města jen dvě stě kilometrů vzdáleného od polárního kruhu," vypíchl perličku Ivan Smolka.

Poledne v Krnově tradičně patří dálkovým plavcům a ne ledajakým. Pořadatelům se opět podařilo nalákat na start Krnovské pětky skvělé plavce z Česka i zahraničí, kteří divákům předvedli velmi kvalitní výkony.

„Při úvodním ceremoniálu se vždy představují špičkoví plavci za doprovodu těch nejmenších z našeho krnovského plaveckého oddílu. Po společném nástupu a představení si malé plavecké naděje pod dohledem světových es zaplavaly svůj první velký závod. A k prasknutí narvaný bazén je za to odměnil bouřlivým potleskem," usmíval se Ivan Smolka.

Po vystoupení mladých už za to vzali mistři. Z dvanácti finalistů sobotní rozplavby neplavali zatím na světových či evropských mistrovstvích pouze tři. A nejslavnější z nich, brněnská Jana Pechanová a Rus Jevgenij Dratcev, mají na společném kontě šest startů na olympijských hrách.

„Celkem bylo v Krnově k vidění dvanáct účastníků světových závodů, z nichž deset se vešlo do světové desítky nejlepších dálkových plavců. Skutečně skvělá startovní listina," uvedl Smolka.

V závodě mužů se do vedení dostal Matěj Kozubek z Bohemians, obrovská česká naděje, před Dratcevem, Ingeduldem z Komety a dalším členem ruské sborné Jevsikovem. V bojovném závodě se po třech kilometrech dostal Jevgenij Dratcev před Kozubka a zvítězil ve velmi kvalitním čase 54:05.

Celkem se pod jednu hodinu, čas skutečné plavecké špičky, dostalo devět mužů. Závod žen byl letos mimořádně kvalitní. „Velmi pozitivní je skutečnost, že mladé plavkyně byly našim hvězdám Pechanové a Rybářové vyrovnanými soupeřkami," podotkl Ivan Smolka.

Na celkovém druhém místě za brněnskou Silvou Rybářovou doplavala Lenka Štěrbová z Pardubic před sestrami Benešovými z USK a Janou Pechanovou z Komety Brno. První dvě ženy plavaly pod jednu hodinu, což je hranice ženské extratřídy. Dalších šest děvčat pod 1:02.

„Takové výkony žen byly v Krnově k vidění poprvé. Letošní Krnovská pětka potvrdila trend posledních let. V Krnově se plave skvělá dálka, a přestože podmínky na stařičkém bazénu nejsou špičkové, tak plavci dosahují neuvěřitelných výkonů," pochvaloval si úroveň závodů Ivan Smolka.

Prestižních závodů se samozřejmě zúčastnily také dva oddíly z našeho okresu, TJ Krnov a bruntálský Slavoj. Slavoj na Ceně Krnovska reprezentovali funkcionáři, nepostradatelní pomocníci krnovských pořadatelů, a skupina osmi velice mladých plavců.

Družstvo bez své největší opory Romana Procházky bojovalo. Konkurence v žákovských kategoriích však byla letos neskutečná. Přesto za zaznamenání stojí výkony Barbory Lengsfeldové, Miroslava Trpky či Kristýny Václavíkové, kteří se probojovali mezi nejlepších deset ve svých kategoriích.

TJ Krnov postavil na domácím bazénu zkušenější a početnější, třicetidevítihlavé družstvo. Hned osm plavců se postavilo na stupně vítězů. Veronka Antálková, Daniel a Michal Florové, Dominika Geržová, Martina Mrůzková, Magdaléna Osadníková a Ondřejové Podracký a Švéda si odnesli celkem jednadvacet medailí. Vycházející hvězdička krnovského plavání Dominika Geržová nenašla přemožitelku a vyhrála pět závodů, Ondřej Švéda čtyři.