Takovou akci už Krnov dlouho nezažil. V Paláci Silesia se v sobotu večer představili boxeři a thaiboxeři na galavečeru bojovníků. A diváci, kteří zcela zaplnili celý sál, si opravdu přišli na své.

„Ke Krnovu box a thaibox patří. Má v tomhle městě tradici, proto jsme rádi, že jsme tady takový večer mohli uspořádat,“ povídal hlavní pořadatel a také trenér z opavsko-krnovského oddílu boxu a thaiboxu Josef Pröschl. Diváci mohli shlédnout devět výborných duelů, ve kterých bojovníci zápasili vždy na tři dvouminutová kola.

Ve čtyřech soubojích se borci poměřili v boxu, v pěti utkáních představili krnovskému publiku thaibox. Poprvé se v Krnově představili domácí bojovníci, Opaváci a Krnováci, kterým se v ringu postavili borci z Ostravy a Olomouce, kteří boxují první ligu, a také tři zahraniční hosté, jeden z Polska a dva ze Slovenska.

Krnovští diváci tak mohli v akci vidět Alexandra Schreibera, Jiřího Hanela, Jakuba Volfa, Thomase Meliose, Grigoriose Akritidise, kteří mají za sebou mnoho vítězných zápasů, Romana Tichého, hrajícího manažera HK Krnov, pro kterého to byla premiéra, a nakonec i dvojnásobného mistra republiky v boxu Stanislava Bártka.

„Kluci podali vynikající výkony. Kromě jednoho zápasu, který skončil remízou, všechna utkání vyhráli,“ chválil své svěřence Pröschl, sám trojnásobný mistr ČR v boxu a také mistr v thaiboxu a dodával: „Třeba Gríša (Akritidis) nebo Thomas (Melios) své protivníky doslova ničili.“

Když bojoval mezi provazy Krnovák, diváky to doslova zdvíhalo ze sedadel. „Lidi vytvořili úžasnou atmosféru. Mohlo jich být kolem pěti set. Když Melios zasypával soupeře ranami, tak hala úplně bouřila. Obrovský aplaus měl i Roman Tichý. Přišli se na něj podívat i hokejoví fanoušci. No byl to rachot,“ neskrýval nadšení z atmosféry pořadatel a trenér v jedné osobě.

Na podařenou akci chce Pröschl samozřejmě navázat. „Chtěli bychom z toho udělat tradici. Ke Krnovu box patří. Určitě se budeme snažit uspořádat Večer bojovníků i v příštím roce. Chtěl bych sem přivést i nějaké Thajce, to jsou opravdu borci,“ uvedl na závěr Josef Pröschl.

Hokejista v ringu

Na Večeru bojovníků se v sobotu v krnovském Paláci Silesia v ringu představil bojovník, kterého jsou krnovští sportovní fandové zvyklí vidět v úplně jiném prostředí, na ledě ve žlutomodrém dresu HK Krnov s jedenáctkou na zádech. Hrající manažer Roman Tichý vyměnil brusle a hokejku za boxerské rukavice. Ve stejnou dobu, co on bojoval v ringu, jeho spoluhráči doma válčili o první místo v krajské lize s Orlovou.

Jak jste si užil svůj první oficiální zápas?

O půl čtvrté jsem byl ještě na stadioně za klukama a na předzápasové poradě a pak už jsem utíkal do Silesie. Když jsem uviděl soupeře, tak jsem se trošku zhrozil. Byl o hlavu větší něž já a měl strašně dlouhé ruce. Byl to manažer Boxing klubu Ostrava Marcel Hon. Takže zkušený, už starší boxer.

Byl jsem dost nervózní, přece jen to byl první zápas, a ještě před takovou spoustou lidí. První kolo byla taková oťukávaná. On měl trochu navrch a já jsem ztratil body. Pořád jsem si říkal ať to není velká ostuda. Před druhým kolem mi trenér Pröschl řekl, že musím začít makat.

Věděl jsem, že fyzicky jsem na tom dobře. Párkrát jsem ho zasáhl a začal si věřit. No a ve třetím kole už jsem jasně vyhrál. Mým cílem bylo složit soupeře K.O., ale to se nakonec nepovedlo. Ale vyhrál jsem na body. Na konci zápasu mi hodně pomohla fyzička z hokeje, tím jsem soupeře přejel.

Dá se srovnat zápas v boxu, potažmo thaiboxu a v hokeji?

Oba jsou fyzicky náročné, ale každý trochu jinak. V ringu jsem ale žádný problém s fyzičkou neměl. My jsme boxovali třikrát dvě minuty. Ono se to nezdá, ale ten čas se hrozně vleče a ke konci hodně docházejí síly. Dá se říct, že po tomto zápase jsem unavený stejně jako po tom hokejovém, ale skoro ve čtyřiceti už ty rány trochu bolí.

Jediná věc, oproti hokeji, mě trošku štve. Jako třeba v krasobruslení o vítězi rozhodují rozhodčí svými body, takže celý zápas nevíte, jak na tom jste, jen tušíte. V hokeji je to jasné, kdo dá víc gólů, vyhraje.

Co říkáte na atmosféru? Přišlo nad očekávání hodně diváků.

Atmosféra byla vynikající. Lidi povzbuzovali. Každým dalším kolem se to stupňovalo. Nastupoval jsem v hokejovém dresu. Přišlo se podívat spousta hokejových fanoušků. Po zápase mi gratulovali. Byla to paráda. Krnov by si zasloužil více takových akcí. pro mě to byl hodně velký emocionální zážitek.

Jak jste se vlastě dostal k tomuhle sportu?

Když jsme se v hokejovém klubu rozhodli, že budeme pracovat s mládeží, řešili jsme otázku tréninku a různých doplňkových sportů pro hokejisty. Vývoj tréninkových metod šel neskutečně kupředu, ani my jsme nechtěli zůstat zpátky. Samozřejmě jsem si chtěl taky všechno vyzkoušet, takže jsem cvičil gymnastiku, na balančních podložkách, dělal spinning, bosu.

A když jsem si přečetl, že Červenka s Jágrem dělají kvůli břišním svalům thaibox, chtěl jsem to taky zkusit. A teď se nemůžu odtrhnout od tréninků. Hrozně mě to baví. No a po dvouletech tréninku jsem chtěl zkusit zápas. To je jiný adrenalin, hodně emocí. Ani jsem nestihl nějak uvažovat o technice. Ty dvě minuty na kolo jsou strašně krátké, abych mohl nějak přečíst soupeře.

V dalších zápasech, pokud tedy ještě nějaké přijdou, už o tom budu uvažovat jinak. Víc se budu soustředit na soupeře. Teď se ale zase budu naplno věnovat hokeji a našemu boji o vítězství v kraji a pokusu postoupit do 2. ligy.