I přes nepříliš zimní počasí, které sužuje nejen republiku, ale i celou Evropu, pokračoval český seriál dálkových běhů na lyžích dalším podnikem, na pořadu byla Karlovská padesátka. Na něm samozřejmě nemohl chybět ani vynikající „laufař" z Rýmařova Václav Sedláček.

Loňský vítěz Ski Tour a běžec, který už má letos za sebou třeba Jizerskou padesátku nebo slavnou italskou Marcialongu, se právě na Karlovskou padesátku každý rok hodně těší.

„Je to v Česku můj nejoblíbenější závod. Krásná trať, nádherná příroda, vždycky tam je perfektní atmosféra. Valaši jsou strašně přátelští lidé," usmíval se Václav Sedláček nad závodem, který se koná v okolí Velkých Karlovic.

Bohužel letošní realita, co se týká přírodních podmínek, byla poněkud jiná. „Letos byly podmínky hrozné. Bylo strašně málo sněhu, sem tam byly vidět kamínky. Pořadatelé se snažili, jak mohli, ale bohužel příroda byla proti. Právě proto je úžasné, že se se závod vůbec uskutečnil," pochválil tým organizátorů rýmařovský lyžař.

V jednu chvíli se uvažovalo i o přesunu podniku na Pustevny, ale od toho pořadatelé nakonec upustili.

Právě kvůli špatným sněhovým podmínkám doznala trať velkých změn. „Z padesátky zbyla nakonec jen pětadvacítka, což mi osobně moc nesedí. Jelo se dva a půl okruhu po deseti kilometrech," říkal člen týmu Silvini Maudshus Team a pokračoval:

„Byla to zadní část tradiční trati. Tam to je v podstatě rovina, byl tam jen jeden stoupák, který stát trochu za to. Tam se většinou rozhodovalo. Takže trať to rozhodně těžká nebyla, těžké byly podmínky, sem tam voda, sem tam tráva, těžký sníh."

Na startu se objevila celá česká špička. „Přijel i bývalý reprezentant Dušan Kožíšek a všichni, co se ucházejí o vítězství ve Ski Tour. Důležité bylo to startovní pole po startu roztrhat, protože jinak to na trati hrozilo neustále kolizí, bylo to dost nebezpečné," popisoval samotný závod Václav Sedláček.

Rýmařovský „laufař" se propracoval na čelo závodu, kde se ještě s ním pohybovali Daniel Máka z Atlasu a Radek Šretr z Pioneeru. „Chtěli jsme se trhnout od ostatních, tak jsem za to tři kilometry před cílem vzal a snažil jsem se je urvat. Bohužel jsem to celé odtáhl, protože kluci vůbec nechtěli střídat," líčil okamžiky, kde se rozhodovalo o vítězi Sedláček.

Pět set metrů před cílem nastoupil Máka. „Zachytil jsem ho, Radek Šretr už ne. Byl jsem rád, že to dotáhnu na stupně vítězů. Dan Máka mi pak v cílové rovince o dva metry cuknul a vyhrál. K prvnímu místu bylo blízko," usmál se Sedláček, který mohl v cíli slavit stříbrnou pozici. „S tím umístěním jsem samozřejmě spokojený. Jen ten závod jsem si neužil jako vždycky."

V celkovém pořadí seriálu Ski Tour nefiguruje obhájce loňského vítězství příliš vysoko. „Mám odjeté zatím jen dva závody, přesto jsem zatím celkově jednadvacátý. Aby pak byl člověk klasifikován v konečném pořadí, musí bodovat ve čtyřech závodech. Doufám, že se ty závody pojedou, i když se sněhem to teď vypadá všelijak," podotkl Václav Sedláček.

V neděli je na pořadu populární JeLyMan (Jesenický lyžařský maraton), následovat by měl Orlický maraton, který už byl jednou odložen. „JeLyMan se určitě pojede, nad Orlickým maratonem visí trochu otazník," poznamenal rýmařovský běžec a pokračoval: „Na obhajobu to nevypadá, ale pokud se v těch dvou závodech zadaří, v první trojce bych být mohl."

V neděli chce zkušený dálkový běžec samozřejmě skončit co nejlépe. „Konkurence tam zase bude hodně silná, zase tam budou všichni, kdo jsou ve Ski Tour vpředu. Ale i tak chci samozřejmě vyhrát. Uvidíme, jaké tam budou podmínky. Dva dny tam pršelo a teď tam napadl čerstvý sníh. Letošní zima prostě u nás není běžeckému lyžování moc nakloněná, ani trénovat se nedá," uzavřel Václav Sedláček.