Chybět na něm nemůže ani člen špičkového českého týmu Silvini Madshus Team, rýmařovský Václav Sedláček.

Specialista na dálkové běhy neboli „laufy" a celkový vítěz české Ski Tour z let 2013 a 2015 se na závod už velice těší. „Jizerská padesátka, to je vždycky veliký svátek. Má obrovskou tradici, díky které se dostala i do světového poháru dálkových běhů Ski Clasics," usmíval se Václav Sedláček a pokračoval: „Vždycky se na ní sjedou ti největší profíci, konkurence z celého světa. Je to takové mistrovství světa dálkových běhů."

Kvůli nedostatku sněhu se organizátoři do poslední chvíle báli, aby 49. ročník „Jizerky" vůbec proběhl. „Už loni se jelo na zkrácené trati, bylo to nějakých osmatřicet kilometrů," podotkl Sedláček. Letos se naštěstí počasí umoudřilo a sníh napadl.

„Ale stejně ho není zase tolik, aby se mohlo jet po klasické trati z Bedřichova na Jizerku. Takže nakonec pořadatelé postavili čtyřkilometrový okruh a závod bude vlastně roztažený do tří dnů. Pojede se v pátek, v sobotu i v neděli, právě v neděli pojede elita," popisoval rýmařovský lyžař.

I když má závod ve svém názvu číslici padesát, letos se běžci budou muset poprat s tratí ještě o deset kilometrů delší, tedy šedesátkou. „Laufaři" absolvují celkem patnáct kol. „Tuhle vzdálenost poběží jen elita. Je to na počest patnácti horolezců, kteří zahynuli při expedici," objasnil Václav Sedláček tragédii pod kamennou lavinou z roku 1970 v peruánském Huascaránu, která stála u zrodu Jizerské padesátky.

Sám Václav Sedláček má za sebou mnoho těžkých závodů dálových běhů po celé Evropě, jako Vasův běh, Birkebeiner nebo Marcialonga, ale tvrdí, že české dálkové běhy jsou o mnoho těžší.

„Zahraniční závody jsou více rovinaté, zato u nás mají daleko těžší profily, je tady více kopců. Kdybych měl Jizerskou padesátku k něčemu přirovnat, tak profilově se nejvíce blíží právě norskému Birkebeineru. Ale ty české podmínky jsou takové hodně specifické," rozjímal loňský vítěz Ski Tour.

Právě profil trati může některým účastníkům udělat značné problémy. „Většina dálkových běžců je silná na rovinách v soupaži, kterou všichni hlavně trénují. Ti, co jim jde hůř normální klasická technika, mohou mít s tím těžkým profilem problém. Proto třeba dva roky zpátky uspěl na Jizerské padesátce Lukáš Bauer, i když to není dálkový běžec," upřesnil nástrahy tradičního závodu Sedláček.

Ani letos nemá Jizerská padesátka úplně jasného favorita. „Těžko říct, špička je hodně vyrovnaná. Favoritů je několik, velké šance na vítězství má podle mě Nor Dahl nebo Skjelstadt. A jsem zvědavý, s čím přijede Aukland," vyjmenoval své tipy zkušený „laufař" a pokračoval: „Já si ale stejně myslím, že špička dojede pohromadě a rozhodne se v závěrečném spurtu. Oni pojedou v balíku, aby ušetřili co nejvíce sil. No a my ostatní se jich budeme držet zuby nehty, co to dá," usmál se Sedláček.

Člen stejného týmu, tedy Silvini Maudshus Team, je i nejlepší český dálkový běžec Stanislav Řezáč. „Standa taky není bez šance, klidně může být na bedně i vyhrát. Je to takový svéráz, on dovede prohrát závod sám sobě, záleží na tom, jak mu ‚půjde' hlava," říkal borec z Rýmařova.

Jeho cíl pro závod je skromnější. „Nemám moc natrénováno na normálních lyžích, prakticky do Silvestra jsem jezdil jen na kolečkových. Chtěl bych bodovat, to znamená být do padesátky," uzavřel Václav Sedláček.

V rámci víkendu se jedou i doprovodné závody na poloviční trati i Bedřichovská třicítka a také kratší závody na 10 kilometrů a sprinty.