Věhlasný seriál dálkových běhů Ski Classics má svou tradiční zastávku v Itálii. Tam má domov sedmdesátikilometrový maratón, slavná Marcialonga.

„Je to takový další svátek pro dálkové běžce. Řekl bych, že je to daleko hezčí závod než Vasův běh. Jede tam i spousta závodníků, kteří běhají klasický Světový pohár, takže potkáte mistry světa i olympijské vítěze," představil tento podnik Václav Sedláček, dálkový běžec z Rýmařova a vítěz loňské české Ski tour.

Body do Ski Classics

Právě Sedláček dosáhl na letošní Marcialonze výborného výsledku, když doběhl mezi pěti tisíci startujícími na devětačtyřicátém místě.

„Vyjel jsem si body do Ski Classics, což je pro mě veliký úspěch. Byl to jeden z nejkrásnějších závodů, co jsem kdy jel," povídal lyžař, který má své civilní zaměstnání na bruntálské záchrance a trénuje až po práci. I tak se dostal do špičkového týmu Silvini Maudshus Team, jehož barvy hájí také nejlepší český „laufař" Stanislav Řezáč. Ten skončil devatenáctý, první z Čechů.

Ve startovním poli se objevily velké hvězdy světového běhu na lyžích jako Anders Södergren, Jörgen Brink, Daniel Richardsson nebo Anders Aukland. Všem vypálil rybník v cíli vítězný Tord Asle Gjerdalen. Druhý dojel vítěz Jizerské padesátky Petter Eliassen, třetí pak Stian Hölgaard. Stupně vítězů tak mělo čistě norské obsazení.

„Na startu se čekalo, jak ti hlavní favorité závod rozjedou. Mysleli jsme, že to bude poklidnější, ale oni za to hned od startu vzali a pole se roztrhalo," uváděl Sedláček a dodal: „Vpředu byly čtyři skupinky, já jsem se usadil v té třetí, kde bylo patnáct lidí. Spolupracovali jsme. My jsme tam byli dva z jednoho týmu, tak jsme si pomáhali."

Těžké stoupání na závěr

Marcialonga je těžký závod především svou sedmdesátikilometrovou délkou. „To je na ní asi nejtěžší. Jinak svým profilem je lehčí než třeba Jizerská padesátka," vykládal Václav Sedláček a přidal další postřehy z trati: „Nejdříve se mírně stoupá proti proudu řeky asi dvacet kilometrů až do šestnácti set metrů nadmořské výšky.

Sem tam jsou kratší prudší kopce. Pak se to otočí a po druhé straně řeky jedete čtyřicet kilometrů dolů. Sem tam je nějaký výjezd, ale mírný." Nejzrádnější úsek však čeká na startující až na konci. „Je tam tříkilometrové dvanáctiprocentní stoupání serpentinami k cíli," představil velkou překážku Sedláček a pokračoval:

„Normálně na mě kolem pětačtyřicátého kilometrů přichází krize, ale tentokrát nepřišla. Před posledním stoupáním jsem jel na čtyřicátém šestém místě, mohl jsem i nějaké lidi předjet, ale trať se tam začala bořit, tak už jsem si jen hlídal, ať jsem do padesátky. V závěru by pak ty síly ze stoupání mohly chybět," doplnil rýmařovský běžec na lyžích.

Fanoušci mávají z obýváků

A proč je Marcialonga oblíbenější než jiné známé dálkové běhy? „Třeba na Vasově běhu běžíte pořád rovně po pláních. Tady je to jiné. Část trati vede mezi domy, jsou tam zatáčky, takže lépe využijete techniku lyžování," osvětlil specifikum italského závodu Václav Sedláček.

Také atmosféra bývá v Itálii úžasná. „Lidé sedí na terasách domů, mávají na vás z obýváku. Všude jsou v krojích, hraje hudba. Lidi povzbuzují. Když se jede těmi vesnicemi, všude kolem je plno diváků, prostě paráda," rozplýval se zkušený lyžař a dodal:

„A závěr je nejúžasnější. Povzbuzují vás těmi jejich typickými zvonci. Prostě nejkrásnější závod, co jsem kdy jel. Hodně záleží na podmínkách, ty byly letos výborné. Prostě jsem si trať celého závodu maximálně užil."

Bez občerstvení to nejde

Důležitou součástí lyžařských maratonů je občerstvování. Bez toho by běžci rozhodně závod nebyli schopní absolvovat. „Bez pomoci týmu a servisu by to vůbec nešlo. Kolegové z týmu jezdili ve třech skupinkách třemi auty. Vozí různé energetické gely a ionťáky," osvětlil Sedláček a pokračoval:

„Doporučuje se občerstvovat minimálně co pět kilometrů, to je třeba alespoň se něčeho napít. Někdo preferuje právě gel nebo energetickou tabletu, nebo tyčinku. Je to dost individuální."

Pojede se česká Ski Tour?

Teď by se měl Václav Sedláček už věnovat jen tuzemským závodům. „Marcialongou jsem pro letošek nejspíše uzavřel kapitolu zahraničních závodů. Přece jen musím být taky někdy v práci," usmál se bruntálský záchranář a k domácím závodům české Ski Tour hned poznamenal:

„Teď bych měl už jezdit jen doma, abych získal co nejvíce bodů do Ski Tour. Jenže se sněhem to není až tak růžové. Měl se běžet Orlický maratón, ale přeložili ho až na začátek března. Takže na řadě je teď v sobotu Karlovská padesátka. Tam to zatím vypadá dobře, tak doufám, že se pojede," dodal Václav Sedláček.