Na startu padesátého ročníku slavného závodu, který je součástí světové série dálkových běhů Ski Classics, se představila absolutní špička. Mezi hlavní favority patřili „laufaři" z Norska jako Dahl, Gjerdalen nebo Eliassen. Velké ambice měl také nejlepší český dálkový běžec Stanislav Řezáč nebo olympijský medailista Lukáš Bauer. Mezi ženami patřila k největším favoritkám Kateřina Smutná.

Před závodem nebyly podmínky úplně ideální. „Vypadalo to hrozně. Oteplilo se a stopa měkla. Ale naštěstí v noci přituhlo, takže všecko zmrzlo a byl z toho nakonec krásný závod," pochvaloval si Václav Sedláček a dodával: „Jelo se moc pěkně, taky čas tomu odpovídal. Jelo se nejrychleji v historii."

Dvojnásobný vítěz české série dálokových běhů Ski Tour má letos netradiční sezonu. Díky přírůstku v rodině a své práci záchranáře nemá příliš času na trénink i objíždění závodů. „Byl to opravdu strašně rychlý závod. Norové Pedersen s Eliassenem za to neskutečně rvali už od startu, snažili se celé pole roztrhat a to se jim povedlo. Já jsem se držel s těmi nejlepšími tak tři kilometry," povídal Václav Sedláček.

Pro rýmařovského závodníka a týmového kolegu Stanislava Řezáče byl nejtěžší začátek. „Tam bylo vidět to tréninkové manko. Rozjížděl jsem se pomaleji. Je to také tím, že mám letos odjeto málo závodů. Trošku mě štvalo, že jsem se neudržel s klukama, se kterými normálně závodím. Rozjel jsem se až ve druhé půlce trati," popisoval.

Dostal se do skupinky, která si během celého závodu pomáhala. „Dojel jsem jednoho Švéda a Itala, s těmi jsme se střídali. Pak se mi snažili odjet, ale to se jim povedlo až ke konci, tam byli hodně rychlí," dodával Sedláček.

Cílovou pásku protnul Václav Sedláček jako devětatřicátý, což je výborné umístění. „Když jsem vyjel, říkal jsem si, že budu rád za nějaké šedesáté místo. Ale v cíli jsem byl příjemně překvapený. Určitě jsem hodně spokojený, beru to všemi deseti," usmíval se.

Stupně vítězů si rozdělili Norové. Predersen udolal v cílové rovince Eliassena, třetí dojel Gjerdalen. „Byli opravdu výborní. Takhle rychle ještě Jizerku nikdo nejel. Ani můj největší favorit Dahl z Norska na ně nestačil, dojel sedmý," poznamenal „laufař" z Rýmařova. Mezi ženami triumfovala Kateřina Smutná, která vévodí i celému pořadí Ski Classics.

Na Václava Sedláčka čekají ještě dva náročné závody. Nadcházející neděli JeLyMan (Jesenický lyžařský maraton) a 12. března Jesenická sedmdesátka.