Dvojnásobný vítěz celé Ski Tour letos kvůli narození dcery a náročné práci záchranáře úvodní dva podniky vynechal, poprvé jel až ve Velkých Karlovicích a hned skončil třetí. Stejný výsledek zopakoval i přes tréninkové manko také v Orlických horách a teď se připravuje na „Jizerku".

„Když jsem po Karlovické padesátce říkal, že mi ten závod nechutnal, i když místní trať mám rád, tak teď už zase závodění na chuť přicházím," usmíval se bronzový běžec v cíli a dodával: „Třetí místo je krásné, ale pro mě umístění zase není tak důležité. Daleko důležitější je, jaký pocit si ze závodu odnáším. A i když to bylo hodně vydřené, mám radost z toho, že mi to zase šlo."

V Orlických horách panovaly složité podmínky a spousta závodníků takzvaně promazala. „Původně jsem byl rozhodnutý, že pojedu na hladkých lyžích, ale pak jsem přece jen pod vlivem zpráv z trati trochu namazal. A to jsem asi neměl dělat. Lyže mi vůbec nestoupaly, tak jsem celou trať musel projet soupaž," povídal Václav Sedláček.

Na lyžaře čekal čtyřicetikilometrový okruh. „Po hrozně dlouhé době se jelo po úplně původní trati. Ze začátku se jede po rovině a pak to začne stoupat směrem na Šerlich. Mám radši, když se jede jeden velký okruh než několik menších, trať je zajímavější," popisoval rýmařovský běžec.

Právě v prvním kopci se rozhodlo o vítězi. „Radek Šretr měl dobře namazáno, tak nám utekl. Jel jsem společně s Pavlem Janečkem a Kubou Sikorou. V dalších kopcích mi sice ujeli, ale věděl jsem, že na rovině je doženu," poznamenal Sedláček.

A opravdu zlikvidoval minutovou ztrátu. Do cílové rovinky se za jasným vítězem Šretrem vřítil po boku Pavla Janečka. „Pavel mě ve finiši zaslouženě porazil. Cukl mi v takovém posledním zhoupnutí, kde mu lyže lépe držely, a už jsem ho nedohnal," říkal přesto spokojený Václav Sedláček a dodal: „Radek Šretr vyhrál díky dobré máze. Naopak vítěz Karlovské padesátky úplně promazal."

Orlický závod bral Sedláček už také jako přípravu na nadcházející Jizerskou padesátku. „I když to byla veliká dřina, tak jsem se cítil dobře. Navíc to byl dobrý trénink na „Jizerku". Navíc já nikdy závody nevzdávám," usmál se člen Silvini Madshus Teamu a týmový kolega Stanislava Řezáče.

Jizerská padesátka se od ostatních podniků Ski Tour hodně odlišuje. „Je to závod, který je součástí světové série Ski Classics, už to mu dává jiný rozměr. Přijede celá světová špička. Jizerka je oblíbený závod, není jednotvárný a svým profilem trati je hodně těžký," představil nejslavnější běh na lyžích u nás Sedláček a pokračoval:

„Vezměte si, že italská Marcialonga má sedmdesát kilometrů a běží se pod tři hodiny. Jizerka má „jen" padesát a trvá dvě a půl."

Mezi favority řadí Nory Gjerdalena s Dahlem. „Asi budu vítězství přát Dahlovi, ten má momentálně nejlepší formu," říkal lyžař se zkušenostmi z Vasova běhu nebo Marcialongy, ale pak hned dodal: „I když úplně nejvíc to přeji Jirkovi Ročárkovi.

On totiž pojede i doprovodné závody jako desítku a sprint, je to program na celý víkend. A pak se postaví i na start padesátky. A klidně ji může vyhrát," povídal sympatický lyžař. On sám si dává skromnější cíle. „Do padesátky to bude super, do čtyřicítky úplně top výsledek," poznamenal.

Dlouhé běhy na lyžích zažívají tuto zimu zlaté časy. „Na všech závodech Ski Tour byla rekordní účast. Po těch špatných minulých zimách je asi po běhu na lyžích hlad," usmál se na závěr Václav Sedláček.