Ač pět kilometrů na krátkém bazénu absolvoval vůbec poprvé, sedmadvacetiletý olympionik z Komety Brno stlačil výsledný čas hluboko pod čtyřiapadesát minut až na konečných 53:22.50. Všem ostatním tak doslova vypálil rybník.

Plavci vydřeli své osobní maximum

„Je to další z mých českých rekordů na krátkém bazénu v kariéře. Upřímně z něj mám obrovskou radost, ale jsem opravdu hodně překvapený, že to vyšlo právě na pěti kilometrech,“ vyprávěl spokojený Svoboda. „Teď je pro mě prioritou dostat se na svoji čtvrtou olympiádu v Londýně, pak se uvidí. Kdo ví, třeba se ještě vrhnu na dálkové plavání,“ smál se.

V čase pod hranicí čtyřiapadesáti minut dohmátli tři plavci - kromě Svobody také Jan Pošmourný a Lukáš Grábl, oba v osobním rekordu. Není to náhoda, všichni tři ještě spolu s Rostislavem Vítkem trénují v brněnské Kometě. „Co květák (Květoslav Svoboda - pozn. red.) přestoupil ze Znojma k nám do Brna, je na něm vidět zlepšení. Chtěl jsem s ním bojovat, ale nepovedlo se. Třeba příště,“ usmíval se Pošmourný.

Celkový vítěz Českého poháru Rostislav Vítek skončil čtvrtý, a byť na Svobodu ztratil téměř 62 vteřin, své maximum vylepšil o celou minutu. „Kdybych byl zdravý a trénoval po světovém poháru, tak by to bylo určitě o dost lepší,“ věřil Vítek, kterého však Svobodův rekord nechal chladným: „S tím se dalo počítat, krátký bazén je pro něj přímo stavěný. Je velký, umí obrátky, je specialista na bazény. Pro mě to rozhodně není žádné překvapení.“

Jezero u Sydney zastínilo krnovskou cenu

Pod hranici jedné hodiny se z krnovských plavců vtěsnal pouze Jan Křemen. Mladý sprinter se při absenci dálkového specialisty Libora Smolky umístil osmý v čase 59:32. Michal Flora a Jakub Říha obsadili čtrnáctou, respektive patnáctou příčku. „Pětikilometrová trať je pro mě pouhým zpestřením, beru ji spíš jako trénink. Ale musím říct, že se mi vůbec nepovedla. A že jsem byl první z Krnováků, je pouze důsledkem nepřítomnosti Libora Smolky,“ nedělal si Křemen iluze.

Nejlepší z krnovských dálkařů Smolka dlouhodobě pobývá v Austrálii. Ve stejném termínu se prý u protinožců zúčastnil pětikilometrového závodu na jezeře v Sydney. „Věřím, že tam udělá velkou práci. Nejlepším by asi tentokrát nekonkuroval, ale na mé úrovni by plavat mohl,“ řekl Smolkův velký kamarád Rostislav Vítek.

Šedesát vteřin k vysněnému cíli

Ženský závod na pět kilometrů opanovala Silvie Rybářová z Komety Brno. V čase 58:42 pokořila jako jediná, a vůbec poprvé ve své kariéře, hranici jedné hodiny. Českou reprezentantku však zamrzela údajně slabá konkurence. „Bylo by potřeba mít někoho na stejné úrovni, abych měla s kým bojovat. A kluci jsou zase o třídu výš,“ vysvětlila.

Domácí Haně Křemenové na druhé příčce Rybářová ustědřila bezmála tří a půl minutové manko. Naděje krnovského oddílu přitom neskrývala rozčarování nad svými výkony. „Nejsem vůbec spokojená, hodně mě zklamal čas. Před startem jsem se cítila dobře, celkem jsem i věřila, že si udělám osobák, ale bohužel to nevyšlo. Nevím, co se stalo,“ krčila rameny.

Před závodem prý myslela na čas okolo hodiny a jedné minuty, nakonec jí k vytoužené hranici chybělo šedesát vteřin. „Docela mě to mrzí, protože jsem se na pětku už dva roky nezlepšila, umístění jako takové mě ale těší,“ doplnila.

Cena Krnovska (finále ČP v dálkovém plavání na 5 km)
Muži: 1. Svoboda (TJ Znojmo) - 53:22.50, 2. Pošmourný - 53.30.50, 3. Grábl - 53:45.30, 4. Vítek (všichni tři Kometa Brno) - 54.24.40,… 8. Křemen (TJ Krnov) - 59.32.00, 14. Flora - 1:03.17, 15. Říha - 1:03.40 (oba TJ Krnov).
Ženy: 1. Rybářová (Kometa Brno) - 58.42.00, 2. Křemenová (TJ Krnov ) - 1:02:02.00, 3. Štěrbová (SCPAP) - 1:06:23.90.