Závody pod tímto názvem byly poprvé připraveny již v šedesátých letech minulého století a s krátkým přerušením byly organizovány každou zimu, pokud to dovolily sněhové podmínky přímo v Břidličné nebo na náhradních tratích, většinou v Nové Vsi, když v Břidličné sníh nebyl.

Letos se uskutečnil již 40. ročník tohoto lyžařského běžeckého závodu. Skupinka nadšenců z Lyžařského oddílu a Klubu biatlonu v Břidličné věnovala přípravě jubilejní „Hutnické vločky“ hodně času a po celotýdenní práci a také díky příznivým sněhovým podmínkám, které nyní panují, se jim podařilo připravit kvalitní běžecké tratě v délce 1, 2 a 3 km v okolí turistických běžeckých tras v Břidličné.

Závodníci se sjeli z celé severní Moravy

Do závodu, který se tradičně běžel klasickým způsobem, se prezentovalo celkem 118 závodníků z celé severní Moravy. Závod se jel ve třinácti kategoriích od benjamínků až po muže. Snahu pořadatelů o zabezpečení kvalitního závodu se pokusila narušit ohlášená sněhová vánice, která se s nedělním ránem vřítila na závodiště a pustila se do všech zúčastněných.

Pořadatelům se však podařilo závod včas odstartovat a po třech hodinách úporného boje účastníků s lyžařskou stopou a mrazivým větrem a teplotou pohybující se okolo mínus čtyř stupňů Celsia byly vyhlášeny výsledky.

Příjemné a teplé zázemí pro všechny účastníky závodu poskytl Klub biatlonu na své střelnici,

kde probíhala prezentace přihlášených účastníků, byl v provozu bufet a nakonec se uskutečnilo i vyhlášení výsledků. Úspěšné uspořádání jubilejního 40. ročníku „Hutnické vločky“ podpořil svou účastí starosta města Břidličná pan Bohumír Kamenec.

Soutěžilo se ve třinácti kategoriích

Soutěžilo se celkem v třinácti kategoriích. První místo nejmladších benjamínků získal Jakub Medek s celkovým časem 03:07,2. V kategorii nejmladších žáků si pro zlato dojel Jakub Strouhal s časem 04:56,3. Karolína Poulíková jako nejmladší žačka se mohla z prvního postu radovat také, když se stopky zastavily na 05:08,7. Za mladší žačky se na pomyslnou bednu postavila Jana Kawuloková, která trať zvládla za výborných 08:46,5.

V mladších žácích nedal nikomu šanci Luboš Konderla s časem 07:42,2. S absolutně žádnou ztrátou dojela ve starších žačkách Markéta Mlčáková s výborným výsledkem 12:58,1 na trati tři kilometry klasickým stylem. Za starší žáky si zlato vybojoval Daniel Hrivňák na čtyřkilometrové trati. Stopky se v jeho případě zastavily na 14:26,9.

Sekce mladších dorostenců byla vyrovnaná

V nejméně obsazené kategorii mladších dorostenek si prvenství získala Katka Krzyžowská s časem 15:50,9. Zato sekce mladších dorostenců byla velmi vyrovnaná, avšak na prvního Václava Fojtíka, který dojel s výkonem 15:20,5, nikdo nestačil.

Další nepříliš zastoupená ženská soutěž starších dorostenek měla favoritku Michaelu Rosenbergovou, která pěti kilometrovou trať zvládla v čase 18:08,0. Sekce starších dorostenců jedoucí na šest kilometrů měla jasného vítěze. Byl jím Patrik Thomas, který si suverénně s časem 19:34,7 zajel pro první umístění.

V předposlední kategorii juniorek a žen zvítězila Kateřina Kolářová za skvělého stavu 20:24,1. V asi nejvíce sledované části juniorů a mužů dojel na prvním místě Milan Matoušek v čase 30,42,5.

Anna Stramová, Miroslav Volek