Talentovaný plavec se celoročně připravoval na bazénové soutěže, ve kterých byl velmi úspěšný. Jeho chuť závodit v tak útlém věku ho přemohla a začal se připravovat i na dálkové plavání, kde také prokázal svou bojovnost a kvality. V polovině června se Roman Procházka zúčastnil v Brně osmatřicátého ročníku Brněnského maratonu, aby splnil podmínku účasti na kvalifikačním závodě na otevřené vodě pro mistrovství České republiky.

Na kilometrové trati Procházka v Brně vybojoval výtečné 2. místo v čase 18 minut a 53 sekund. Roman tak z Brněnské přehrady odcestoval se splněným snem účasti na mistrovství České republiky v dálkovém plavání. V sobotu 21. července odjel bruntálský plavec za chladného počasí na Hlučínskou štěrkovnu potvrzovat své kvality. V sobotním závodě v rámci Poháru města Hlučína na kilometrové trati doplaval na výborném 3. místě v čase 16 minut a 36 sekund.

V neděli čekal na Romana Procházku vysněný mistrovský závod na tři kilometry. Celý závod proběhl za ztížených podmínek, silného větru, kdy voda byla kvůli větrným podmínkám hodně náročná a studená. Roman ale bojoval ze všech sil a doplaval v čase 56 minut za mistrem České republiky na výborné stříbrné příčce.

Bruntálská plavecká naděje tak splnila svůj cíl a výborně reprezentovala město Bruntál a svůj plavecký klub. Roman Procházka současně sbírá body do Českého poháru 2012 v dálkovém plavání. V průběžném pořadí mladších žáků si vede velmi dobře a je s počtem 54 bodů na skvělé 7. příčce, ve své kategorii ročníku 2001 pak dokonce na třetím místě.