Turnaj, jehož pořadatelem je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS), vypukne slavnostním zahájením v pátek 27. července. Poté budou muži rozlosováni do čtyř a ženy do dvou základních skupin, z nichž do čtvrtfinálových kol postoupí dvanáct mužů a čtyři ženy.

„K dnešnímu dni jsou přihlášeni hráči ze Švédska, Finska, Holandska, Slovenska a České republiky,“ uvedl Jaroslav Pata, ředitel turnaje. Vítězové v každé kategorii se nakonec utkají v nedělním finále o Putovní pohár, které se hraje na tři vítězné sety. Turnaj zakončí vyhlášení výsledků.

Showdown je sportovní disciplína podobná stolnímu tenisu, která je však upravená pro potřeby zrakově postižených. Všichni hráči musí mít na očích neprůhledné brýle, to proto, aby podmínky byly pro všechny hráče stejné. Soutěžící používají pálky a míček, který je uvnitř opařen kovovými kuličkami, aby byl kontrolovatelný sluchem. Tomu jsou upravena i pravidla. Podle nich musí být obecenstvo naprosto potichu, je zakázáno nahlas fandit, protože hluk by mohl soutěžícím ztížit orientaci. Cílem hry je dostat míček do soupeřovy branky. Hru může zkusit úplně každý, stačí si nasadit neprůhledné brýle nebo šátek. Velmi důležité je ale nezapomenout chránič, protože míček naplněný kovovými kuličkami může ublížit.