Čtyři sta čtyřicet jeden kilometr členité, úzké a kolizí hrozící trati absolvovali kamionisté z bruntálského regionu na dvaatřicátém ročníku rallye, která vede z Argentiny do Chile. Etapa vedla oblastí písečných bouří a bílých dun v horách kolem Fiambaly.

Krásná příroda, první kopcovité partie a ideální terén pro jízdu na enduru. To je stručná charakteristika prašných tvrdých kamenitých cest pondělního speciálu, jak ji viděli členové Czech Dakar Teamu, jehož členy jsou jezdci Marek Spáčil z Huzové a Martin Kolomý z Bruntálu. Zelenou i žlutou Tatru se soutěžními čísly 510 a 545 provázely závady.

Před startem etapy museli Marku Spáčilovi opravit brzdové obložení, které zoufale nefungovalo a doslova se rozpadalo. Martinovi Kolomému přestalo fungovat na jeho Tatře podávací čerpadlo mezi nádržemi, ale nakonec to kluci také úspěšně opravili a Martin odstartoval.

„Poruchy obou Tater řešíme v týmu, nechali jsme vyrobit nové brzdové obložení tady v Česku a v úterý 5. ledna večer se je budeme snažit prvním letadlem transportovat na Dakar, aby ho doručili jezdcům do pátku. Pokud do té doby na trati vydrží,“ exkluzivně Deníku potvrdil Jiří Žák, senátor za Bruntálsko a část Opavska a také dříve pilot závodních vozů Rallye Dakar.

Ještě v úterý 5. ledna hodinu po půlnoci vydal Czech Dakar Team zprávu, že v poušti zůstává řada posádek. Tatry Czech Dakar Teamu tak nejsou zdaleka osamocené. Mnoho motorkářů, autařů i kamionů už bivakuje v písku. Problémy měli nejen kamionisté. Bruntálský účastník doprovodného vozu Nissan Zdeněk Němec včas zachytil stoupající teplotu vozu, a tak team opravoval uvolněnou spojku a vylétlou hadici chlazení.

Závodu kamionistů dominuje i nadále posádka vozu pětinásobného vítěze celého Dakaru, Rusa Chagina. Posádka ve složení Spáčil, Smolka a Janáček obsadila ve třetí etapě třicáté místo, Kolomý, Kilián a Kotál jsou níže o osm dalších příček. Celkově je Spáčilova Tatra zelené barvy na dvacátém pořadí a žlutá Tatra Kolomého na šestadvacáté pozici.