Loňský divizní ročník zakončila ORCA na čtvrtém místě. Začátek sezony přitom nevyšel Krnovským podle představ, dopláceli na nezkušenost a prohrávali vyrovnané zápasy. Zlepšení přišlo po Vánocích a nakonec z toho byla bramborová medaile.

Tu by chtěl Krnov podle slov trenéra Štěpána Lhoťana vylepšit. „Chceme vyhrávat co nejvíce zápasů a být v top trojce,“ hlásí lodivod FBC ORCA Krnov.

Trenére, začněme ještě u loňské sezony, až do Vánoc jste se trápili, pak se vaše výsledky otočily o sto osmdesát stupňů…

Rozjezd nebyl ideální hlavně výsledkově, herně to zase tak špatné nebylo. Svou roli sehrálo i to, že nám odešlo několik starších kluků, ať už ze studijních, nebo osobních důvodů. Došlo k takové obměně kádru, šanci dostali mladí kluci, pro které ten přechod v osmnácti letech není úplně jednoduchý, juniorské zápasy jsou úplně jiné. Ze začátku jsme nezvládali důležité zápasy, pak jsme si k tomu něco řekli, kluci si začali věřit a druhá půlka sezony byla super. Říkali jsme si, že kdybychom byli do šestého místa, tak by to byla paráda, nakonec z toho byl čtvrtý flek.

Týmu tedy podle vás chyběly zkušenosti?

Přesně tak. Potřebovali jsme se pár zápasů chytit, aby mladí viděli, že to jde.

Pojďme k přípravě na nový ročník, jak probíhala?

Letos byla trochu jiná, než jsme byli zvyklí. Začali jsme v červnu florbalem, pak jsme o prázdninách měli individuální přípravu. Bylo to dáno tím, že byla skoro měsíc zavřená tělocvična. Navíc na zimáku se modernizuje, takže jsme nemohli být ani tam. Proto jsme se uchýlili k tomu, že kluci dostali individuální plán, bylo na každém, jak k tomu přistoupí. Do haly jsme se dostali až na konci srpna a ještě jsme si udělali takové víkendové minisoustředění.

Přátelské utkání jste sehráli jediné, není to málo?

Plánoval jsem, že bychom odehráli dva zápasy, ale s Přerovem to nakonec nedopadlo, protože se soupeř nesešel. Hráli jsme tak jenom s Opavou.

Co vám porážka s Opavou ukázala?

Viděli jsme, že je na tom Opava po individuální stránce lépe. Byly tam pasáže, ve kterých jsme byli lepší, ale projevilo se to, že má Opava více kvalitních hráčů.

Jak to vypadá s krnovským kádrem, proběhly nějaké změny?

Kádr máme víceméně totožný jako v loňském ročníku. Do branky se nám vrátil René Frydrych, takže se momentálně může o post jedničky ucházet pět brankářů, což tady nikdy nebylo. Jsem rád, že mladí těm starším vytváří konkurenci. Pozitivní je také to, že se mohou do áčka posunout někteří dorostenci.

Spoléhat budete i nadále hlavně na ostrostřelce Filipa s Miškovem?

Zatím to tak vypadá, i když budeme rádi, kdyby se našli i další tahouni. Co si budeme povídat, ti dva pro nás vždycky byli strůjci úspěchů. Tým takové hráče potřebuje, oni dokáží dát gól „z ničeho“ a to umí mužstvo strašně nakopnout. Jsme strašně rádi, že je máme, florbal je ovšem kolektivní sport a důležitý je celý tým.

Na čem ještě musíte před prvními mistráky zapracovat?

Myslím si, že už to tak nějak poladěné máme, ještě si s kluky musíme sednout a říct si, co od sezony očekáváme. Pracovat budeme už pouze na detailech, zbývá už nám jen pár tréninků, takže toho ani moc nestihneme. Musíme přepnout hlavu z přípravy na soutěž. Každý zápas je důležitý a chceme do ligy vstoupit správně.

První dva zápasy vás čekají v Prostějově a v Přerově. Ti na tom byli loni podobně jako vy, dají se očekávat tuhé bitvy…

Prostějov je parta starších kluků, která je dlouho pospolu. Zápasy s nimi bývají hodně tvrdé a fyzicky náročné, někdy je to spíše takový hokej. Vzpomínám si, že loni jsme tam vyhráli o gól a ten zápas nás hodně bolel.

Co se týká Přerova, ti jsou na tom podobně jako my, také dávají šanci svým odchovancům a zapracovávají je do áčka. Čekám běhavý florbal, mladí kluci občas víc běhají, než přemýšlí.

Loňskou sezonu jste zakončili na čtvrtém místě, dá se to ještě vylepšit?

To se uvidí, nechci říkat, že budeme první, čtvrtí nebo desátí. Je to sice takové klišé, ale chceme jít zápas od zápasu. Naším předsezónním cílem je dostat se do play-up, kam se dostanou první tři týmy a ty pak bojují o postup. Chceme vyhrávat co nejvíc zápasů, být v top trojce a pak se uvidí.

Manažer Filip Fňukal říkal, že by Krnovu slušela Národní liga. Myslíte, že by to mohlo klapnout už letos?

Kdyby se nám to podařilo, tak si myslím, že bychom do ní určitě chtěli jít. Je potřeba ustálit kádr, mít kvantitu i kvalitu. Kdyby to bylo před pěti lety, kdy byli v týmu starší kluci a naši současní junioři, tak bychom na Národní ligu měli úplně v pohodě. Teď nás není úplně tolik co dřív, takže chceme každý rok zabudovávat aspoň jednoho juniora, což se nám v posledních pěti letech daří. V některých letech to dokonce byli dva až tři kluci.

Kdo je podle vás největším favoritem soutěže?

Je to těžké, postoupily akorát Hranice, podle mě bude silná hlavně Orlová a také Šumperk. Černého koně soutěže vidím v Třinci, který do soutěže postoupil, mají mančaft dlouho pohromadě. Loni to až na první trojku bylo vyrovnané, myslím, že letos to bude podobné.

TOMÁŠ CHALUPA