Český reprezentant v extrémních sportech zvládl patnáct disciplín, mezi nimi plavání, jízdu na horském kole, běh, orientační běh, lezení, kajak, in-line brusle a další a vrátil titul po třech letech do Moravskoslezského kraje. "Byl to boj, do poslední chvíle jsem o vítězství bojoval s druhým Pavlem Štrynclem.

K tomuto závodu mám osobní vztah už proto, že je v Jeseníkách, kde se cítím doma. O to více jsem si toto vítězství užil," říkal Tomáš Petreček k jubilejnímu dvacátému ročníku závodu.

Startovalo se už v pět hodin ráno z Nové Vsi u Rýmařova, odkud závodníci vybíhali přes hlavní hřeben Jeseníků na Ovčárnu. „Trasu znám dobře. Čekala mě hodina a půl poctivého běhu, dva větší kopce a dvě stě metrů broděním řekou Moravicí," říkal Petreček.

Na Ovčárnu doběhl šestý a na řadě je třicet kilometrů dlouhý sjezd na kole do Břidličné. „Bylo dost chladno a v Břidličné nás čekalo plavání v bazénu. Tam jsme se aspoň na chvilku zahřáli," podotkl opavský závodník. Z vln se vynořil třetí a pokračoval opět na kole do Nové Pláně. Tam čekal na účastníka kajak a vody Slezské Harty.

„Právě tady se mi povedlo dohnat závodníky přede mnou, Tomáše Materu s Pavlem Štrynclem," říkal Petreček. Opět na kole se závodníci přesunuli do Staré Vsi, kde se přezuli do in-line bruslí a před sebou měli dva čtyřkilometrové okruhy. „Cestou jsem se snažil jíst a pít, protože po tom, co už jsme absolvovali, se začíná projevovat únava," povídal český reprezentant.

V lanovém centru čekala umělá stěna a pak už zase rychle na kolo do Nové Vsi. Odtud závodníci vyrazili na dva klasické a jeden horský orientační běh. „Říkal jsem si, hlavně běžet na jistotu a neudělat mapové chyby. Tady se dá celý závod ztratit," uváděl Tomáš Petreček. Právě na „orienťáku" jej doběhl soupeř Pavel Štryncl a část trati absolvovali spolu.

Nakonec rozhodl poslední úsek Jesenického tvrďáka, horské kolo. „Pavel mi trochu poodjel. Dával jsem si pozor, protože v jednom z minulých ročníků jsem tady měl defekt," usmál se opavský „extrémista".

V kopci pak Petreček Štrynclovi nastoupil a soupeři už nedal šanci. „V cíli jsem ještě pořád nevěřil, že to je doma, měl jsem velikou radost. Jesenický tvrďák je závod, který mám rád a u kterého si člověk do poslední chvíle není ničím jistý," doplnil vítěz Tomáš Petreček.

V plánu má letos ještě několik závodů u nás i v zahraničí, trénink už ale také směřuje k letošní expedici. S Markem Holečkem chystá návrat do Pákistánu a dokončení prvovýstupu na osmitisícovou horu Gasherbum I.

„Loni nám počasí nedovolilo vystoupat až na samotný vrchol a novou cestu dolézt. Věříme, že letos budeme úspěšní," přeje si Petreček, který by se na konci roku chtěl s týmem zúčastnit také Mistrovství světa v adventure race v Austrálii.