Uplynulý divizní ročník a nakonec čtvrté místo. Vládne s umístěním spokojenost?

Pocity jsou trošku smíšené, protože před začátkem sezony jsme byli považováni za hlavního favorita na postup. Naše mužstvo ovšem prochází generační obměnou a pravidelně do něho zapracováváme nové hráče. Tomuto týmu se třikrát povedlo postoupit, ale v poslední době byl trochu za zenitem.

Mladí jsou ale velkým příslibem do budoucna. I z toho důvodu to neberu jako zklamání. Věřím, že postoupíme v dalších sezonách.

Chápu tedy správně, že změně soutěžní příslušnosti byste se nebránili?

Rozhodně ne. Náš tým je dost kvalitní a má na to, aby si ve vyšší soutěži zahrál.

O posilách neuvažujete?

Krnov leží trochu stranou, což nám přináší určité výhody i nevýhody. Florbalovými aglomeracemi v našem kraji jsou Ostrava nebo Havířov. Nikdo nám ale nebude přetahovat hráče třeba do Ostravy. Mladým florbalistům se nechce v patnácti letech dojíždět takovou dálku. Není to pro ně nic jednoduchého.

I proto máme klid na práci s mládeží. Kluci nám neodchází. Na druhou stranu je těžké do Krnova nějakou posilu odjinud získat. Naštěstí naši mládežníci jsou opravdu kvalitní a každý rok mezi muže přechází minimálně dva velmi dobří hráči. Čerpáme tak z vlastních zdrojů.

Kdybyste měl zvolit hvězdu prvního týmu, na koho byste ukázal?

Momentálně je to Jaromír Filip. Jedná se o přeškoleného hokejistu, který disponuje neskutečnou střelou. Z půlky bez problémů dokáže vypálit do vikýře. Tohle udělá klidně třikrát za zápas. Zajímaly se o něj i jiné kluby, ale on je Krnovák, velký srdcař, takže zůstal.

Co se týče velkých postav, které za nás hrály dříve, zmínil bych i Jaroslava Hlaváčka. V Hattricku Brno si vyzkoušel první ligu a při studijním pobytu Erasmus ve Švědsku spolupracoval i s tamním druholigovým týmem. V současnosti žije v Brně a v rámci práce cestuje po republice.

Naposledy například musel na čtyři měsíce zůstat v Ústí nad Labem. To přináší komplikace a v minulé sezoně za nás nenastupoval. Kluci se ho budou snažit přemluvit, ale já tomu dávám tak pět procent.

Je v Krnově časté, že dochází k přeškolení z hokejisty na florbalistu?

Momentálně místní hokejový klub funguje opravdu výborně. Před několika lety ale byla situace taková, že starší hokejisté mezi sebe nechtěli pustit ty mladé. Stávalo se tak, že tito kluci přecházeli k nám. A to klidně i za cenu, že působení v našem klubu pro ně bylo nákladnější. Dávalo jim to však větší smysl.

Pro Orcu byl přelomový rok 2010. Já se tenkrát rozhodl, že do toho půjdu naplno. Florbalu jsem dával veškerou svou energii. Soustředil jsem se ale na práci s mládeží. U týmu mužů jsem situaci nechal vyplynout. Mužstva se však ujal kouč Štěpán Lhoťan a třikrát se postoupilo.

Dneska v klubu dělá šéftrenéra a máme i sportovního manažera Filipa Fňukala. Štěpán se stará o metodiku trénování a Filip o organizaci. Klidně by to mohlo fungovat i beze mě (smích). Klub má nyní zhruba 230 členů a funguje výborně.

Může se Orca kromě početné členské základny opřít také o kvalitní zázemí?

Určitě ano, pro klub byl ovšem v tomto ohledu přelomový rok 2011, kdy se při základní škole postavila hala, kterou využíváme. Do té doby to pro nás bylo velice složité. Trénovali jsme po různých tělocvičnách a dojížděli třeba do Albrechtic a domácí zápasy se hrály až v Bílovci.

Po sedmi letech, co jsme město neustále bombardovali, se halu povedlo vybudovat, což je skvělé. Zlepšila se také podpora ze strany města. Nyní si nemůžeme stěžovat.

Orca Krnov byla založena v roce 2003, velký rozjezd však klub zaznamenal až o sedm let později. V současnosti má přibližně 230 členů. Orca má osm týmů v ligových soutěžích, přičemž mužské áčko hraje Divizi D. Nová divizní sezona mu začíná na přelomu září a října. Předtím krnovští florbalisté absolvují Czech Open a Pohár České pojišťovny.

Klub pravidelně pořádá i jarní a zimní Orca Cup, což je aktuálně velmi populární verze takzvaného trojkového florbalu. Poslední turnaj se uskutečnil na konci května a hrálo se na hřištích pod širým nebem.