Krnov – Byl už na třech olympiádách a vyhlíží i tu nadcházející v Londýně, drží několik českých primátů, udivovat ale nepřestává. Výkon sedmadvacetiletého Květoslava Svobody na krnovském finále Českého poháru v dálkovém plavání ohromil i jeho soupeře. Nejenže po pěti kilometrech dohmátl pod hranicí magických 54 minut, časem 53:22.50 vytvořil i nový tuzemský rekord na krátkém bazénu.

„Jsem moc rád a překvapený,“ sypal ze sebe jako kolovrátek rodák ze Znojma, který si prý chtěl především poměřit síly se svými kolegy Vítkem a Pošmourným z brněnské Komety, kam na konci letošního léta přestoupil. Jenže později už jeden z historicky nejlepších českých plavců zvážněl: „Pětadvacítka je moje specializace a je jedno, jaká je to trať. Na krátkém bazénu jsem vyrůstal osmnáct let, obrátky i výjezdy umím. Ale že půjdu pod 54 minut, to je pro mě obrovské překvapení,“ přiznal v rozhovoru.

Ale před závodem jste prý oficiálně vyhlásil útok na 54 minut.
Hlavně jsem si chtěl závod užít. Začátek podzimu byl vyčerpávající a tréninkově velice náročné období. Byl to pro mě vůbec první závod v nové sezoně. A že to takhle dopadlo, mě samozřejmě moc těší. Jsem sice překvapený, ale je vidět, že příprava probíhá dobře.

Rekord jste ale zaplaval hluboko pod 54 minutami. To jste asi nečekal, že?
Ne, vůbec. Chtěl jsem bojovat s hranicí 54 minut, to se povedlo o více než třicet vteřin a jsem za to hrozně moc rád.

Jak vysoko nový rekord stavíte?
Je to další z mých českých rekordů na krátkém bazénu v kariéře. Upřímně z něj mám obrovskou radost, ale jsem opravdu hodně překvapený, že to vyšlo právě na pěti kilometrech. Teď je pro mě prioritou dostat se na svoji čtvrtou olympiádu v Londýně, pak se uvidí. Třeba se vrhnu na dálkové plavání. (směje se)

Rekord jste sebral svému kolegovi z Komety Janu Pošmournému. Nedobíral jste si ho?
Ne, to ne, vůbec (směje se). Nic takového mezi námi není, naopak jsem hodně rád, že si sám zlepšil svůj osobní rekord o třicet vteřin. Tohle jsou právě jeho distance, to on se má zlepšovat a dělat osobní rekordy, ne já. Pět kilometrů jsem strašně dlouho neplaval, ale jsem moc rád, že to tak dopadlo. Skvělá zpráva je, že uspěl celý tým. Rosťa má po náročné sezoně, fantasticky zaplaval na kanále La Manche, na mistrovství světa skončil osmý. A Honza Pošmourný si teď zaplaval rekord. Sezona je nastartovaná skvěle a můžu otevřeně říct, že trénink v Brně mi moc vyhovuje a navzájem se doplňujeme.

Vy plavci vůbec působíte jako jedna velká rodina, je to tak?
Každý sice závodíme sám za sebe, ale plavání musí být kolektivní, bez toho to prostě nejde. Trénujeme spolu každý den dvě hodiny a musíme mít partu jako v hokeji nebo ve fotbale. Když to v týmu neklape, tak logicky nemůžou přijít ani výsledky. A nám to právě klape a vychází. Spolupráce s trenérem Tobiášem je fantastická. On má totiž nejen vytrvalce, ale i sprintery a jeho všestrannost je výjimečná.

A jak se vám v Krnově plavalo? Bazén rozhodně nepatří mezi nejmodernější.
Myslím, že by si Krnov zasloužil poněkud lepší bazén, aby už tady byly trošku větší přepady. Ale sešlo se tady dost lidí, atmosféra byla příjemná, to jsem nečekal. Za Ivanem (domácí pořadatel Ivan Smolka – pozn. red.) jezdím strašně rád, on má ten sport hrozně rád a odevzdává mu i se svým synem opravdu moc. Je to příjemný člověk a je vidět, že se dá plavání dělat s úsměvem a obrovskou radostí.

Už víte, jestli budete obhajovat svůj letošní triumf i napřesrok?
Pokud bude příležitost i čas, tak samozřejmě strašně rád přijedu. Letos to vyšlo krásně.

Dálkařům už sice končí, ale pro vás sezona teprve začíná. Kam se chystáte?
Nejbližší krok je jednoznačný, přesně za měsíc desátého prosince startuje mistrovství Evropy na krátkém bazénu v Istanbulu, já poplavu dvě stě metrů znak a kraul. Od pondělí směřuje veškerá příprava právě k Turecku.