Návštěvníci si budou moci vychutnat hned sedm dostihů za účasti špičkových koní a jezdců. Své koně představí i legendární Josef Váňa.

Na světlohorský Dostihový den se každoročně sjíždí množství osobností, které v tomto odvětví u nás něco znamenají. „Je to dáno tím, že přes prázdniny mají velké dráhy pauzu, takže se veškerý ruch přesouvá na menší závodiště. Navíc závody u nás mají tradici, jede se už po třiadvacáté.

A nechci se chlubit, ale máme nejen trať ale i překážky ve výborném stavu," uvedl Čestmír Olehla z pořádajícího Dostihového centra Světlá Hora.

Mezi velká jména bude bezesporu patřit už zmiňovaný Josef Váňa starší, který přijede v roli trenéra. „Určitě přijede. Jednak je to jeho povolání, a taky se přijedou určitě podívat za babičkou, tedy abych to upřesnil, za matkou jeho manželky," usmál se Olehla.

Také mezi jezdci se objeví česká špička.

„Když už je někdo žokej, tak už opravdu něco umí. Nechtěl bych někoho vyzvedávat, abych na někoho nezapomněl. I když zmínil bych Marka Stromského, ten sice sbírá více úspěchů v zahraničí, ale je to jedna z těch jezdeckých hvězd," řekl Čestmír Olehla a pokračoval: „Jsou tu i další vynikající žokejové, Josef Váňa mladší, Josef Sovka, Lukáš Matuský. Vlastně z naší špičky chybí jenom Pepík Bartoš, jinak přijedou všichni."

Závodiště ve Světlé Hoře patří k hodně těžkým dostihům, neboť trať je velmi specifická. „Je v horách, takže tam nenajdete moc rovinek. Je to z kopce do kopce. U nás žádné jiné závodiště, snad kromě Mostu, nemá takové převýšení," vysvětlil jeden z největších odborníků na chov koní u nás.

Vrcholem dostihového odpoledne bude bezesporu pátý dostih, steeplechase cross country na 4600 metrů, který startuje v 15.50 hodin.

Pojede sice jen sedm koní, ale co jméno, to pojem. „Sice jich je tam míň, ale to je dáno tím, že se jedná o těžší a delší dostih. A v minulosti se stávalo, že vítězové právě tohohle dostihu uspěli i na Velké pardubické," uvedl Čestmír Olehla a dodával:

„Letos tam je třeba Ter Mill, který byl třetí v poslední kvalifikaci na Velkou pardubickou. Handsome Jack taky už párkrát v Pardubicích uspěl. Nebo Rabbit Well je výborný kůň, i když trošku svůj. Vyhrál Prvomájovou steeplechase, ale třeba v posledním závodě si řekl, že vůbec neodstartuje."

Právě v pátém dostihu se představí i veterán Valdemoso, kterého bude sedlat Marek Stromský. „Valdemosa bych neodepisoval, býval to král právě menších závodišť. Teď je už trošku za zenitem, ale stát se může všechno," vidí šance v minulosti velice úspěšného koně Olehla.

Sám trenér Čestmír Olehla bude mít v dostizích čtyři své koně. Ve druhém se představí Reki, který je potomkem slavné vítězky Velké pardubické Registany. „Reki je úplný nováček, závodí poprvé v životě. Jde nahoru hodně pomalu, je úplně po své mámě Registaně, té to šlo taky pomalu. Ale kdyby se jednou dostal tam, kam ona, nezlobil bych se," usmíval se zkušený trenér.

Ve čtvrtém dostihu pojede Celadon. „To je kůň, který neustále stoupá nahoru. Tomu dávám asi největší naději na úspěch," podotkl. V nejnabitějším pátém dostihu má Čestmír Olehla svého svěřence Cherwicka.

„Jede proti koním, kteří jsou opravdu výborní, takže uvidíme," říkal. Posledním koněm trenéra Olehly je Laurian, který se ukáže v posledním závodě mladých jezdců.

„Laurian, to je psychicky problémový kůň, vrací se z překážek do roviny, aby se zase trochu zklidnil," doplnil. Všechny koně bude sedlat žokej Jakub Spáčil.

V sedmém, posledním dostihu se představí i pokračovatelka rodu Olehlů, dcera Veronika. „Těžko odhadovat její šance, jezdí pod jiným trenérem. A jejího koně zase tak dobře neznám," podotkl otec.

Na některé jezdce čeká tvrdá „šichta", vždyť pojedou i několik dostihů. Hned do pěti zasáhnou Josef Váňa mladší, Lukáš Matuský nebo Josef Sovka. „To by neměl být pro ně problém. V Pardubicích se jezdí osm dostihů a hodně jezdců startuje klidně v sedmi z nich," uvedl Čestmír Olehla.

Do Světlé Hory se každoročně sjíždí několik tisíc příznivců dostihů. Nejinak by tomu mohlo být i letos. „Měl jsem obavy z tropického počasí, to se lidem moc nechce ven vařit se na sluníčku. Ale podle předpovědi by mělo být nějakých dvaadvacet stupňů, což je ideální. Počítám, že by tři, čtyři tisíce lidí přijít mohly," uzavřel „koňský" odborník Čestmír Olehla.

První dostih startuje ve 13.10, ale program Dostihového začíná mnohem dříve. Už od devíti se otevírá tradiční jarmark. Následovat bude i průvod v historických kostýmech. Představí se také soubor historických tanců Vere Gratia nebo skupina historického šermu Marcus M. Samozřejmě nemohou chybět četné atrakce pro děti a živá hudba.

Program dostihů13.10: Proutěné překážky na 3400 metrů
13.50: Proutěné překážky na 2600 metrů
14.30: Steeplechase na 3400 metrů
15.10: Steeplechase cross country na 4100 metrů
15.50: Steeplechase cross country na 4600 metrů
16.30: Steeplechase na 3500 metrů
17.00: Cena pro mladé jezdce na 3300 metrů