Velká pardubická byla pro Stromského rodinu svátkem. Byly doby, kdy se ze Štěpánkovic vypravoval na východ Čech i autobus. „Doma se všichni těšili, fanklub má nová trička. Nakonec se do Pardubic nikdo nepodívá. Poprvé jsem nucen vyrazit sám. Taková je realita a člověk ji musí přijmout,“ řekl Marek Stromský. V neděli se kromě vrcholu sezony představí ještě ve čtyřech rámcových dostizích. „Bude to náročné odpoledne, ale zároveň se těším. I v rámcových dostizích se představí kvalitní koně. Rád bych byl na bedně, a to třeba s Apas Rocka,“ podotkl rodák ze Štěpánkovic.

Velká má naplánovaný start na dvacet minut před sedmnáctou hodinou. Marek Stromský v ní pojede desetiletého hnědáka Strettona, kterého připravuje v Nýznerově trenér Stanislav Popelka, mimochodem člověk, který v minulosti měl pod svými křídly Nikase. „Stretton je dobrý kůň, podzim má dobrý. Věřím, že bychom mohli udělat dobrý výsledek, věřím mu,“ dívá se pozitivně směrem k neděli zkušený žokej.

Přitom se očekávalo, že Marek Stromský pojede Hegnuse, se kterým byl dva roky zpátky druhý. „Taky jsem čekal, že s Hegnusem pojedu já, ale Radek Holčák rozhodl jinak, dal ho Lukáši Matuskému. Musím říci, že mě to zaskočilo. Ano, skončil jsem ježdění pro Radkova otce, ale myslel jsem si, že to na to nebude mít vliv. Avšak zklamání už přebolelo. Soustředím se na úspěch se Strettonem,“ svěřil se Stromský, který řadí Hegnuse k favoritům dostihu.

„Vysoko budou i koně od pana Váni,“ doplnil. Stalo se tradicí, že Marku Stromskému před každou Velkou dává požehnání farář Alfréd Volný. „Tak tomu je letos, nyní to bylo ale ještě jiné. Požehnání mi dal i biskup,“ zakončil před nedělní povídání.