Juniorský světový pohár před nedávnem hostil německý Suhl. Student rýmařovského gymnázia zazářil v rychlopalné pistoli. Do finále postoupil z kvalifikace.

Matěj Rampula při střelbě.Konkurence přitom byla obrovská. Celkem do ní totiž zasáhlo jednačtyřicet závodníků z celého světa. Matěj Rampula v nástřelu zaznamenal 577 bodů, což stačilo na třetí místo.

Byť se jednalo o špičkový výkon, vycházející hvězda střeleckého sportu se teprve rozehřívala. Ve finále zasáhl plný počet desítek, připsal si 30 bodů, čímž pokořil český dorostenecký i juniorský rekord. O pouhé dva body přitom zaostal za tím světovým.

„Závodu jsem se zúčastnil ve třech disciplínách. V rychlopalné pistoli se mi povedl pěkný výsledek a v kvalifikaci jsem dosáhl na třetí místo. To mi otevřelo cestu do finále, které jsem vyhrál. Ve sportovní pistoli jsem také střelil obstojné číslo, ovšem na medaili to nestačilo. Standardní pistoli jsem naprosto pokazil,“ komentoval ze svého pohledu průběh podniku v Suhlu Matěj Rampula.

Jeho výkony nemohly uniknout zástupcům české juniorské reprezentace, které je členem. Střílí také za Centrum individuálních sportů Ostrava (CISO).

V budoucnu by se rád přemístil do některého z plzeňských oddílů. Plzeň je totiž Mekkou tuzemské střelby, která může nabídnout armádní střelnici a nejlepší podmínky pro závodníky. Zatím ale zůstává tam, kde je, a soustředí se na nadcházející závody.

Matěji Rampulovi udělalo vítězství v Suhlu velkou radost.

Matěji Rampulovi udělalo vítězství v Suhlu velkou radost.Autor: Nicolo Zangirolami

„V příští době mě čeká a nemine vrchol letošní sezony, kterým je mistrovství světa v jihokorejském Changwonu. Závodit budu opět ve třech disciplínách. Hlavním cílem je dostat se do finále rychlopalné pistole, potom se uvidí. Příjemné by také bylo získat medaili v družstvech,“ přiznal Matěj Rampula, jenž se loni v ázerbájdžánském hlavním městě Baku stal evropským mistrem v rychlopalné pistoli.

Ve stejné disciplíně skončil pátý i na světovém šampionátu. Letos byl navíc v prestižní anketě Sportovní střelec 2017 vyhlášen Talentem roku.

Signálů předurčující ho k velmi úspěšné kariéře je mnoho, závodník Břidličné však navzdory úspěchům zůstává skromný a drží se pevně nohama na zemi.

„Motivace je to veliká, ovšem motivace, kterou dostávám z podpory rodiny a přátel, je ještě větší. Na cíle do budoucna se snažím nemyslet, protože při střelbě se myslet nesmí – pointou je vše dělat jako stroj. Také platí, že kdo nedoufá, není zklamán,“ doplnil na závěr.