V minulém týdnu vybojoval obrovský úspěch. Přivezl bronzovou medaili z Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě, které hostila severoitalská Brescia. Řeč je o osmnáctiletém studentovi bruntálského gymnázia Jindřichu Dubovém.

Tento český juniorský reprezentant dosahuje v poslední době výborných výsledků. Nejen o nich, ale také o jeho začátcích a nejbližších plánech je následující rozhovor.

Jak dlouho se věnujete střelbě?

Sportovní střelbě se věnuji sedm a půl roku. V říjnu 2003 jsem přišel do SSK ASTRA Bruntál a od května 2008 jsem členem Dukly Plzeň, ale stále mě trénuje Vladimír Novotný na naší střelnici v Bruntále.

Jaká je vaše parádní disciplína?

Mými sportovními disciplínami jsou vzduchová pistole na deset metrů a libovolná pistole na padesát metrů. K oběma mám určitě vřelý vztah a nevím, kterou bych preferoval. Ve vzduchové pistoli mám lepší výsledky, tak snad ta vzduchová pistole.

Kdo vás ke střelbě přivedl?

Za to může můj praděda. Neustále mi ukazoval své vzduchovky a v pěti letech mi jednu věnoval. Střílet jsem začal o něco později s dědou do vrat od kůlny a moc mě to bavilo. Do sportovního oddílu ASTRA Bruntál mě přihlásila moje mamka a jsem moc rád, že mě trenér Vladimír Novotný přijal. Moc si ho vážím za to, co pro nás střelce dělá.

Jakými úspěchy se můžete pochlubit?

V roce 2009 jsem získal bronzovou medaili na ME vzduchových pistolí a zároveň jsem se stal ve spolupráci s Martinem Pecháčkem z Bruntálu a Davidem Malůškem z Poličné mistrem Evropy v družstvech. V tomto složení jsme ještě získali dvě stříbrné medaile na mistrovství Evropy v libovolné pistoli na padesát metrů. To bylo v roce 2007 ve španělské Granadě a pak za dva roky v Chorvatsku.
Za úspěch také určitě považuji, že jsem se vloni v srpnu zúčastnil 1. mládežnické olympiády v Singapuru. Nominoval jsem se druhým nejlepším evropským výsledkem a tajně jsem doufal v lepší umístění, než kterého jsem v Singapuru dosáhl. Po nevydařeném finále jsem obsadil šesté místo. U nás jsem získal sedmkrát titul mistra České republiky v jednotlivcích.

S jakým cílem jste odjížděl do Brescie na mistrovství Evropy?

Samozřejmě jsem chtěl postoupit do finále, očekávalo se to ode mě a jsem rád, že mi závod vyšel.

Byl bronz překvapením nebo jste v koutku duše myslel na medaili?

Postupoval jsem do finále ze čtvrtého místa a přiznám se, že jsem na medailové umístění pomýšlel. Nechtěl jsem skončit čtvrtý jako vloni v Norsku na Evropě.

Kdo byli podle vás největší favorité mistrovství Evropy?

Určitě Ukrajinec Kušnirov, Palamarz z Polska a taky Kilin z Ruska, to jsou hodně zkušení střelci. Nikolaj Kilin pak taky získal titul mistra Evropy.

Kdo je pro vás největší soupeř, se kterým se na závodech potkáváte?

Je jich více, ale vždycky se těším na Denise Kušnirova z Ukrajiny. Je to loňský vítěz mistrovství Evropy vzduchových pistolí a navíc olympijský vítěz ze Singapuru. Letos se mi ho podařilo už dvakrát porazit, nejdříve v lednu v Mnichově a teď i na Evropě v Brescii, a to vždycky potěší. (usmívá se)

Jaké absolvujete nejbližší závody?

Ještě v březnu odjíždíme na mistrovství České republiky vzduchových zbraní do Plzně a potom nám začne příprava na letní mistrovství Evropy kulových zbraní v Mnichově. Budu trénovat s úplně novou zbraní od firmy Morini, tak už se moc těším. V červnu pravděpodobně odjedu na světový pohár do Mnichova.

S jakým cílem na závody pojedete?

Vyhrát! (směje se). V Mnichově, kde není juniorská kategorie, budu samozřejmě rád za dobrý výsledek.

Přejme našemu juniorskému reprezentantovi pevnou ruku a přesnou mušku, aby svou sbírku úspěchů ještě rozšířil nejen o domácí, ale také Evropské medaile.