V kategorii jezdců 8 až 12 let na pony do 148 centimetrů závodil i Štěpán Filip z Rýmařova. Ve skokových soutěžích viděli diváci pokaždé rozeskakování o medaile. O první a druhé místo v této kategorii bojoval devítiletý Štěpán s koněm Bam 2 proti své soupeřce Valentýně Kukové s koněm Blueberry Valmart. Štěpán Filip ve finále zvítězil a stal se mistrem České republiky ve své kategorii.

Jak se Štěpán dostal k jezdectví? Od sedmi let navštěvuje stáj Kinclových ve Skalách, kde ho začal trénovat jeho dědeček Josef Kincl starší. „Dědeček přijel jednou ze závodů a jeden pán, který přijel s ním, se mě zeptal, jestli bych nechtěl zkusit skákat na poníkovi. Můj bratranec to odmítl, ale já jsem to zkusil, a tím to vlastně začalo. Na trénink docházím dvakrát týdně," sdělil ke svým začátkům čerstvý mistr republiky Štěpán Filip.

Na pony skáče dva roky, licenci k oficiálním závodům získal ale teprve letos 1. března a na začátku letních prázdnin už vyhrál oblastní mistrovství severní Moravy v Olomouci v kategorii 8 až 12 let a kvalifikoval se na zmíněné mistrovství ČR ve Zduchovicích.

„Štěpán absolvoval celý závod tříkolově, v pátek, v sobotu i v neděli zajel parkur bez jediné chyby. Stejně na tom byla i další jezdkyně, a tak muselo dojít k rozeskakování. Štěpán sice udělal jednu chybu a dostal čtyři trestné body, ovšem jeho soupeřka nasbírala celkem jedenáct trestných bodů, a tím pádem získal titul mistra ČR náš syn," doplnil hrdý táta František Filip.

Největší zásluhu na Štěpánově úspěchu má bezpochyby jeho trenér, dědeček Josef Kincl starší, který sám jezdil závodně. Jeho otec závodil v sedle na Velké pardubické a jeho syn Josef Kincl mladší, český reprezentant, má na kontě celou řadu významných úspěchů včetně 5. místa v Poháru národů v polské Poznani, kde startovalo sto jezdců z osmnácti zemí. Je nejlepším parkurovým jezdcem České republiky za rok 2012 a sedlá jedenáctiletého hřebce Cascara.

Doufejme, že jeden z nejmladších svěřenců Kinclových, Štěpán Filip, bude pokračovatelem rodinné tradice a ziskem dalších titulů a medailových pozic posílí dobré jméno tohoto nádherného sportu v našem regionu nejen ke své radosti, ale i k potěšení všech, kteří mají koně a parkurové skákání rádi.

-jiko-