Faux pas? Určitě ne. Jen se potvrdila známá realita: volejbalová špička je o úroveň výš. Úvodní turnaj mezinárodní soutěže kadetů opanovaly polské celky. Jastrzebie Borynia a Górnik Radlin nedali českým soupeřům šanci.

Polskou nadvládu nezastavilo ani ostravské DHL, klub s obrovským zázemím a bohatými zkušenostmi.

A Krnov? Tři porážky bez zisku jediného setu jej odsunuly na druhou kolej. „Úspěch Poláků mě až tak moc nepřekvapil. Viděl jsem je trénovat, viděl jsem jejich možnosti,“ prozradil domácí trenér. Srovnání s družinou Jaromíra Kopečka působí tak trochu jako bitva Davida s Goliášem.

Výškovou převahu soupeřů by na první pohled poznal i volejbalový laik. „Kdo viděl hrát Poláky i Ostravu, musí uznat, že to jsou proti nám opravdoví volejbaloví giganti,“ potvrdil kouč domácího týmu. Místy působili domácí hráči jako bezmocní statisti.

Rozdíl mezi krnovskou školou volejbalu a vrcholovou úrovní kadetů se prohloubil především při hře na síti. Na útok polských obrů našli Kopečkovi svěřenci odpověď jen zřídka. Sami se přitom trápili: ať už s nervozitou, nejistým podáním nebo rozháranými kombinacemi v poli.

Je co zlepšovat

To se projevilo například během druhého setu v zápase s vítězným polským celkem Jasrzebie Borynia. Zatímco soupeř vynikal na smeči a tvrdými ranami doslova drtil domácí blok, krnovští volejbalisté jen marně přihlíželi obrovskému náskoku Poláků.

Jako by nevěděli, jak hostující mužstvo zastavit. „Hlavním bodem porážek byla nervozita. Kluci si ji sice nechtěli připustit, ale já už to na nich poznám. To se pochopitelně projevilo hlavně na podání,“ vysvětlil Kopeček.

I přes relativně neúspěšné výsledky domácí kocábky hledal krnovský lodivod pozitiva. „Že jsme prohráli všechna utkání, mně sice trochu mrzí, ale nyní je lhostejné, jestli to bylo 0:3 nebo jinak,“ říkal Jaromír Kopeček a dodal: „Jsem například rád, že koncepčně hrajeme stejný volejbal, byť ne tak kvalitní, ale systém je stejný.“

Po premiérovém turnaji volejbalové Interligy kadetů zůstal Krnov na chvostu mezinárodního kvarteta. Od druhé zastávky na půdě polského lídra jej dělí necelé dva měsíce. Z pozice posledního celku může Kopečkova družina pouze překvapit.

„Osobně nemám rád názvy celebrita a ani outsider. Je jasné, že asi nebudeme favorité, ale chceme reprezentovat Krnov, jak nejlépe umíme,“ pokračoval krnovský trenér. Ostatně podobné úvahy avizoval Kopeček už před lednovým debutem. Nikoliv výsledek, ale zejména předvedený výkon. Na tom záleží, takový byl a je cíl.

„Pokud se povede výsledek, bude to jen bod navíc. Pro hráče je to obrovská škola. Nám podobný kontakt s vrcholovým volejbalem naprosto chybí,“ zakončil. Druhý turnaj volejbalové Interligy startuje 8. března v polském Jastrzebie.

Kopeček: Pro naše hráče to byla důležitá škola

Dali do hry celé srdce, dřeli, týmovými pokřiky se burcovali k obratu. Bylo to však málo. Ani enormní nasazení krnovských volejbalistů nenahradilo nervozitou svázané ruce a nesmazalo rozdíly mezi domácím mužstvem a špičkovými kluby.

„Věřte, že jsou velmi zklamaní a musím jim hodně zvedat sebevědomí,“ řekl trenér Jaromír Kopeček po domácí premiéře Interligy kadetů. Krnovští mladíci strávili před vlastními fanoušky devět prohraných setů v řadě.

Proč? Domácí kouč se nechtěl pouštět do hlubší inventury. Ví, že soupeři, jejichž zázemí a herní vyspělost bilancuje na vyšší úrovni, byli zkrátka lepší. Ví, že obři z polských družstev či ostravského DHL zužitkovali mimo jiné patrnou výškovou převahu. Ví, že krnovský volejbal má ještě co dohánět. „To je na dlouhé rozbory,“ prohodil.

Několik poznatků přesto Kopečkovi neušlo. Prakticky klíčové rozdíly hledá zejména v přísunu mladých talentů. „My děláme nábory, lákáme chlapce do volejbalu. Oni si naopak ještě vybírají a zbytek posílají domů. Mají profesionální trenéry, obrovské zázemí a možnosti,“ vypočítával přednosti soupeřů. „Trénují pětkrát týdně a o víkendech hrají, to se prostě nedá porovnávat,“ dodal.

Turnaj se povedl

Kopeček už dříve předeslal, že na vítězství v mezinárodní soutěži nemyslí. Znal sílu soupeřů a věděl, že Krnov je volejbalový trpaslík. „Já jsem nečekal zázraky a myslím, že kluci v omezeném počtu hráčů odvedli dobrý výkon,“ pokračoval.

„Možná že to zní jako výmluvy, ale to jsou prostě fakta,“ dodal. Velmi pozitivně naopak Kopeček hodnotí průběh turnaje po organizační stránce. „S turnajem jsem velice spokojen, vše nám vyšlo prakticky podle plánu a bez větších zádrhelů. To nakonec konstatoval i koordinátor pan Mach,“ vysvětlil.

Na volejbalová utkání v Krnově prakticky diváci nechodí. Během neděle však ochozy už prázdnotou nezely. „Diváci byli výborní a hlavně mohli vidět výborný volejbal, a to zejména v podání hostujících celků,“ pokračoval Kopeček.

Trenér krnovského celku už přesunul svou pozornost na únorový start druhé poloviny krajského přeboru juniorů. V tabulce patří suverénní Kopečkově družině první příčka. Jen pár dní po závěru soutěže se přesune do Polska na druhou zastávku volejbalové Interligy kadetů.

„Stále je co zlepšovat. Od podání, bloku, útoku, hře v poli, přihrávky až po nahrávku. Ve volejbale vyhrává koplexní tým, ne jednotlivec nebo jen jedna fáze,“ dodal Jaromír Kopeček na závěr.