Turismus v České republice je celkem běžná záležitost. Většina lidí u nás cítí minimálně jednou za týden potřebu vyjít na nějakou túru do přírody a vyčistit mysl od starostí, které se mu během pracovního týdne nastřádaly v hlavě. Skoro v každém městě u nás existují spolky turistů, kteří pořádají různé pochody, ať už do okolí svého města, nebo se poposunou dopravními prostředky někam dál za hranice svého kraje. V našem okrese je to například spolek turistů OKČT Krnov nebo oddíl turistiky TJ Město Albrechtice či KSVČ Bruntál.
Je tomu tak ale i za hranicemi našeho státu? Jeden by čekal, že v dobách krize se stane pěší chůze samozřejmostí. Zatímco u nás je to pro mnohé lidi běžnou denní rutinou, za oceánem se pěší pohyb mimo fitnes centra považuje za divnou exotiku, kterou provozují spíše pochybná individua než spořádaní občané. V Americe nebo v Kanadě například při tomto druhu pohybu mimo dům, kancelář nebo již zmiňované fitnes centrum riskujete, že u vás dříve nebo později zastaví policejní vůz.
Člověk udělal první kroky po dvou zhruba před 1,5 milionem let. Tak staré jsou alespoň otisky chodidel, které nalezli archeologové v Keni. Lidstvo se poté prošlapalo svými dějinami až do druhé poloviny dvacátého století. Když se na prašných silnicích objevil první automobil, byla to celosvětová senzace Postupem času toužilo čím dál víc lidí mít tento „božský stroj“ doma. Nejednomu našemu předchůdci probíhalo hlavou, jaké by to bylo, nemuset chodit po svých a nechat se jen vozit.
Pohodlnost je nová přirozenost
A hle. Na světě se vystřídalo pár generací a situace se zcela obrátila. Pohodlnost se stala novou přirozeností. Například v mnohých amerických předměstských čtvrtích byly zrušeny chodníky. Na co by tu také byly, když si každý v této zemi vozí pozadí v čtyřkolovém kamarádovi? Studie posledních let ukázaly, že průměrný Američan ujde za den pouhých pět set metrů. Při tomto zjištění musí zákonitě všem aktivním chodcům u nás vstát vlasy hrůzou na hlavě. Jestlipak si nějaký náš předek při pohledu na první automobil uvědomil, že nás jednou tento stroj připraví o jednu z našich nejpřirozenějších aktivit? Díky stále větší automobilizaci a dokonalejšímu dopravnímu systému dnes lidé při svých každodenních povinnostech nemusejí ujít „po svých“ ani pár kilometrů. Poslední studia uvedla, že průměrný Evropan ujde denně jeden kilometr.
Jaký vliv má chůze na organismus?
Především je nutno zdůraznit, že se jedná o jednu z nejpřirozenějších pohybových činností, které člověku byly dány do vínku. Chůze má velikou výhodu ve srovnání s jinými sporty, a to takovou, že ji může provozovat téměř každý bez ohledu na věk a zdravotní stav. A další důležitá věc, chůze není omezena prostorem nebo místem, kde se může provozovat. Z lékařského hlediska prospívá kondici, svalům, srdci a je prostředkem ke snížení tělesné hmotnosti. Při středně rychlé chůzi spálí organismus za hodinu kolem 1210 kilojoulů (kJ).
Oproti sezení u televize, kde spálíte kolem 420 kJ za hodinu, je to podstatný rozdíl. Jestliže se vydáte na procházku do terénu, výdej se ještě navýší až na 1700 kJ za hodinu. K tomu, abyste na svém zdraví pocítili příznivý efekt chůze, by měly stačit tři měsíce pravidelné a intenzivní chůze. Postačuje k tomu ujít kolem sedmi kilometrů denně v průměrné rychlosti kolem čtyř kilometrů za hodinu.
Již po dvanácti týdnech pravidelné chůze klesá riziko onemocnění srdce, snižují se hodnoty nebezpečných tuků v krvi (lipidů), klesá krevní tlak a cukr. Člověk je výrazně zdatnější. Lidé, kteří chodí pravidelně, tak mají předpoklad k delší době dožití bez zdravotních problémů a potíží s hybností.Vlastní nohy jsou přirozený pohybový prostředek a je na každém z nás, zda jej využije ke zlepšení své fyzické, ale také i psychické kondice.
Proto se zamyslete, kolik kroků za den uděláte vy a jestli je to dostatek pro vaše blaho. Zda by vám ranní procházka do práce nepomohla nabudit organismus na složité úkoly v práci nebo procházka z práce nepomohla srovnat myšlenky, chvíli myslet jen na sebe, na svá přání a prožitky. Určitě to stojí za zkoušku.
Akce krnovských turistů v červnu
Hvězda – Malá Morávka: V sobotu 19. června, sraz před sedmou hodinou na Hlavním nádraží v Krnově. Odjezd v 7.09 hodin směrem Buntál a poté se jede na místo autobusem.
Krasov – Krasovský kotel, Město Albrechtice: V sobotu 26. června, sraz kolem osmé hodiny u Hlavního nádraží v Krnově. Odjezd 8.20 hodin autobusem od Hlavního nádraží. Je možno také nasednout na krnovském autobusovém nádraží v 8.25 hodin. Cíl cesty je v Krasově, zastávka u rekreačního střediska.
Vandr s Horstem Kallerem a jeho přáteli: Ramzová – Staré Město pod Sněžníkem (přes Paprsek). Akce se koná v neděli 27. června. Nutno se předem přihlásit na webové adrese www. kctkrnov.cz. Odjezd je plánován na 7.05 hodin z Hlavního nádraží v Krnově směr Ramzová.
Vandr s Horstem Kallerem a jeho přáteli: Červenohorské sedlo- Vřesová studánka-Vozka. Na akci v pondělí 28. června je nutno se předem přihlásit na adrese www.kctkrnov.cz. Odjezd je v 7.05 hodin z Hlavního nádraží v Krnově směr Jeseník.
Vandr s Horstem Kallerem a jeho přáteli: Videlské sedlo - Jelení loučky - Rejvíz. Pochod se koná ve středu 30. června. Opět je nutno se předem přihlásit na výše uvedené adrese. Odjezd je plánován na 7.05 hodin z Hlavního nádraží v Krnově směr nádraží v Jeseníku.